SPF
Jaki krem z filtrem - kobieta w kapeluszu

Promieniowanie ultrafioletowe to coś, z czym mamy styczność praktycznie każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie chronić skórę przed jego szkodliwym działaniem. W innym przypadku możemy spodziewać się nie tylko widocznego pogorszenia stanu cery, ale także zwiększenia ryzyka poważniejszych chorób skóry. W miarę możliwości warto nie tylko zakrywać ciało, ale również aplikować krem z filtrem. Taka profilaktyka polecana jest niezależnie od rodzaju skóry czy wieku. Sprawdź, jaki krem z SPF wybrać i jak poprawnie go aplikować.

Spis treści:

Szkodliwe promieniowanie UV – prawda czy mit?

Promieniowanie – rodzaje

Czym jest fotostarzenie skóry?

Krem SPF – jaki będzie najlepszy?

Jaki wybrać krem z filtrem do twarzy?

Krem przeciwsłoneczny do ciała

Ochrona przed promieniami UV – podsumowanie


Szkodliwe promieniowanie UV – prawda czy mit?

Możemy natknąć się na przeróżne mity o ochronie skóry przed słońcem. Niektóre z nich mówią o tym, że wcale nie jest ona potrzebna. Zamiast dodatkowej bariery ochronnej zachęca się do częstej ekspozycji na słońce, która miałaby wpływać pozytywnie na wygląd skóry. To jednak szkodliwy mit, którego nie należy powielać.

Prawdą jest natomiast, że ekspozycja na słońce jest możliwa, warto jednak stosować dodatkową barierę ochronną. Nie należy całkowicie unikać słońca, ponieważ pomaga ono w pobudzeniu syntezę witaminy D i melaniny.

A jak promienie UV negatywnie działają na skórę? Przede wszystkim charakterystyczne jest powstawanie rumienia czy zmian pigmentacyjnych. Często spotykane jest również zaczerwienienie skóry, a oparzenia słoneczne bywają szczególnie dokuczliwe i powodują niemały dyskomfort. Zdarza się również, że występuje przesuszenie skóry lub działanie alergicznie, w przypadku którego obecne jest swędzenie, a na ciele obecne są twarde krostki.

Częsta ekspozycja na promienie słoneczne bez podstawowej ochrony prowadzi też do znacznie poważniejszych powikłań, takich jak powstawanie nowotworowych zmian skórnych, np. czerniaka. Można jednak odpowiednio się przed nimi chronić i zminimalizować ryzyko. Ale czy wiesz, które promieniowanie UV ma szczególny wpływ na proces starzenia i dociera do skóry właściwej?

Promieniowanie – rodzaje

Rodzaj promieniowania UV są trzy. Wyróżniamy promieniowanie UVA, UVB, UVC, a każde z nich ma nieco inną długość fali i inaczej działa na skórę. Warto jednak poznać poszczególne długości fal. Rodzaj promieniowania ma wpływ nie tylko na powstawanie łagodnych zmian skórnych, a także poważniejszych chorób, takie jak choćby nowotwory skóry.

UVA

Promienie UVA o najdłuższej fali, czyli takiej sięgającej od ok. 320  do 400 nm. Niestety przenika ono do skóry właściwej. Co warto o nim wiedzieć? Dawka promieniowania UVA absorbowana przez człowieka w 80% dociera do skóry właściwej i aż w 20% do tkanki łącznej.

Promienie słoneczne to coś, z czym mamy styczność praktycznie każdego dnia. Nie zawsze musimy nawet wychodzić z domu. Co to oznacza? Promieniowanie UVA będzie docierało do nas nawet podczas siedzenia przy oknie. Przenika między innymi przez chmury, szkło, wodę czy mgłę. Występuje niezależnie od pory roku.

UVB

Promienie UVB to zakres od 280 do 320 nm, jednak tutaj największa efektywność występuje przy długości fali 280 nm i przenika w niewielkiej ilości  do warstwy właściwej skóry. Warto jednak podkreślić, że aż w 90% pochłaniane jest przez naskórek i tu zachodzą najważniejsze procesy.

Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne między innymi za syntezę melaniny i produkcję witaminy D, ale przy nadmiernej ekspozycji też za oparzenia słoneczne. Promieniowanie UVB jest szczególnie nasilone między godziną 11:00 a 15:00 w okresie letnim. Należy chronić przed nim nie tylko skórę, ale także wzrok. Okazuje się, że zbyt intensywny kontakt z promieniowaniem UVB nie tylko podrażnia spojówkę, ale nawet i rogówkę oka.

UVC

Promienie UVC są pochłaniane jeszcze przez warstwę ozonową, dzięki czemu nie mamy z nim bezpośredniego kontaktu. W codziennym życiu jest ono wykorzystywane do usuwania lub dezaktywacji różnego rodzaju mikroorganizmów (są to między innymi bakterie, patogeny, grzyby czy wirusy).

