SPF
Swędząca skóra

WPROWADZENIE

Jeżeli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia na ramionach, nogach lub twarzy, nie jesteś sam. Świąd skóry w tych obszarach może być wywołany przez szereg różnorodnych czynników, w tym specyficzne dla konkretnych części ciała. Swędzenie to więcej niż uciążliwość, a drapanie może je intensyfikować i potencjalnie uszkadzać skórę, prowadząc do infekcji lub powstawania blizn. Oto niektóre z powodów, dla których możesz odczuwać swędzenie skóry nóg, rąk i twarzy, wraz z sugestiami, w jaki sposób pozbyć się tego przykrego uczucia.

Pomocne wskazówki, jak zapobiegać świądowi nóg, rąk i twarzy

  • Regularnie nawilżaj skórę, zwłaszcza bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu.
  • Skróć kąpiele i czas spędzany pod prysznicem.
  • Unikaj drażniących mydeł oraz detergentów zawierających substancje zapachowe i barwniki.
  • Używaj nawilżacza.
  • Noś delikatne materiały, takie jak bawełna i jedwab.
  • Pij dużo wody.

Świąd skóry – główne przyczyny

Aby ustalić, w jaki sposób złagodzić swędzenie skóry, trzeba najpierw zrozumieć, co wywołuje potrzebę drapania. Poniżej znajduje się lista kilku powszechnych przyczyn świądu skóry na ramionach, nogach i twarzy.

Suchość skóry: oprócz łuszczenia się i uczucia napięcia, nadmierne wysuszenie skóry może powodować swędzenie całej skóry bez objawów skórnych, w tym często skóry nóg (zwłaszcza u osób, które je golą).

Świąd skóry biegacza: jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś swędzenia nóg w trakcie lub po joggingu, przyczyną może być tzw. świąd biegacza. Tymczasowe swędzenie skóry nóg, odczuwalne najczęściej w okolicach ud i łydek, jest spowodowane wzrostem temperatury ciała oraz uwolnieniem histamin towarzyszącym aktywności fizycznej.

Zapalenie mieszków włosowych: obcisłe, przylegające spodenki są wygodnym strojem do ćwiczeń, lecz nadmierny wysiłek i brak prysznica bezpośrednio po treningu może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Ich podrażnienie jest częstą przyczyną infekcji objawiającej się czerwonymi wypryskami, towarzyszy jej swędzenie nóg.

Atopowe zapalenie skóry (egzema): zaczerwienienie i chropowatość skóry oraz intensywny świąd towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry występują najczęściej w okolicach twarzy, pod kolanami i w zgięciach łokci. Zidentyfikowanie (oraz unikanie) indywidualnych czynników wywołujących egzemę oraz regularne stosowanie preparatów nawilżających i odpowiednio dobranych produktów leczniczych, zawierających składniki takie jak hydrokortyzon, pozwala złagodzić objawy, do których należy swędzenie ciała, w tym skóry na ramionach, nogach i twarzy.

Łuszczyca: jeżeli odczuwasz swędzenie w okolicach kolan, któremu towarzyszy zaczerwienie i tworzenie się połaci zgrubiałej, chropowatej skóry, przyczyną może być łuszczyca. Ta choroba często atakuje łokcie; może też powodować łuszczenie (i swędzenie) skóry w okolicach brwi, pomiędzy nosem a górną wargą, w górnych partiach czoła oraz wzdłuż linii włosów. Podobnie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca wymaga stosowania środków zaradczych łagodzących świąd, jak również regularnej pielęgnacji skóry, która pozwala zapanować nad symptomami takimi jak swędzenie rąk, nóg i twarzy.

Cukrzyca: osoby cierpiące na cukrzycę często skarżą się na swędzenie nóg, zwłaszcza w ich dolnych partiach wywołane suchością skóry i słabym krążeniem krwi. Dolegliwości można zmniejszyć, stosując specjalne preparaty przeciwświądowe. Ulgę przynieść może także nawilżanie suchej skóry. Preparaty nawilżające z ceramidami odbudowują naturalną warstwę ochronną skóry, czym pomagają utrzymać jej prawidłowe nawodnienie.

Rogowacenie okołomieszkowe: rogowacenie okołomieszkowe, przejawiające się niegroźnymi zmianami skórnymi na tylnych partiach ramion, jest spowodowane nagromadzeniem białek zwanych keratynami obecnych w wytworach skórnych, które zatykają ujścia mieszków włosowych; może być to przyczyną swędzenia dotkniętych partii skóry.

Jeżeli domowe środki nie wystarczają, aby zniwelować swędzenie twarzy czy ciała, występują dodatkowe objawy skórne, lub jeśli potrzebujesz pomocy w zidentyfikowaniu przyczyny świądu, zasięgnij porady dermatologa.

Jak pozbyć się świądu skóry?

Oprócz unikania czynników nasilających swędzenie ciała i twarzy jedną z metod leczenia jest stosowanie kremu lub mleczka zawierającego hydrokortyzon lub chlorowodorek pramoksyny. Te składniki przynoszą tymczasową ulgę, co zapobiega drapaniu, które może naruszać strukturę skóry i prowadzić do zakażeń. Stosowanie preparatów nawilżających (zwłaszcza na wilgotną skórę bezpośrednio po prysznicu) pomaga utrzymać dostateczne nawodnienie skóry, a tym samym ogranicza świąd skóry towarzyszący jej suchości.

Message
Download Chrome