SPF
sprawdź  jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy

Wprowadzenie

Niekiedy określane jest jako ŁZS lub wyprysk łojotokowy – właśnie pod takimi nazwami ukrywa się łojotokowe zapalenie skóry, czyli problem dotykający zarówno osób dorosłych, jak i malutkich dzieci. Ten problem skórny charakteryzuje nadaktywność gruczołów łojowych. Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy, twarzy bądź ciała i jaką pielęgnację zastosować w takim przypadku? Oto kilka porad, które warto wprowadzić do codziennego życia, gdy pojawią się pierwsze symptomy ŁZS!

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Zmiany rumieniowo-złuszczające to główny objaw przy występowaniu łojotokowego zapalenia skóry. Przynajmniej tak wygląda jego podstawowa forma, gdyż w zależności od poziomu zaawansowania problemu, mogą być to nie tylko tłuste łuski w kolorze żółtym lub białym, ale nawet surowiczy wysięk oraz nawarstwiony, wyschnięty naskórek. Zazwyczaj występuje jednak wspomniany rumień, a towarzyszy mu uporczywe odczucie swędzenia.


Kogo może dotyczyć łojotokowe zapalenie skóry? Dzieci narażone są na jego występowanie tak samo, jak dorośli. W tym pierwszym przypadku problem ten występuje pod nieco inną nazwą, bo jest to tak zwana „ciemieniucha”. Okazuje się, że występuje ona nawet u około 70% dzieci i pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Jest to bardzo łagodny przykład ŁZS i mija po pewnym czasie. Nie oznacza też, że noworodek będzie cierpiał na ŁZS. Ciemieniucha jest jednak dość powszechną przypadłością niemowląt. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Przy regularnym stosowaniu pielęgnacji na pewno uda się złagodzić jej przebieg, a po jakimś czasie wyeliminować. Łojotokowe zapalenie skóry u dorosłych przebiega jednak nieco inaczej i inny jest też sposób jego leczenia.


Czy łojotokowe zapalenie skóry jest zaraźliwe? Na szczęście ŁZS nie może być przeniesione na drugą osobę. Niekiedy postronni obserwatorzy mogą nawet nie zauważyć, że ktoś zmaga się z tym problemem – wiele zależy tutaj od umiejscowienia występujących zmian. Czy łojotokowe zapalenie skóry swędzi? Niestety, ale nieodłącznym jego objawem jest dokuczliwe uczucie swędzenia. Ten może zachęcać do drapania tych miejsc na skórze, które dotknięte zostały przez ŁZS, ale to jednak błędne koło, ponieważ mechaniczne uszkodzenie naskórka tylko spotęguje problem.


Wiele osób zastanawia się natomiast, czy łojotokowe zapalenie skóry jest wyleczalne. Aktualnie dostępne są jedynie rutyny, które pomagają w niwelowaniu obecnych objawów. Łojotokowe zapalenie skóry może też kojarzyć się z okresami remisji oraz nawrotami, dlatego warto na stałe pozostawać pod opieką specjalisty.


Gdzie może występować ŁZS? Początkowo jest to łojotokowe zapalenie skóry głowy, które z czasem może się rozprzestrzeniać. Dlatego im wcześniej zostanie zdiagnozowane, tym lepiej. Z czasem obejmuje sąsiadującą skórę, a zmianom często towarzyszy uczucie swędzenia. Na jakich obszarach twarzy może wystąpić ŁZS? Jest to między innymi:

  • łojotokowe zapalenie skóry powieki,

  • łojotokowe zapalenie skóry brwi,

  • łojotokowe zapalenie skóry w uchu,

  • łojotokowe zapalenie skóry na brodzie,

  • czy łojotokowe zapalenie skóry nosa.


Łojotokowe zapalenie skóry głowy i twarzy to jednak nie wszystko. Czasami objawy mogą obejmować również inne partie ciała, a uciążliwość ich występowania jest podobna. W tym przypadku zalecany może być nieco inny sposób pielęgnacji. Gdzie może występować ŁZS na ciele? Najczęściej wymieniane jest:

  • łojotokowe zapalenie skóry na szyi,

  • łojotokowe zapalenie skóry na klatce piersiowej,

  • łojotokowe zapalenie skóry na plecach,

  • łojotokowe zapalenie skóry dłoni,

  • łojotokowe zapalenie skóry pod pachami,

  • łojotokowe zapalenie skóry w pachwinach,

  • czy łojotokowe zapalenie skóry na nogach.


Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry? Ten problem skórny poznać można przede wszystkim po charakterystycznych zmianach w postaci czerwonych, rumieniowatych plam. To właśnie na nich znajdują się opisywane już płaty skóry przypominające łuskę (te najczęściej mają białą lub żółtą barwę). Właśnie tak najłatwiej można poznać łojotokowe zapalenie skóry. Objawy nierzadko pozostają widoczne gołym okiem, natomiast należy dodać, że niekiedy znajdują się w takich miejscach, które utrudniają identyfikację problemu. Na przykład łojotokowe zapalenie skóry za uszami może przez pewien czas pozostać niezauważone. Niepokojącym sygnałem będzie jednak nawracające uczucie swędzenia.


Łojotokowe zapalenie skóry na głowie to przede wszystkim widoczne, duże płatki skóry. Niekiedy stan jest tak zaawansowany, że pojawiają się nawet nadżerki. Jak jeszcze może objawiać się łojotokowe zapalenie skóry? Wypadanie włosów to problem dość powszechny, który może występować nawet u dzieci z ŁZS. Mechaniczne otarcia, czyli przeczosy także charakteryzują łojotokowe zapalenie skóry głowy. Wypadanie włosów jest ich następstwem.


Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny

Niemal w każdym wieku może wystąpić łojotokowe zapalenie skóry. Przyczyny nieestetycznych zmian na skórze nie są jeszcze w pełni znane, chociaż często podkreśla się, że mają one związek ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych oraz zaburzeniami dotyczącymi odnowy komórek naskórka. Efektem tej nieprawidłowości jest tak zwane rogowacenie.


łojotokowe zapalenie skóry brwi

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy, głowy i ciała spowodowane jest też zakażeniem drożdżakami, czyli grzybami z gatunku Malassezia. W ten sposób pojawiają się predyspozycje do reakcji zapalnej, a nawet zaburzeń w barierze lipidowej skóry. Nie każdy wie jednak, że grzyby te naturalnie występują na naszym ciele, ale szkodliwy okazuje się jedynie ich nadmiar. Co jeszcze może powodować łojotokowe zapalenie skóry twarzy? Przyczyny nasilenia to także obniżona odporność, duża dawka stresu, predyspozycje genetyczne, zanieczyszczone powietrze czy podrażnienia skóry spowodowane przez kosmetyki oraz wodę. Znaczenie mają nawet silne emocje czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Kluczowa jest nawet pora roku! To właśnie zimą nie brakuje nawrotów ŁZS.


Łojotokowe zapalenie skóry a łuszczyca

Łojotokowe zapalenie skóry a łuszczyca – zdarza się, że te przypadłości są ze sobą mylone, a to głównie ze względu na objawy, które są niezwykle do siebie podobne. Obydwa problemy skórne powinny być diagnozowane przez lekarza, który przeprowadzi wywiad rodzinny oraz zwróci uwagę na umiejscowienie zmian.


Podłoże autoimmunologiczne ma łuszczyca, a łojotokowe zapalenie skóry to nieestetyczne zmiany na skórze o zapalnym i przewlekłym charakterze. Ta pierwsza najczęściej występuje w takich miejscach jak: skóra głowy, kolana, plecy, dłonie, stopy, paznokcie czy miejsca intymne.


Wyprysk łojotokowy a AZS

Czy wyprysk łojotokowy a łojotokowe zapalenie skóry to te same dermatozy? Tak, obie te nazwy opisują dokładnie te same dolegliwości. Określeń tych można używać zamiennie. Różnica występuje jednak w momencie, gdy zestawiane jest atopowe a łojotokowe zapalenie skóry. Występujące objawy są jednak nieco inne.


Wyprysk łojotokowy u dorosłych wywołuje przetłuszczanie się skóry, a nierzadko towarzyszy mu również łojotok (stąd nazwa). Tymczasem przy AZS można mówić o suchości skóry, która również wiąże się z występowaniem takiego samego objawu, czyli swędzenia. Co jeszcze różni wyprysk łojotokowy od atopowego zapalenia skóry? Jest to nie tylko wygląd danego obszaru skóry, ale także na przykład miejsce występowania stanów zapalnych.


Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

niemowlę z łojotokowym zapaleniem skóry

Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka zazwyczaj przyjmuje łagodną formę i jest to wspomniana już ciemieniucha (tutaj zmiany zlokalizowane są przede wszystkim na głowie). Występowanie żółtawych łusek zaczyna się od okolicy ciemieniowej i stąd też wzięła się nazwa tej dolegliwości. Jednym z poważniejszych objawów ciemieniuchy może być łysienie.


Zdarza się jednak i tak, że ŁZS przyjmuje znacznie bardziej zaawansowaną formę. Może być to na przykład problem dotykający okolic fałdów skórnych, pojawiający się między 3 a 5 tygodniem życia i trwający nawet do 4 miesiąca życia – w tym przypadku łojotokowe zapalenie skóry twarzy u niemowląt sprawia, że obszary dotknięte zmianami mają kolor czerwony oraz żółtawą, lśniącą i tłustą powierzchnię.


Łojotokowe zapalenie skóry – dieta i domowe sposoby

W łagodzeniu objawów ŁZS znaczenie ma też dieta. Tak zwane domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry sprawiają, że możliwe staje się złagodzenie niektórych objawów ŁZS. Zbilansowany sposób odżywiania nie jest ani trudny do wprowadzenia w życie, ani nie pozbawia posiłków smaku! Dieta tego rodzaju działa przeciwzapalnie oraz wspomaga pracę układu immunologicznego. Co na łojotokowe zapalenie skóry warto stosować?


W jadłospisie nie może zabraknąć produktów zawierających kwasy omega-3. Bardzo ważna jest też obecność cynku czy witamin z grupy B. Posiłki należy wzbogacić też w oleje roślinne. Regularnie zaleca się jeść nasiona, pestki, orzechy, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, podroby czy ryby morskie.


Jak wspierać skórę domowymi sposobami przy łojotokowym zapaleniu skóry? Tutaj warto szczególnie uważać, ponieważ wszystkie stosowane metody powinny być wcześniej skonsultowane ze specjalistą, czyli lekarzem. Zawsze warto upewnić się, czy praktykowane działania rzeczywiście pomagają i nie wyrządzają szkód. Niemal każdy lekarz zwraca jednak uwagę na to, jak ważne w procesie łagodzenia zmian są stosowane na skórę dermokosmetyki.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy – porady pielęgnacyjne

Odpowiednia pielęgnacja skóry potrafi zdziałać naprawdę wiele dobrego – widoczność niektórych objawów może znacząco się zmniejszyć, tak samo jak obecny do tej pory dyskomfort. Troszcząc się o potrzeby cery, możemy przeciwdziałać nawrotom niektórych dolegliwości. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na stosowane każdego dnia produkty pielęgnacyjne. Powinny być one dobrane do indywidualnych potrzeb skóry, a już przy ŁZS jest to szczególnie ważne.


Kluczowe będzie na przykład umiejscowienie zmian. Te mogą przecież pojawiać się na głowie, twarzy czy na innych fragmentach ciała. Co na łojotokowe zapalenie skóry głowy sprawdzi się najlepiej? Ważne, aby zwrócić szczególną uwagę na skład stosowanego szamponu. To właśnie ten preparat odpowiedzialny jest za oczyszczanie skalpu – odżywkę aplikujemy przecież głównie na długości pasm. Nie należy jej aplikować na skórę głowy, aby nie przeciążać tej okolicy i nie zwiększać objawów.


Jeżeli ŁZS pojawi się na innych partiach ciała, jak na przykład plecach czy rękach, konieczne może okazać się stosowanie kosmetyków o działaniu złuszczającym.


Niezależnie od tego, czy występuje łojotokowe zapalenie skóry wokół nosa, brody czy brwi – jest to bez wątpienia rejon twarzy, a więc pomocna może okazać się odpowiednio dobrana pielęgnacja. Jak powinna działać? Przede wszystkim nawilżająco, kojąco oraz wzmacniająco dla naturalnej bariery ochronnej.