Jak widać, rodzaje promieniowania UV mają znaczenie, a ich wpływ na naszą skórę jest nieco inny.

Czym jest fotostarzenie skóry?

Fotostarzenie się skóry to jeden ze skutków ubocznych zarówno nadmiernego opalania, jak i ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony. W jego wyniku dochodzić do przedwczesnego starzenia się skóry. Szkodliwe promienie UVA i promienie UVB nie zatrzymują się jedynie na powierzchni skóry. W zależności od długości fali mogą przenikać głębiej. Może w końcu dochodzić do przedwczesnego starzenia się skóry. W przypadku fotostarzenia mówimy o głównie o kontakcie ze szkodliwym promieniowaniem UVA. Dlaczego? Ponieważ nie są pochłaniane przez naszą naturalną opaleniznę i nie dają widocznego efektu, jak rumień (w przeciwieństwie do promieni UVB). przez co bardzo łatwo z nimi przesadzić. niestety wnikają dość głęboko, m.in. degradując włókna kolagenowe i elastynowe.

Jakie to może mieć konsekwencje dla skóry? W rezultacie staje się ona mniej jędrna, co sprawia, że wyglądamy starzej. Na fotostarzenie jesteśmy najbardziej narażeni w momencie, gdy dochodzi do ekspozycji na słońce lub promieniowanie UV bez zabezpieczenia skóry filtrami.

Warto mieć na uwadze, że jeżeli stosujemy krem z filtrem, a jednak pojawiło się kilkukrotne poparzenie skóry, to zapewne wartość wysokość ochrony przeciwsłonecznej jest za niska lub sam krem jest aplikowany niedokładnie. została dobrana niepoprawnie. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki ochronne? Ale czy wiesz, które promieniowanie UV ma szczególny wpływ na proces starzenia i dociera do skóry właściwej?


Jaki będzie najlepszy krem z SPF

Krem SPF – jaki będzie najlepszy?

Promienie słoneczne będą dla nas łaskawsze, jeżeli sięgniemy po odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Ochrona w codziennej rutynie ma tutaj szczególne znaczenie. Jest to możliwe, jeśli regularnie będziemy sięgać po kremy z filtrem do twarzy i ciała z filtrami mineralnymi czy chemicznymi.

Zminimalizowanie skutków działania  promieniowania UVA i UVB  jest ważne niezależnie od pory roku. Może się wydawać, że promienie UV są niebezpieczne głównie latem. W końcu to właśnie wtedy występują najczęściej poparzenia słoneczne. To jednak szkodliwy mit. Promienie UVA i UVB są obecne niezależnie od pory roku, dlatego krem z filtrem UV stosujemy przez cały rok.

Dobrze, aby był to produkt łatwy w aplikacji, ale przede wszystkim skuteczny. Wysokość ochrony dobieramy nie tylko do naszego odcienia skóry (skala Fitzpatricka i rodzaje fototypów), ale również wedle tego, ile czasu spędzamy na zewnątrz. Istotny czynnikiem będzie również to, czy jest to pełnia lata, czy może jesienna pora, kiedy dni są krótsze, a słońce nie odbija się mocno od podłoża tak, jak na przykład zimą.

Wszystkie te czynniki należy brać pod uwagę, jeżeli zależy nam na prawidłowej ochronie i przeciwdziałaniu starzenia się skóry. Promienie UV są w naszym życiu potrzebne, ale należy wiedzieć też, jak je dawkować i kiedy unikać nadmiernej ekspozycji.

Jaki wybrać krem z filtrem do twarzy?

Aby zminimalizować ryzyko  fotostarzenia się skóry i powstawania przebarwień, ważna jest przede wszystkim profilaktyka, czyli odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych, które zostaną dopasowane do potrzeb naszej cery. Skóra twarzy może być sucha, tłusta, mieszana czy normalna. Wybrany kosmetyk musi doskonale utrzymywać się na buzi przez cały dzień, nawilżać i regenerować. Musimy mieć w końcu na uwadze, że twarz jest szczególnie narażona na ekspozycję słoneczną. Zazwyczaj nie zasłaniamy jej tak jak ramion, czy na przykład nóg. Wiedząc, jak szkodliwe może być promieniowanie UVA i UVB, dołączenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej twarzy takiego produktu jak krem z filtrem wydaje się kluczowe.

