SPF
Rozszerzone pory na twarzy

Mimo że nie są powodem do niepokoju , otwarte pory na twarzy to dla wielu osób dość spory kompleks. Ten defekt kosmetyczny może rzucać się w oczy nawet w przypadku dokładnie wykonanego makijażu. Dodatkowo warto też podkreślić, że rozszerzone, widoczne pory mogą w późniejszym czasie stać się czynnikiem sprzyjającym występowaniu niedoskonałości. Dlatego w tym artykule opowiemy, skąd się biorą rozszerzone pory na twarzy, jak się pozbyć tego problemu i co w tym przypadku jest szczególnie ważne w pielęgnacji.

Czym są pory i jaką pełnią funkcję?

W pierwszej kolejności warto zrozumieć, czym właściwie są pory skóry. To niewielkie, wręcz mikroskopijne dziurki na twarzy i ciele, które stanowią ujścia mieszków włosowych. To właśnie za sprawą porów sebum produkowane przez gruczoły łojowe może zostać odprowadzone na zewnątrz.

 

Choć z pewnością część osób samo słowo „sebum” kojarzy bardzo negatywnie, w rzeczywistości należy pamiętać o tym, że to substancja bardzo istotna dla naszej skóry. To właśnie łój stanowi część bariery hydrolipidowej, a więc naturalnego płaszcza ochronnego, za sprawą którego nasza skóra może chronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo bariera hydrolipidowa pomaga skórze w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dlatego też, niezależnie od rodzaju skóry, sebum jest każdemu bardzo potrzebne.


W przypadku, kiedy cały proces produkcji i odprowadzania sebum na powierzchnię skóry zachodzi prawidłowo, pory są w zasadzie niewidoczne gołym okiem. Zdarza się jednak, że ulegają one poszerzeniu – dzieje się tak szczególnie w obszarze twarzy. To właśnie z tego względu ich widoczność może negatywnie wpływać na samoocenę. W przeciwieństwie do chociażby zaczerwienień czy drobnych niedoskonałości na twarzy, porów otwartych i wyraźnie rozszerzonych nie sposób zakryć nawet starannie nałożonym makijażem.

 

Wyraźnie widoczne pory skóry na policzku

 

Jak pozbyć się porów na nosie i nie tylko?

Rozszerzone pory na nosie – jak się ich pozbyć? Co zrobić, żeby zniknęły pory z policzków, czoła czy brody? Z pewnością nie brakuje osób, które zadają sobie takie pytania i szukają skutecznych rozwiązań.

 

Tymczasem warto pamiętać, że całkowite usunięcie porów na twarzy jest po prostu niemożliwe. To naturalny element budowy fizjologicznej naszej skóry, który w dodatku, jak wskazaliśmy wyżej, odgrywa bardzo ważną rolę. Gdyby pory nie istniały, skóra nie miałaby swojego obrońcy w postaci bariery hydrolipidowej, co odczulibyśmy bardzo dotkliwie w postaci podrażnień, przesuszenia, swędzenia, pieczenia czy uczucia ściągnięcia.

 

Ponieważ jednak widoczne pory na twarzy tak często stają się przedmiotem kompleksów, nic dziwnego, że mając taki problem, chcemy się go pozbyć i cieszyć się idealnie gładką, zdrowo wyglądającą skórą.


Rozszerzone pory – jak wyglądają?

Jak wyglądają pory na twarzy, które uległy rozszerzeniu? Stosunkowo łatwo jest je rozpoznać. Przyjmują one postać niewielkich dziurek i wgłębień, zwłaszcza w takich obszarach jak nos czy policzki, gdzie znajduje się wiele gruczołów łojowych, a co zatem idzie – ilość sebum jest odpowiednio większa.

 

Skóra porowata może wyglądać na „podziurawioną”, szczególnie z bliska – niektórzy porównują jej fakturę do skórki cytryny. Rozszerzone pory zazwyczaj rozmieszczone są blisko siebie i w zależności od stopnia ich otwarcia mogą być bardziej lub mniej uwydatnione. Jeśli na co dzień wykonujesz makijaż, tuż po nałożeniu podkładu oraz korektora te charakterystyczne otwory na skórze będą mocniej zauważalne – sprawiają, że skóra nie jest perfekcyjnie gładka i równomierna. Zdarza się, że poszerzone pory utrudniają aplikację kosmetyków kolorowych, ponieważ podkłady i kremy BB mogą się w nich nieestetycznie osadzać.


Rozszerzone pory na policzku


Skąd się biorą poszerzone pory na twarzy?

