Jak pozbyć się wągrów? Sposoby na zaskórniki
Niezależnie od tego, jaki posiadamy rodzaj skóry, może się zdarzyć, że na naszej twarzy pojawią się różnego rodzaju niedoskonałości. Do najczęściej występujących możemy bez wątpienia zaliczyć wągry. Usuwanie takich zmian bywa niestety dość żmudnym procesem, który wymaga od nas nie tylko wprowadzenia skutecznej rutyny pielęgnacyjnej, ale i trzymania się odpowiednich nawyków. Co na wągry będzie najlepsze? Aby móc poradzić sobie z tym problemem, warto najpierw zapoznać się z cechami oraz przyczynami powstawania takich niedoskonałości.
Co to wągry i jak je rozpoznać?
Potocznie nazywane właśnie wągrami, zaskórniki otwarte to dość charakterystyczne zmiany na skórze. Jak wyglądają wągry? Przyjmują one postać czarnych kropek na twarzy (i nie tylko). Ich barwa może być także ciemnobrązowa. Wągry są zazwyczaj niewielkie, ale ponieważ na jednym obszarze skóry może ich występować nawet kilkanaście, trudno je przeoczyć. Szczególnie często pojawiają się wągry na nosie oraz na brodzie i to tam tworzą większe skupiska.
Z angielskiego wągry nazywamy „blackheads” właśnie ze względu na tę ciemną końcówkę. Swoje zabarwienie zawdzięczają utlenianiu się keratyny oraz melaninie (naturalny barwnik w skórze), która zalega w porach skóry. Przy próbie wyciskania wągrów wyraźnie można dostrzec czarną główkę, z kolei dolna część jest jaśniejsza i bardziej żółtawa.
Zaskórniki otwarte a zamknięte – różnice
Jak powstają wągry na twarzy?
Zdarza się jednak, że to zjawisko ulega zaburzeniu. Martwe komórki naskórka, w połączeniu z sebum i keratyną, mogą osadzać się w porach skóry i tym samym doprowadzić do zatkania się ujść gruczołów łojowo-włosowych. W kontakcie z tlenem dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, czego efektem są wągry na czole, nosie czy w obrębie ust.
- uwarunkowania genetyczne – możemy posiadać naturalne predyspozycje do wzmożonego łojotoku, wobec czego częściej dochodzi do zatykania się ujść gruczołów;
- zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie niektórych leków, szczególnie tych ingerujących właśnie w gospodarkę hormonalną (np. antykoncepcja);
- zanieczyszczenia powietrza (smog, pyły);
- nieodpowiednia dieta, w której znajdują się duże ilości soli, cukrów prostych i wysoko przetworzonej żywności, a brakuje najważniejszych witamin i minerałów;
- brak odpowiedniej higieny twarzy;
- nieumiejętna pielęgnacja, zwłaszcza stosowanie zbyt ciężkich produktów o właściwościach komedogennych (zapychających pory) oraz sięganie po zbyt silnie oczyszczające kosmetyki naruszające barierę hydrolipidową skóry;
- palenie papierosów i spożywanie alkoholu;
- stres i chroniczne zmęczenie;
- brak wystarczającej ilości snu.
Rodzaj skóry a wągry i zaskórniki
Czy wągry można wyciskać?
Wągry – jak się pozbyć zaskórników otwartych?
Jak pozbyć się wągrów w jeden dzień? Niestety nie istnieje takie magiczne rozwiązanie. Zamiast tego nasze działanie powinno być kompleksowe i obejmować przede wszystkim odpowiednią pielęgnację. Poza konkretnymi preparatami, takimi jak żel na wągry czy krem przeciw wągrom, należy pamiętać o najważniejszych etapach rutyny pielęgnacyjnej.
Bardzo dokładne oczyszczanie twarzy to jedna z najefektywniejszych metod na to, jak pozbyć się wągrów z twarzy i zapobiegać ich dalszemu powstawaniu. Najbardziej zalecane jest tzw. oczyszczanie dwuetapowe. W pierwszej kolejności, jeśli stosujemy kosmetyki kolorowe, należy wykonać demakijaż. Zwróćmy przy tym uwagę, aby dokładnie usunąć resztki podkładu czy pudru z takich miejsc, jak skrzydełka nosa czy też linia włosów oraz żuchwa.