Jak możesz zauważyć, odpowiednia pielęgnacja to bardzo ważne wsparcie w łagodzeniu objawów skóry skłonnej do ŁZS Poniżej znajdziesz kosmetyki marki CeraVe, wspomagające kondycję skóry z ŁZS.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy i ciała – kosmetyki

Dokładne, ale zarazem delikatne mycie skóry to podstawa. W ten sposób pozbywamy się z powierzchni twarzy wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, mogących powodować zaostrzenie stanów zapalnych. Warto dodać, że podczas mycia pozbywamy się również nadmiaru sebum (naturalnie produkowanego przez nasze gruczoły) oraz pozostałości aplikowanych wcześniej kosmetyków.


Żel wygładzający SA na ŁZS od marki CeraVe

Do codziennego oczyszczania skóry warto sięgnąć po Żel Wygładzający SA. To dermokosmetyk stworzony dla suchej, szorstkiej skóry z grudkami. Świetnie sprawdzi się do mycia twarzy, jak i całego ciała. Pielęgnuje skórę już na etapie jej oczyszczania. Delikatnie oczyszcza, nawilża, wygładza oraz nadaje skórze miękkości. Zawarty w nim kwas salicylowy delikatnie złuszcza naskórek, dzięki czemu redukuje szorstkość i grudki. Kwas hialuronowy zapewnia niezbędne nawilżenie, a 3 kluczowe dla skóry ceramidy regenerują jej naturalną barierę ochronną.


SA Wygładzający Balsam na łojotokowe zapalenie skóry od CeraVe

Po oczyszczeniu skóry za pomocą Żelu Wygładzającego SA warto wzmocnić jego nawilżające i regenerujące działanie. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się SA Wygładzający Balsam. Ten dermokosmetyk wspiera odbudowę bariery hydrolipidowej skóry, dzięki czemu pozostaje ona nawilżona na dłużej. To zasługa m.in. zawartego w formule produktu mocznika, który poprawia fakturę skóry i zapewnia optymalne nawilżenie. Jego bogata, unikalna formuła została opracowana z dermatologami, aby wygładzić, nawilżyć i złuszczyć skórę skłonną do powstawania grudek, czerwonych krostek szorstkości czy łuszczenia się. W formule balsamu nie mogło zabraknąć 3 kluczowych dla skóry ceramidów, które regenerują barierę hydrolipidową, wspierają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia i odporność na działanie czynników zewnętrznych.


Wyprysk łojotokowy – podsumowanie

Łojotokowe zapalenie skóry na twarzy, głowie i ciele jest problemem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i małe dzieci. Jeżeli występuje w pierwszych miesiącach życia, to jest to tak zwana ciemieniucha. W zaawansowanej formie zmiany mogą przybierać nawet czerwony kolor i obejmować inne partie ciała.

Dorośli najczęściej skarżą się na nieestetyczny wygląd skóry, która przypomina łuski. Uporczywym objawem jest też  zaczerwienienie i towarzyszące mu uczucie swędzenia. Wszystkie te symptomy powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą.


Aby objawy, które wyróżniają łojotokowe zapalenie skóry na ciele czy twarzy, doskwierały jak najmniej – warto zwrócić uwagę na stosowaną dietę oraz to, czy w posiłkach nie brakuje kwasów omega-3 i witamin z grupy B. Co jeszcze może pomóc, jeżeli wystąpi łojotokowe zapalenie skóry?


Pielęgnacja dobrana wedle indywidualnych potrzeb, która zalecana jest przy ŁZS to między innymi łagodne mycie, delikatne złuszczanie, nawilżanie i odbudowa naturalnej bariery ochronnej. W ofercie CeraVe dostępne są dwa wyjątkowe produkty, które mają szansę sprawdzić się przy łojotokowym zapaleniu skóry. W ich składzie znaleźć można między innymi mocznik, kwas hialuronowy, niacynamid, kwas salicylowy, kwas LHA czy 3 kluczowe ceramidy. Unikalne połączenie składników aktywnych w konkretnych kosmetykach sprawia, że objawy ŁZS stają się mniej dokuczliwe.

    1. Kaszuba A, Kuchciak-Brancewicz M., Ilustrowana dermatologia dziecięca. Podstawowe problemy kliniczne w pytaniach i odpowiedziach, Lublin 2013.
    2. Trznadel-Grodzka E., Tyc-Zdrojewska E., Kaszuba A., Choroby łojotokowe, [w:] Metody diagnostyczne w dermatologii, wenerologii i mikologii lekarskiej, t. II, Lublin 2015.
Message
Download Chrome