Warto podkreślić, że rozszerzone pory mogą być uwarunkowane genetycznie. Zatem to, jak bardzo są widoczne, może wynikać z naturalnej budowy naszej skóry. Ponadto należy zauważyć, że problem ten najczęściej posiada mieszana oraz tłusta skóra. W przypadku tych dwóch rodzajów skóry występuje zjawisko nadprodukcji sebum, co powoduje szybsze przetłuszczanie się i nieestetyczne świecenie. Skóra tłusta czy mieszana często wyróżnia się właśnie nierównomierną powierzchnią i poszerzonymi porami, a do tego skłonnością do trądziku.

Nie da się jednak ukryć, że otwarte, widoczne pory mogą się też pojawić na skutek różnych czynników. Zaliczamy do nich m.in.:

 

  • proces starzenia się – wraz z wiekiem spada ilość kolagenu oraz elastyny w skórze, wobec czego w naturalny sposób staje się mniej jędrna i napięta. Tym samym, wraz z upływem lat, pory mogą być coraz bardziej widoczne;
  • nadmierna ekspozycja na słońce (w dodatku bez odpowiedniej ochrony), ale także regularne korzystanie z solarium;
  • nieodpowiednia dieta – taka, w której występują spore ilości cukru i wysoko przetworzonej żywności;
  • palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niektóre choroby przewlekłe oraz przyjmowane leki;
  • nieumiejętna pielęgnacja – zwłaszcza niedokładne wykonywanie demakijażu oraz oczyszczanie twarzy;
  • zaburzona bariera hydrolipidowa skóry – pod wpływem podrażnień, spowodowanych np. przez uszkodzenia mechaniczne, ale też nagłych zmian temperatury czy zanieczyszczeń powietrza, bariera ochronna skóry może nie funkcjonować prawidłowo, czego efektem są również rozszerzone pory.

Widoczne, otwarte pory – czy jest się czego obawiać?

Jak już wspominaliśmy, rozszerzone pory są jedynie defektem kosmetycznym, który sam w sobie jest niegroźny . Nasza skóra może wykazywać naturalne skłonności do takich problemów, dlatego tak ważna jest systematyczna i kompleksowa pielęgnacja. Nie istnieje magiczny, skuteczny krem na rozszerzone pory, który całkowicie wyeliminuje to zjawisko. Zamiast tego należy postawić na przemyślaną rutynę pielęgnacyjną, a do tego zadbać o zdrowe nawyki, o których opowiemy nieco więcej poniżej.


Jeśli nie zatroszczymy się o skórę odpowiednio i całkowicie zignorujemy poszerzone pory, niestety może mieć to swoje konsekwencje. Przede wszystkim, tak otwarte pory są bardziej podatne na zatykanie się. Stąd już prosta droga do zablokowania ujść gruczołów łojowych oraz zaburzenia naturalnego procesu złuszczania się naskórka. Zatkane pory mogą powodować zaskórniki, a te z kolei z czasem mogą się przerodzić w stan zapalny i poważniejsze niedoskonałości.


Oprócz tego należy pamiętać, że jeśli wcześniej nasze pory nie były mocno widoczne, a ostatnio uległo to diametralnej zmianie, warto obserwować skórę. Być może jest to skutek podrażnienia i tym samym uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Możemy to rozpoznać, jeżeli oprócz rozszerzonych porów odczuwamy swędzenie, pieczenie czy ściągnięcie skóry, w dodatku najczęściej jest ona zaczerwieniona i bardziej skłonna do przesuszeń.

 

Jak zmniejszyć pory twarzy

 

Jak zmniejszyć pory na twarzy?

Co na poszerzone pory będzie najlepsze? Dobrym rozwiązaniem jest zadziałanie kompleksowo – same zmiany w codziennej pielęgnacji mogą nie wystarczyć, kiedy zależy nam na zmniejszeniu porów. Oprócz tego należy przyjrzeć się swoim dotychczasowym nawykom.

Przede wszystkim warto zadbać o zdrowe odżywianie się. Zrezygnujmy z wysoko przetworzonej żywności (takich jak fast foody) i ograniczmy spożywanie cukru. Zamiast tego w diecie powinny pojawić się świeże owoce, warzywa, ryby, ale też orzechy. Dostarczają one cennych składników odżywczych, które pozwalają zadbać zarówno o skórę, jak i o włosy czy paznokcie. Szczególnie istotne mogą tutaj być witamina A oraz witaminy z grupy B, które wspierają prawidłowy proces keratynizacji i złuszczania się martwego naskórka.

