SPF
skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte

PRZEGLĄD

Zaskórniki są problemem, który dotyka bardzo wielu osób. Przeszkadzają nam głównie ze względu na swoje nie najlepsze walory wizualne. Szczególnie zaskórniki zamknięte bywają uciążliwe, ponieważ znajdują się nieco głębiej pod skórą i są trudne w usuwaniu. Z czasem mogą przerodzić się w stany zapalne. Warto jednak pamiętać, że walka z zaskórnikami powinna rozpocząć się od poznania potrzeb skóry i zrozumienia, co jest tutaj problemem wywołującym nadmierne wydzielanie łoju. Kolejnym krokiem będzie eliminacja tych czynników i wprowadzenie do codziennej pielęgnacji nowych produktów.

Czym są zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki zamknięte są trudnymi do pozbycia się zmianami skórnymi. Wyróżniają się zarówno białym kolorem, jak i samym umiejscowieniem niedoskonałości. A powodem ich powstawania są zatkane ujścia gruczołów łojowych.

Najczęściej problem zaskórników dotyka obszaru czoła, nosa oraz brody. Jest to tak zwana strefa T. Jednak są osoby, u których głębokie zaskórniki zamknięte obecne są wszędzie tam, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Warto również podkreślić, że z tym rodzajem niedoskonałości zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w bardzo różnym wieku. Niezwykle często głębokie zaskórniki zamknięte ujawniają się w okresie dojrzewania, czyli w momencie, kiedy praca gospodarka hormonalna jest zaburzona i ma to bezpośredni wpływ na pracę naszych gruczołów łojowych. Na szczęście wraz z zakończeniem okresu nastoletniego skóra powinna się wyciszyć i wrócić do dawnej kondycji.

Czym różnią się zaskórniki zamknięte od otwartych?

Warto dodać, że zaskórniki możemy podzielić na dwa rodzaje doskwierających nam zmian skórnych. Mamy więc zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte. Ich rozróżnienie jednak nie jest problematyczne. Zaskórniki otwarte charakteryzują się obecnością większej lub mniejszej czarnej kropeczki znajdującej się w miejscu ujścia gruczołu. Skąd ten nietypowy kolor? To skutek utleniania się masy łojowo-rogowej.

Tak zwane zaskórniki zamknięte znajdują się nieco głębiej. To podskórne grudki o białym zabarwieniu. Walka z nimi jest znacznie trudniejsza, a na zadowalające rezultaty musimy poczekać nieco dłużej. Zaskórniki zamknięte nie są mocno widoczne, często dostrzeżemy je dopiero w momencie, gdy spojrzymy na skórę pod odpowiednim kątem. Widoczne załamania światła to właśnie te miejsca, w których występują wypukłości znane jako zaskórniki zamknięte.

Jak wyglądają zaskórniki zamknięte?

Jak powstają głębokie zaskórniki zamknięte?

Te malutkie cysty są efektem nadmiaru nagromadzonego sebum. W takim przypadku dochodzi do nieprawidłowego złuszczania czy namnażania bakterii. Głębokie zaskórniki zamknięte mogą pojawić się nagle i wyglądają jak drobna kaszka. Problem występuje w momencie, kiedy widoczne zmiany zaczną zmieniać się w znacznie trudniejsze do usunięcia stany zapalne.

Kiedy powstają zaskórniki zamknięte na brodzie, czole, nosie czy policzkach? W momencie, gdy zaniedbujemy skórę, nie wspomagamy naturalnych procesów złuszczania, nie oczyszczamy twarzy w odpowiedni sposób lub gdy aplikujemy produkty nieodpowiednie dla naszej cery.

Czy wyciskanie zaskórników zamkniętych jest zalecane?

Szukając sposobów na usunięcie tego rodzaju zmian skórnych, możemy natknąć się na artykuły dotyczące tak zwanego oczyszczania mechanicznego. Jednak wyciskanie zaskórników zamkniętych w domowym zaciszu nie jest najlepszym pomysłem. Bardzo szybko może się okazać, że zamiast pozbyć się problemu, znacząco go zaostrzyliśmy. Dlaczego?

