Modzele na dłoniach – co warto o nich wiedzieć?
PRZEGLĄD
Modzele na dłoniach mogą pojawić się podczas wykonywania czynności wymagających chwytania lub pocierania. Chociaż nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, to mogą wywoływać niemały dyskomfort. Ponadto nie wyglądają zbytnio estetyczne.
W tym artykule wyjaśniamy, co to są modzele i jak im zapobiegać Poznaj również typy modzeli oraz zabiegi i kremy, które mogą pomóc złagodzić ich objawy.
Co to są modzele?
Czy wiesz już, co to są modzele i jak je usunąć? To nic innego jak fragmenty stwardniałej, zgrubiałej skóry, które pojawiają się w wyniku wielokrotnego kontaktu z innymi powierzchniami bądź nacisku. W przeciwieństwie do pęcherzy, które zawierają płyn w środku, modzele są suche i twarde oraz zwykle mają żółtawy lub szarawy odcień.
Na ogół modzele pojawiają się głównie na kostkach i palcach. Ujawniają się podczas wykonywania czynności, takich jak posługiwanie się narzędziami, granie na instrumentach lub uprawianie sportów wymagających powtarzalnych ruchów.
Tego rodzaju zmiany pojawiają się, ponieważ w ten sposób skóra stosuje naturalną ochronę przed naciskiem lub ciągłym pocieraniem, co skutkuje powstawaniem modzeli na dłoniach lub innych częściach ciała.
Istnieją środki, które można podjąć, aby zapobiec ich występowaniu, a jest to między innymi noszenie rękawic ochronnych i stosowanie kremu nawilżającego lub kremu do rąk, który sprawia, że skóra jest miękka i elastyczna.
Chociaż nie jest to szczególnie poważny problem, modzele mogą w niektórych przypadkach ulec zakażeniu. Dlatego jeśli ich pojawienie się utrudnia Ci wykonywanie zwykłych czynności, wskazane jest skonsultowanie się z dermatologiem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Różnica między odciskami a modzelami
Skoro wiemy już, czym są modzele na dłoniach, warto dowiedzieć się również, czym różnią się od odcisków Na ogół te dwa różne stany skóry są ze sobą często mylone. Oba spowodowane są naciskiem lub tarciem na skórze. Istnieją jednak między znaczące różnice:
- lokalizacja: zwykle modzele pojawiają się na dłoniach i podeszwach stóp. Powodem są otarcia i ciągłe uderzenia skóry w tym konkretnym obszarze. Odciski zwykle pojawiają się na palcach oraz piętach;
- wygląd: modzele są bardziej płaskie i grubsze niż odciski, które posiadają natomiast wypukły środek. Ponadto modzele mogą mieć żółty lub szarawy odcień, podczas gdy odciski są zwykle otoczone zaczerwieniem oznaczającym stan zapalny;
- leczenie: w przypadku modzeli i odcisków może być ono różne. Modzele zwykle znikają podczas regularnego stosowania kremu naprawczego o lekkich właściwościach złuszczających i zmiękczających. Tymczasem odciski mogą wymagać profesjonalnego usunięcia.
Przyczyny modzeli na dłoniach i palcach oraz stopach
Wśród głównych przyczyn powstawania tej nietypowej deformacji skóry można wymienić:
- wykonywanie powtarzalnych czynności, takich jak pisanie na klawiaturze lub granie na instrumencie. To również inne czynności, takie jak ogrodnictwo lub podnoszenie ciężarów, które wymagają pewnego chwytu, a w rezultacie mogą przyczynić się do rozwoju modzeli. Robienie przerw i regularne rozciąganie może pomóc zmniejszyć ryzyko powstawania zmian skórnych;
- stosowane chemikalia, które mają kontakt z naszą skórą, to kolejny powód powstawania modzeli. Dlatego zaleca się wyposażenie ochronne (na przykład rękawiczki) dla osób, które często mają kontakt z substancjami agresywnymi dla skóry;
- zmiany w sposobie chodzenia mogą powodować nadmierny nacisk w określonym punkcie stopy;
- choroby stóp, takie jak haluksy, ostrogi bądź choroba zwyrodnieniowa stawów to dolegliwości, które sprzyjają pojawianiu się modzeli;
- choroby skóry, takie jak egzema lub łuszczyca, mogą zwiększać skłonności do powstawania modzeli. W takich przypadkach wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem;
- nieodpowiednia higiena rąk może prowadzić do gromadzenia się martwych komórek skóry. Dlatego tak ważne jest używanie łagodnych, nawilżających mydeł i balsamów, aby Twoje dłonie były czyste i w dobrej kondycji.
Typy modzeli i odcisków na dłoniach oraz stopach
1. Modzele, które często pojawiają się na dłoniach i palcach, są efektem ciągłego ucisku lub tarcia. Na szczęście zwykle są bezbolesne. W takich przypadkach korzystne jest stosowanie rękawic ochronnych.
2. Bardziej problematyczne i typowe dla obszaru międzypalcowego są nagniotki lub miękkie odciski, które powodują dyskomfort i podatność na infekcje. Aby zapobiec ich pojawieniu się, nasi eksperci zalecają noszenie odpowiedniego obuwia i dbanie o higienę.
3. Twarde modzele lub wrastające paznokcie mogą wynikać z długotrwałego stania lub źle dopasowanego obuwia. Bywają bolesne i ograniczają naszą mobilność. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie obuwie i zgłosić się do lekarza, jeśli modzel jest zainfekowany lub krwawi.