Nie zapominajmy o regularnym piciu wody! Łatwo zapomnieć, że niezbędne skórze nawilżenie nie pochodzi jedynie z kosmetyków pielęgnujących. Picie 2 litrów wody dziennie nawodni ją także od środka. Pamiętajmy, że widoczne pory mogą być wynikiem uszkodzonej bariery ochronnej skóry. Aby ją odbudować, warto zatem nie tylko stosować odpowiednie produkty, ale też zatroszczyć się o nawilżenie od wewnątrz.

Jeśli na co dzień sięgamy po papierosy i dość często pijemy alkohol, również dobrze będzie z nich zrezygnować. Używki, w tym narażenie na dym papierosowy, prowadzą do gromadzenia się zanieczyszczeń na powierzchni skóry.

Jednym z najistotniejszych elementów pielęgnacji w przypadku otwartych porów jest oczyszczanie skóry twarzy. Ale nawet żel do mycia twarzy na rozszerzone pory może nie wystarczyć – warto zwrócić też uwagę, czy nasza skóra nie ma nadmiernego kontaktu z zanieczyszczeniami. Dlatego pamiętajmy o regularnym myciu pędzli, gąbek i innych akcesoriów do wykonywania makijażu, nie pomijajmy też konieczności systematycznej zmiany pościeli. Należy w miarę możliwości unikać dotykania twarzy dłońmi, szczególnie kiedy przebywamy w przestrzeni publicznej. Nie tylko roznosimy w ten sposób drobnoustroje, ale też wzmagamy przetłuszczanie się skóry.

A jak konkretnie powinna wyglądać rutyna pielęgnacyjna, kiedy nie wiemy, co na zwężenie porów szczególnie warto stosować? Przede wszystkim bardzo skrupulatnie wykonujmy demakijaż, jeżeli na co dzień używamy kosmetyków kolorowych. Najbardziej należy zwrócić uwagę na takie newralgiczne miejsca, jak skrzydełka nosa czy linia włosów, gdzie nietrudno o przeoczenie resztek podkładu i pudru.

Później, w ramach dwuetapowego oczyszczania, skórę należy dokładnie umyć żelem na rozszerzone pory, pianką, emulsją lub innym wybranym produktem. Nie używajmy do tego gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura bardziej otwiera pory i może też podrażniać oraz wysuszać skórę.

 

Oczyszczanie cery z rozszerzonymi porami skóry

 

Czytaj też: Jaki wybrać żel do mycia twarzy mężczyzn?

 

Dalszymi krokami w pielęgnacji są oczywiście tonizacja oraz nawilżanie. Tonik przywróci skórze właściwe pH i przygotuje ją na kolejne produkty. Przed kremem możemy dodatkowo zastosować serum. W rutynie pielęgnacyjnej na rozszerzone pory unikajmy raczej kosmetyków o ciężkiej konsystencji , na bazie tłustych olejów – mogą one nadmiernie obciążyć skórę i doprowadzić do zatykania się porów.

Jakie składniki będą natomiast pomocne? Co na pory na nosie, policzkach czy czole? W składzie najbardziej warto poszukiwać:

  • proces starzenia się – wraz z wiekiem spada ilość kolagenu oraz elastyny w skórze, wobec czego w naturalny sposób staje się mniej jędrna i napięta. Tym samym, wraz z upływem lat, pory mogą być coraz bardziej widoczne;
  • niacynamidu, który posiada właściwości kojące;
  • retinolu, który wspomaga syntezę kolagenu i pomaga w zachowaniu młodszego wyglądu skóry. Oprócz tego retinol na rozszerzone pory pomaga w regulowaniu produkcji łoju;
  • witaminy C, która wyrównuje koloryt skóry i nadaje jej blask;
  • kwasów AHA i BHA, takich jak kwas salicylowy czy glikolowy, które złuszczają martwy naskórek;
  • peptydów, które posiadają właściwości antyoksydacyjne i wspierające odbudowę skóry;
  • kwas hialuronowy, który jest wszechstronnie znany i ceniony za swoją zdolność do wiązania wody w naskórku.


Oprócz tego elementem naszej porannej pielęgnacji powinna być ochrona przeciwsłoneczna twarzy. Promienie UV mogą wysuszać skórę i ją uszkadzać (powodując np. poparzenia), a w dodatku przyczyniają się do przyspieszenia procesu starzenia się.

 

Kosmetyki na rozszerzone pory

Jeśli wciąż się zastanawiasz, co na otwarte pory można stosować i jakie produkty mogą stać się cennym dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej, w ofercie marki CeraVe nie zabrakło kosmetyków, które pozwalają zatroszczyć się o skórę problematyczną, np. ze skłonnością do trądziku czy przetłuszczania się. Znajdziesz tu zarówno odpowiedni żel do twarzy, jak i produkty nawilżające i kojące.