Następnie należy sięgnąć po żel do mycia twarzy, piankę bądź emulsję, w zależności od preferencji. Sam demakijaż nie wystarczy – nawet najlepszy płyn micelarny może usunąć jedynie wierzchnią warstwę zanieczyszczeń. Tymczasem sebum czy drobnoustroje mogą nadal znajdować się na skórze.
Jeżeli chcemy oczyścić skórę we właściwy sposób, co na wągry i zaskórniki będzie najlepsze? Powinniśmy unikać produktów na bazie mydła oraz silnych detergentów, które mogą wysuszać skórę, a nawet ją podrażniać. Zamiast tego sięgajmy po żele i pianki o delikatnym działaniu, które nie narusza tak ważnej dla naszej skóry bariery hydrolipidowej. Po umyciu twarz należy osuszyć całkowicie czystym ręcznikiem (może to być nawet ręcznik papierowy). Przykładajmy go do skóry miejsce po miejscu, by pozbyć się wilgoci. Pocieranie mogłoby dodatkowo skórę podrażnić.
Kolejnym krokiem jest tonizacja, której nie warto pomijać. Możemy użyć do tego toniku bądź chociażby wody termalnej. To świetny sposób na przywrócenie skórze właściwego pH i przygotowanie jej na dalsze etapy pielęgnacji.
Później przychodzi pora na krem na wągry, który możemy poprzedzić także serum. Ważne, aby zrezygnować z tłustych, ciężkich formuł, które mogłyby zatykać ujścia gruczołów łojowych i wzmacniać przetłuszczanie. Lekkie, szybko wchłaniające się konsystencje zadziałają tutaj o wiele lepiej.
Na koniec, jeśli mówimy o porannej pielęgnacji, koniecznie należy sięgnąć po krem przeciwsłoneczny. Promieniowanie UV niestety może naszej skórze bardzo poważnie zaszkodzić – wysusza ją, prowadzi do oparzeń oraz przyspiesza proces starzenia się. To mit, że słońce pomaga na niedoskonałości. W rzeczywistości może ono stać się pośrednią przyczyną stanu zapalnego.
Na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki? Co powinno zawierać „coś na wągry”, czego tak często szukają osoby z tym problemem? Do najważniejszych składników aktywnych możemy zaliczyć:
- kwas salicylowy;
- retinol;
- kwas azelainowy;
- ekstrakt z drzewa herbacianego;
- niacynamid;
- kwas glikolowy.
- kwas hialuronowy
Oprócz tego pamiętajmy, aby regularnie wykonywać jeszcze jeden krok w pielęgnacji, kiedy
pojawiają się wągry na nosie. Jak się pozbyć takich niedoskonałości? Stosując peeling! Wesprzemy
wówczas naturalny proces złuszczania się naskórka, dodatkowo oczyścimy pory i wygładzimy
skórę. Peeling warto stosować systematycznie, np. 1-2 razy w tygodniu.
Omówiliśmy, co na zaskórniki otwarte warto stosować, jednak same kosmetyki mogą nie wystarczyć. Walkę z niedoskonałościami powinniśmy także uzupełnić zmianą swoich dotychczasowych nawyków. Zrezygnowanie z używek i możliwie jak największe ograniczenie stresu również korzystnie wpłynie na kondycję naszej skóry. Dbajmy o zdrowy sen i odpoczynek, dając tym samym naszemu organizmowi odpowiednie warunki do regeneracji.
Oprócz tego nie zaszkodzi przyjrzeć się swojej diecie. Zamiast słodzonych napojów, fast
foodów i dużych ilości soli postawmy na świeże owoce i warzywa, zioła, chude mięso oraz ryby.
Dostarczą one cennych witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, witamina E i A, a także
cynk czy kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Istotne jest też regularne picie wody. W ten sposób
odżywimy i nawilżymy od środka nie tylko naszą skórę, ale i włosy oraz paznokcie.
Polecane kosmetyki na wągry
Jeśli zastanawiasz się, które produkty będą skuteczne na wągry, jak usunąć nadmiar sebum z twarzy oraz odpowiednio nawilżyć czy też ochronić skórę, Twoją uwagę mogą zwrócić kosmetyki marki CeraVe. Wspierają one równowagę mikrobiomu oraz prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry, a do tego wyróżniają się starannie dobranymi składnikami aktywnymi.