Wyciskane zaskórniki zamknięte będą powodem rozprzestrzenienia się bakterii na zdrowe fragmenty skóry. Takie zabiegi wykonuje się jedynie w gabinecie kosmetycznym, chociaż i tutaj coraz częściej odchodzi się od tej metody, która może być nieco inwazyjna, ponieważ nakłuwamy cysty przed ich opróżnieniem. Skoro więc nie jest to najlepszy sposób na walkę z niedoskonałościami, to co może pomóc? Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych, aby te wracały możliwie jak najrzadziej lub wcale?

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?

Zmiany skórne bywają uciążliwe, a zwłaszcza wtedy, gdy są to zaskórniki zamknięte. Jak pozbyć się niedoskonałości przypominających swoim wyglądem kaszkę? Powinniśmy zacząć od zrozumienia, jak istotna jest pielęgnacja twarzy. To właśnie poprzez dobór właściwych produktów możemy spowolnić procesy starzenia, zmniejszyć widoczność naczynek czy walczyć z trądzikiem. Liczy się zarówno poranna, jak i wieczorna rutyna. Dobrze, aby była ona wieloetapowa, a szczególnie jeżeli mówimy o poprawnym oczyszczaniu skóry.

Bo to właśnie problem z łojem gromadzącym się w ujściach gruczołów okazuje się najtrudniejszy w eliminacji. Nasza skóra nie zawsze złuszcza się w odpowiedni sposób, dlatego powinniśmy pomóc jej w tym procesie poprzez regularne stosowanie peelingu. Jeżeli boimy się, że naruszymy obecne stany zapalne (o ile takowe posiadamy), sięgnijmy raczej po kosmetyk enzymatyczny, który będzie delikatniejszy dla naszej skóry niż ten z drobinkami.

Ale oczyszczanie gruczołów łojowych to także poprawnie przeprowadzany demakijaż, pilnowanie kolejności aplikacji produktów, unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce bez wcześniejszego nałożenia kremu z filtrem czy wycieranie skóry czystym ręcznikiem, najlepiej jednorazowym. Na problemy z zaskórnikami i stanami zapalnymi pomoże także regularne zmienianie poszewki poduszki, codzienne czyszczenie ekranu telefonu czy nawet ograniczenie dotykania twarzy brudnymi rękoma.

Czy domowe sposoby na zaskórniki zamknięte działają?

Znane nam domowe sposoby na zaskórniki zamknięte mogą być pomocne w walce z tego rodzaju niedoskonałościami. Wiele osób mylnie uważa jednak, że wystarczy aplikacja kilku przygotowanych w domowym zaciszu maseczek, aby problem przestał nam doskwierać. To błędne myślenie. Warto poszukać źródła problemu i postarać się o jego eliminację. Dlaczego? Jeżeli przykładowo dalej nie będziemy dbać o właściwą higienę, to stosowanie domowej maseczki będzie tylko chwilowym rozwiązaniem.

Zaleca się, aby domowe sposoby na zaskórniki były skonsultowane ze specjalistą, na przykład dermatologiem bądź kosmetyczką. Jedną z metod na pozbycie się zaskórników jest wykonanie parówki (rozszerzenie porów przy pomocy gorącej pary), a następnie wykonanie długiego masażu z wykorzystaniem ulubionego produktu o oleistej konsystencji. Ten sposób może wspomóc oczyszczanie skóry, jednak jeśli wybierzemy nieodpowiedni produkt, doprowadzimy do zaostrzenia problemu, a nie jego zniwelowania. Na poprawę stanu cery pomogą natomiast dopasowane do naszych potrzeb kosmetyki na zaskórniki zamknięte. Które wybrać?

Kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Jeżeli zależy Ci na możliwie jak najszybszym pozbyciu się zaskórników, już dzisiaj wprowadź do swojej pielęgnacji nowe produkty, których głównym zadaniem będzie dokładne oczyszczenie skóry. Wypróbuj CeraVe SA Wygładzający Żel do Mycia, który ma w swoim składzie między innymi kwas salicylowy. Składnik ten odpowiedzialny jest za wspomaganie procesu złuszczania. Sprawia, że cera jest przyjemna w dotyku, a grudki (zaskórniki zamknięte) pojawiają się rzadziej. Nie ma tutaj natomiast mikrogranulek, które mogłyby być powodem podrażnień. Kosmetyk nie wysusza, łagodzi podrażnienia, koi i odświeża. Jego formuła została dodatkowo wzbogacona o kwas hialuronowy oraz niacynamid. Żel można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Należy pamiętać, aby podczas aplikacji unikać kontaktu z oczami.