 

Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom

CeraVe żel oczyszczający do twarzy

Do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku oraz wrażliwej sprawdzi się Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom. Oczyszcza pory, zmniejsza niedoskonałości, a przy tym redukuje nadmiar sebum, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry. Produkt zawiera 3 kluczowe ceramidy o budowie identycznej z ceramidami zawartymi w skórze, kwas salicylowy, białą glinkę oraz niacynamid.

 

Oczyszczający Żel Do Mycia Dla Skóry Normalnej i Tłustej

CeraVe żel oczyszczający do twarzy

Oczyszczający Żel Do Mycia Dla Skóry Normalnej i Tłustej również jest skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń, a przy tym ultradelikatny. Usuwa nadmiar sebum, nawilża, koi i pielęgnuje skórę już na etapie oczyszczania. Nie powoduje uczucia ściągnięcia, zamiast tego po użyciu pozostawia odświeżoną skórę w uczuciu komfortu. W składzie znalazły się 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid.

 

Żel Przeciw Niedoskonałościom

CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom

Jeżeli na Twojej skórze często pojawiają się niedoskonałości, po dokładnym umyciu twarzy możesz zastosować Żel Przeciw Niedoskonałościom, przeznaczony dla skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Zawiera kwasy z grupy AHA i BHA, a do tego 3 kluczowe ceramidy. Redukuje niedoskonałości oraz przebarwienia, a jednocześnie nie narusza prawidłowego działania bariery ochronnej skóry.

 

Odbudowujące Serum z Retinolem

CeraVe Odbudowujące Serum z Retinolem

Jak wspominaliśmy, retinol to jeden z ważnych składników w kontekście zmniejszania porów. Dlatego do pielęgnacji możesz włączyć Odbudowujące Serum z Retinolem, odpowiednie do każdego typu skóry. Jego formuła została wzbogacona o 3 kluczowe ceramidy, wyciąg z korzenia lukrecji oraz niacynamid. Nie tylko zmniejsza widoczność porów, ale też niweluje przebarwienia potrądzikowe i wygładza skórę.

 

Nawilżający Żel-Krem Oil Control

CeraVe Nawilżający Żel-Krem Oil Control

Zwieńczeniem wieczornej, ale także porannej pielęgnacji może zostać Nawilżający Żel-Krem Oil Control dla skóry mieszanej i tłustej. Wspiera odbudowę bariery ochronnej, przywraca równowagę tłustej skórze, a do tego zapewnia nawilżenie przez cały dzień bez świecenia się skóry. To m.in. za sprawą Technologii Oil Control, która pomaga wchłaniać nadmiar sebum. Dodatkowo w składzie znajdziemy 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy i niacynamid.

 

Nawilżający Krem do Twarzy SPF50

 CeraVe Nawilżający Krem Do Twarzy SPF 50

Dla zwężenia porów bardzo istotna jest również ochrona przeciwsłoneczna, szczególnie jeśli w naszej pielęgnacji znalazły się kosmetyki z retinolem. Nawilżający Krem Do Twarzy SPF 50 dla skóry normalnej i suchej zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną UVA i UVB. Dzięki kwasowi hialuronowemu poprawia jędrność skóry, z kolei niacynamid koi i wygładza skórę. W składzie nie zabrakło też 3 kluczowych ceramidów.

 

Sposób na rozszerzone pory – podsumowanie

Mimo że poszerzone pory to nic innego jak defekt kosmetyczny, który nie stanowi powodów do obaw, ich widoczność może powodować kompleksy. Dodatkowo otwarte pory zwiększają prawdopodobieństwo występowania takich niedoskonałości jak zaskórniki. Dlatego, aby zmniejszyć ich widoczność, warto wprowadzić odpowiednią pielęgnację oraz zadbać o to, aby odżywiać i nawilżać skórę także od wewnątrz.

 

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

 

 

Bibliografia

    1. Abdul Hameed PhD, Naveed Akhtar PhD, Haji Muhammad Shoaib Khan PhD, Muhammad Asrar PhD, Skin sebum and skin elasticity: Major influencing factors for facial pores, „Journal of Cosmetic Dermatology” 2019, t. 18, nr 6.
    2. Burgess L., What are the best ways to get rid of large pores? www.medicalnewstoday.com/articles/320775 [dostęp: 18.12.2024].
    3. Lee, Sang Ju MD, PhD; Seok, Joon MD; Jeong, Se Yeong MD; Park, Kui Young MD, PhD; Li, Kapsok MD, PhD; Seo, Seong Jun MD, PhD, Facial Pores. Definition, Causes, and Treatment Options, „Dermatologic Surgery” 2016, 42(3).
Message
Download Chrome