4. Modzele pojawiające się na czubkach palców są zwykle spowodowane niewłaściwym tarciem obuwia lub odchyleniem palca.
5. Reaktywna i silnie perforująca kolagenoza jest rzadką chorobą skóry, która powoduje zgrubienia, zrogowacenia oraz swędzenie. Ten rodzaj zmian jest zwykle związany z podstawowymi problemami medycznymi, takimi jak choroba nerek lub cukrzyca, i dlatego też wymaga specjalistycznego leczenia.
Jak usunąć modzele z rąk?
Istnieją preparaty, które leczą modzele oraz odciski i przyczyniają się do ich szybszego gojenia. Takie zmiany mogą jednak pojawić się ponownie, jeśli aktywność fizyczna lub przyczyna, która je spowodowała, stale się powtarza. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio leczyć modzele i odciski. Warto udać się do specjalisty, który pomoże nam znaleźć przyczynę problemu i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Oto najczęściej stosowane sposoby dbania i zapobiegania powstawaniu zmian skórnych na dłoniach i stopach:
- użyj pumeksu lub pilnika. Namocz ręce w ciepłej wodzie, aby zmiękczyć modzele, a następnie delikatnie pocieraj dotknięte zmianami obszary. Ważne jest, aby być delikatnym, ponieważ użycie zbyt dużej siły może powodować ból i dyskomfort, a nawet pogorszyć sytuację;
- inną opcją jest użycie kremu przeznaczonego specjalnie do szorstkich dłoni i stóp. Działanie tego rodzaju produktu polega na zmiękczeniu zrogowaciałej skóry i ułatwieniu jej szybkiego i bezbolesnego usuwania;
- profilaktyka jest zawsze najlepszą strategią w przypadku modzeli. Ponadto ważne jest, aby monitorować stan skóry w celu uniknięcia bólu i rozwoju infekcji.
Modzele na dłoniach – pielęgnacja oraz polecane kosmetyki
Jak wygląda pielęgnacja dłoni z modzelami? Zrogowacenia na dłoniach możesz zmiękczyć specjalnymi kremami, które zawierają składniki nawilżające i zapobiegające powstawaniu zmian skórnych. W tym przypadku CeraVe Regenerujący Krem do Rąk to doskonałe rozwiązanie dla osób z ekstremalnie suchymi dłońmi, które szukają produktu wspomagającego utrzymanie w dobrej kondycji i ukojenie stwardniałej skóry. Ten kosmetyk został stworzony i opracowany przez dermatologów. Zawiera 3 niezbędne ceramidy i technologię MVE, która nawilża przez 24 godziny oraz chroni i pomaga odbudowywać naszą naturalną barierę ochronną. W jego składzie znajdziemy również kwas hialuronowy i glicerynę o właściwościach odżywczych i nawilżających.
Jednym z jego głównych składników jest kwas hialuronowy, który pomaga nawilżać modzele. Przy regularnym stosowaniu zauważysz zarówno zmniejszenie wielkości zmian, jak i suchości dłoni. Krem należy nakładać tak często, jak będzie to konieczne dla uzyskania pozytywnych efektów. Kosmetyk wystarczy delikatnie wmasować w skórę, upewniając się, że całkowicie się wchłonął.
Należy pamiętać, że oprócz nawilżania i odżywiania dłoni bardzo ważne jest też nawilżenie reszty naszego ciała. Dlatego CeraVe oferuje CeraVe Nawilżający Balsam, czyli produkt opracowany przez dermatologów, odpowiedni dla skóry wrażliwej i suchej. Ma na celu nawilżanie i zapobieganie utraty wody oraz jej prawidłowego nawilżenia. Składa się z unikalnej kombinacji składników, w tym niezbędnych ceramidów, kwasu hialuronowego i gliceryny. To właśnie one pomagają wzmocnić barierę ochronną skóry i chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi.
Wskazówki, jak zapobiegać powstawaniu modzeli na palcach rąk oraz na stopach
Jak zostało już wspomniane, najważniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu modzeli jest profilaktyka. Dlatego kluczowe znaczenie ma tutaj używanie odpowiednich narzędzi podczas wykonywania codziennych czynności, czyli na przykład noszenia rękawiczek w czasie pracy. Co jeszcze jest ważne?
1. Noś wygodne buty: Powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na palce oraz odpowiednią szerokość w okolicach pięty. Nie nadużywaj wysokich obcasów. Często zmieniaj obuwie, co pozwala stopie odpocząć i zmniejsza nacisk i tarcie.
2. Zakładaj skarpetki: noś prawidłowo skarpetki. Wybieraj te bez fałd i szwów, które mogą generować nacisk i ocierać skórę.
3. Używaj wkładek ochronnych: w ten sposób zapobiegasz naciskowi buta na skórę. Przydatne mogą być również separatory palców.
4. Nawilżaj: regularnie aplikuj specjalny produkt, na przykład krem nawilżająco-złuszczający na modzele na dłoniach, maść lub balsam nawilżający. Rozcieraj aż do całkowitego wchłonięcia.
5. Odwiedź specjalistę: idź do lekarza, zwłaszcza jeśli cierpisz na odciski lub inne problemy skórne na stopach lub dłoniach bądź masz cukrzycę. Specjalista może przeanalizować problem, co pomoże odkryć punkty największego nacisku podczas chodzenia, a następnie postawić jak najlepszą diagnozę.