Doskonałym przykładem kosmetyku odpowiedniego do codziennej ochrony jest CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF50. To produkt korzystający z technologii MVE, która gwarantuje stopniowe uwalnianie kluczowych składników. Wzmacnia barierę ochronną skóry dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów. Dzięki formule, która zawiera kwas hialuronowy zapewnia nawilżenie. Nie zabrakło też kojącego niacynamidu. Krem chroni skórę przed oparzeniami słonecznymi. Sam produkt jest bezzapachowy i odpowiedni zarówno do skóry normalnej, mieszanej, suchej, ale także tłustej oraz zmagającej się z trądzikiem. Należy aplikować go 15 min przed wyjściem na słońce, a także co 2 godziny podczas celowej ekspozycji.

Krem przeciwsłoneczny do ciała

Promieniowanie słoneczne jest szkodliwe nie tylko dla naszej cery, ale także skóry całego ciała. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet podczas większych upałów, wcale nie rezygnujemy z noszenia ubrań, które będą dla nas dodatkową ochroną. Możemy oczywiście zainwestować w ubrania z ochroną UPF (ang. Ultraviolet Protection Factor), który jest odpowiednikiem wartości SPF dla ubrań. Co prawda, zakładając strój kąpielowy na plażę czy basen, sprawia, że pozostajemy pod szkodliwym wpływem promieniowania UV (chyba, że sięgniemy po odpowiedni kosmetyk z filtrem), jednak na co dzień warto wybierać na przykład bluzki z dłuższym rękawem, dłuższe spodnie, czy na przykład spódnice sięgające kostek. Kluczowe jednak, aby sięgać po materiały naturalne i przewiewne, takie jak na przykład bawełna czy wiskoza.

Na głowę możemy założyć kapelusz, czapkę z daszkiem czy chustkę. Wrażliwe okolice wokół oczu najlepiej chronić poprzez noszenie okularów z filtrem UV oraz aplikację wspomnianego już kremu do twarzy. Założenie ubrania nie zapewnia jednak 100% ochrony przez promieniowaniem UV. A co z pozostałymi, odsłoniętymi fragmentami naszego ciała?

Tutaj również przyda się krem z filtrem UV. I warto tutaj wybrać produkt dedykowany obszarom ciała.W jego składzie mogą znaleźć się nieco inne składniki aktywne. Musimy też pamiętać o tym, aby na co dzień wzmacniać naszą skórę i sięgać po klasyczne produkty nawilżające i regenerujące. Jeśli już zdarzy się, że nasza skóra będzie lekko czerwona i podrażniona, to sięgnięcie po odpowiedni balsam jest tutaj kluczowe. Co wybrać w takim przypadku?

Polecany jest między innymi CeraVe Nawilżający Balsam, który sprawdzi się nie tylko przy skórze suchej. Zapewni natychmiastową ulgę, której zarumieniona skóra potrzebuje.. W składzie zawiera trzy kluczowe ceramidy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Kosmetyk jest niekomedogenny, bezzapachowy i hipoalergiczny. Przeznaczony jest do stosowania u dzieci, jak i dorosłych. Doskonale wzmacnia naturalną barierę ochronną, przywraca nawilżenie i redukuje podrażnienia. Można aplikować go zarówno rano, jak i wieczorem. To unikatowa formuła, która zapewnia pożądany komfort dla skóry przez cały dzień. Balsam jest idealnym uzupełnieniem dla codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Ochrona przed promieniami UV – podsumowanie

Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej okazuje się kluczowe, jeżeli chcemy zachować piękny i zdrowy wygląd skóry. Szkodliwe jest dla nas zarówno promieniowanie UVA, jak i promieniowanie UVB. Podczas częstej ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony UV trzeba się przygotować na negatywne skutki działania promieni, jak np. mocny rumień lub  poparzenia skóry. Charakterystyczny jest też stres oksydacyjny (jeżeli ilość wolnych rodników będzie zbyt duża), czy utrwalenie rumienia. To jednak nie wszystko. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym ekspozycji na słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, szczególnie niepokojącym, może być nowotwór skóry.

Gdy wiemy już, jak działają na skórę promienie ultrafioletowe, konieczne powinniśmy zadbać o jej odpowiednią ochronę. Krem SPF do twarzy to absolutna podstawa codziennej pielęgnacji. Tego rodzaju produkt należy aplikować rano, czyli przed ekspozycją na słońce. Pamiętajmy także o regularnej  reaplikacji kremu.

W składzie takiego produktu mogą znajdować filtry chemiczne i/lub mineralne. Dobrze, aby nie zabrakło również innych składników aktywnych, takich jak na przykład kwas hialuronowy odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie skóry. Najważniejsze jednak, aby krem był  dobrany do potrzeb skóry.

Bibliografia:

  1. Ata P, Majewski S., Fotostarzenie skóry – Photoagingofhuman skin, Przegląd Dermatologiczny vol. 3, Warszawa 2013.
  2. Czernicki J., Ferenc T., Pacholczyk M., Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka, Część I: charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych i biologicznych promieniowania UV, Łódź 2014.
  3. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia Poznań 2009.
Message
Download Chrome