Żel oczyszczający do twarzy
Do oczyszczania skóry tłustej i trądzikowej sprawdzi się Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom. To żel oczyszczający do twarzy który redukuje nadmiar sebum, oczyszcza pory i zmniejsza niedoskonałości. W składzie znalazły się m.in. 3 kluczowe ceramidy o budowie identycznej z ceramidami zawartymi w skórze. Oprócz tego formuła została wzbogacona o kwas salicylowy, białą glinkę i niacynamid.
Żel do twarzy przeciw niedoskonałościom
Po oczyszczeniu punktowo na niedoskonałości (lub na całą twarz) możesz nałożyć Żel Przeciw Niedoskonałościom. Tutaj też nie zabrakło 3 kluczowych ceramidów, a do tego kwasu glikolowego, mlekowego oraz salicylowego. Ten żel do twarzy redukuje nie tylko niedoskonałości, ale także przebarwienia, a przy tym odblokowuje pory. Pomaga też w utrzymaniu prawidłowej bariery ochronnej skóry.
Odbudowujące serum z retinolem
Serum z retinolem również może być cennym dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej ukierunkowanej na walkę z wągrami. Odbudowujące Serum z Retinolem od CeraVe zmniejsza widoczność porów, przebarwień potrądzikowych oraz wygładza skórę, nie wysuszając jej. Zawiera kapsułkowany retinol, który charakteryzuje się delikatniejszym działaniem, zmniejszającym ryzyko podrażnień.na niedoskonałości (lub na całą twarz) możesz nałożyć Żel Przeciw Niedoskonałościom. Tutaj też nie zabrakło 3 kluczowych ceramidów, a do tego kwasu glikolowego, mlekowego oraz salicylowego. Ten żel do twarzy redukuje nie tylko niedoskonałości, ale także przebarwienia, a przy tym odblokowuje pory. Pomaga też w utrzymaniu prawidłowej bariery ochronnej skóry.
Nawilżający Żel-Krem Oil Control dla skóry mieszanej i tłustej
Skóra ze skłonnością do przetłuszczania się oraz niedoskonałości najbardziej polubi się z lekkimi formułami podczas nawilżania. Może to być np. krem-żel do twarzy, taki jak Nawilżający Żel-Krem Oil Control dla skóry mieszanej i tłustej. Jego nietłusta konsystencja szybko się wchłania, zapewniając efekt matujący, co zawdzięcza Technologii Oil Control. Przywraca równowagę tłustej skórze, zapewniając nawilżenie przez cały dzień.
Nawilżający Krem do Twarzy SPF50
Jak wspominaliśmy, w pielęgnacji skóry, w tym skóry z wągrami, bardzo istotna jest ochrona przeciwsłoneczna. Przydatny będzie więc Nawilżający Krem do Twarzy SPF50, idealny dla skóry normalnej i suchej. Zawiera 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid. Zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną UVA i UVB, a do tego intensywnie nawilża i poprawia jędrność skóry.
Nawilżający Krem do Twarzy SPF30
O właściwą fotoochronę zadba też Nawilżający Krem do Twarzy SPF30, również do skóry normalnej i suchej. Nawilża skórę przez cały dzień, zawiera kojący niacynamid, nawilżający kwas hialuronowy oraz 3 kluczowe ceramidy, które wspierają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Oprócz tego skutecznie chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.
Co jest dobre na wągry? Podsumowanie
Wągry to bez wątpienia częsty problem, zwłaszcza w przypadku skóry tłustej i mieszanej, choć oczywiście nie jest to reguła. Te niewielkie czarne kropki na twarzy mogą niestety z czasem doprowadzić do powstawania bardziej uporczywych niedoskonałości. Co na wągry na nosie, brodzie czy czole? Przede wszystkim: odpowiednia pielęgnacja bazująca na skutecznych składnikach aktywnych. Ważne jest tutaj nie tylko dokładne oczyszczanie skóry, ale i wzmocnienie jej bariery hydrolipidowej.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.
Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.
Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
Bibliografia
-
Bibliografia
- Chilicka K., Acne vulgaris and the most popular and new cosmetological treatments, „Journal of Cosmetic Dermatology” 2023, t. 22, nr 7.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Warszawa 2019.
- Najeeb A., Gaurav V., Sharma R., Comedones in dermatology, „Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology” 2024, nr 90.