Równie dobrym wyborem będzie CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia przeznaczony przede wszystkim do skóry suchej oraz normalnej. To łagodny produkt o dwufazowej formule. Działanie oczyszczające i nawilżające to zasługa takich składników, jak aminokwasy i kwas hialuronowy. Przyjemna konsystencja pianki umila aplikację kosmetyku. To produkt delikatny, ale skuteczny. Jest bezzapachowy i przywraca naturalny poziom pH.


Co jeszcze warto wiedzieć o doborze kosmetyków, które będą zapobiegały pojawianiu się zaskórników? Codziennie, rano i wieczorem, stosuj tonik, esencję bądź hydrolat. Dobrze, aby tego rodzaju produkty posiadały w składzie dodatki nawilżające oraz antybakteryjne. 

Nie zapominaj o tym, jak ważne jest stosowanie kremów na dzień, jak i na noc. Ale to nie wszystko. Równie istotna jest ochrona przeciwsłoneczna. Częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do powstawania nowych niedoskonałości. Krem z filtrem trzeba jednak reaplikować, jeżeli dużo czasu spędzamy poza domem. Co jeszcze pomoże na zaskórniki zamknięte? Kosmetyki, z których nie warto rezygnować, to między innymi sera czy maseczki do twarzy. Te ostatnie mogą mieć niezwykle różnorodne formuły oraz właściwości.

Dobrej jakości krem na zaskórniki zamknięte na pewno nie zadziała od pierwszego użycia. Zmiany nie znikną już na drugi dzień. W tym przypadku bardzo ważna jest systematyczność i regularna aplikacja kosmetyku. Niezależnie od tego, czy chodzi o zaskórniki zamknięte na czole, policzkach czy brodzie, musimy pamiętać o tym, że są one umiejscowione nieco głębiej niż wariant otwarty.

 

Ale czy klasyczny krem nawilżający także można nazwać kosmetykiem na zaskórniki zamknięte? W pewnym sensie tak, ponieważ musimy mieć na uwadze, że brak odpowiedniego poziomu nawilżenia prowadzi często do wzmożenia pracy gruczołów łojowych. To naturalny sposób natłuszczenia skóry, który może skończyć się właśnie pojawieniem się zaskórników. Dlatego nie można zapominać o tym, aby codziennie, rano i wieczorem, stosować krem zapobiegający utracie wody.

Doskonałą propozycją będzie w tym przypadku produkt CeraVe Krem nawilżający do twarzy. Krem jest bezzapachowy i niekomedogenny. Będzie idealnym wsparciem w pielęgnacji nawet wtedy, gdy zmagasz się łuszczycą czy AZS. Dodatkowo szybko się wchłania, wzmacnia naturalną barierę ochronną i wspomaga regenerację skóry. Co więcej, produkt od CeraVe ma w składzie między innymi niacynamid oraz kwas hialuronowy.

Musimy pamiętać o tym, że głębokie zaskórniki zamknięte to problem nie tylko natury estetycznej. Od zaskórników otwartych różnią się przede wszystkim kolorem oraz ich umiejscowieniem. Jeżeli zaniedbamy naszą skórę, to zmiany tego rodzaju mogą przerodzić się w znacznie poważniejszy problem, jakim są w tym przypadku stany zapalne. Jeżeli chcemy natomiast przeciwdziałać pojawianiu się zaskórników, powinniśmy przyjrzeć się bliżej potrzebom naszej skóry oraz sprawdzić, czy zaburzenia pracy gruczołów łojowych nie wynikają z problemów zdrowotnych.

Niezbędne będą też zmiany w naszej codziennej pielęgnacji. Powinniśmy wybierać skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte, czyli takie, które będą pomocne zwłaszcza na etapie oczyszczania cery. Nie zapominajmy również o tym, jak ważne jest utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia.

Message
Download Chrome