SPF
kobiece ramię z rogowaceniem okołomieszkowym

Rogowacenie, zwane też keratynizacją, jest procesem naturalnie zachodzącym w skórze. W jego wyniku martwe komórki skóry przemieszczają się do zewnętrznych warstw, by następnie ulec złuszczeniu. Gdy proces złuszczania skóry zostanie zaburzony lub występuje nadmierna produkcja keratyny, może wystąpić rogowacenie okołomieszkowe. Jest ono obecnie tak powszechnym problemem dermatologicznym, że wiele osób uważa je za normę. Jak sobie z nim radzić i prawidłowo zadbać o skórę?

Czym jest rogowacenie okołomieszkowe?

Rogowacenie okołomieszkowe – objawy i pielęgnacja CeraVe

Najprościej mówiąc rogowacenie okołomieszkowe to zaburzenie procesu keratynizacji w obrębie mieszków włosowych. Keratynocyty, czyli komórki produkujące keratynę w skórze, z czasem obumierają i ulegają zrogowaceniu. Następnie złuszczają się w rogowej warstwie naskórka. W normalnych warunkach keratynocyty, wyścielające wnętrze mieszków włosowych, odrywają się swobodnie od podłoża. Czasem jednak namnażają się i zlepiają, przyczyniając się do powstania czopów, blokujących ujścia kanałów mieszków włosowych. To z kolei może prowadzić do zmian zapalnych, takich jak grudki, krosty czy guzki.

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny

Okołomieszkowe rogowacenie skóry może mieć różne przyczyny. Wśród najważniejszych wymienia się zwykle czynniki genetyczne oraz niedobór witaminy A, spowodowany jej niewłaściwym wchłanianiem. Wiadomo jednak, że schorzenie to często występuje również wraz z innymi dermatozami, np. atopowym zapaleniem skóry czy rybią łuską.

Rogowacenie okołomieszkowe na twarzy i ciele – jak rozpoznać?

Jak objawia się rogowacenie okołomieszkowe? Krostki na ramionach są chyba najbardziej charakterystycznym symptomem. Grudki przymieszkowe mogą być rozsiane i zaczerwienione. Skóra w zmienionych miejscach jest zwykle sucha i szorstka, przypominająca nieco “gęsią skórkę”, a w dotyku tarkę. Najczęściej grudkowate zmiany w kolorze żółtawym, czerwonym lub brunatnym rozsiane są na tylnej lub bocznej powierzchni kończyn. Rogowacenie okołomieszkowe na ramionach występuje najczęściej – aż u 92% chorych osób. Nieco mniej, bo 59% osób, cierpi na rogowacenie okołomieszkowe na udach. Z kolei u 30% chorych występuje rogowacenie okołomieszkowe na pośladkach.

Choć ramiona, uda i pośladki są miejscami, na których najczęściej pokazują się zmiany chorobowe, dość często pojawia się również rogowacenie okołomieszkowe na twarzy – szczególnie na bocznych częściach policzków oraz w okolicach brwi. Wówczas jednak grudkom towarzyszy rumieniowe zaczerwienienie twarzy.

Rogowacenie okołomieszkowe – jak dbać o skórę?

kobieta pielęgnująca nogi z rogowaceniem okołomieszkowym

Jeśli chodzi o rogowacenie okołomieszkowe, oprócz nieestetycznego wyglądu skóry, zmiany te nie powodują żadnych innych dolegliwości. Choć z medycznego punktu widzenia rogowacenie okołomieszkowe ramion czy ud jest nieszkodliwe, dla wielu osób może stanowić problem natury kosmetyczno-psychologicznej.

Osobom zmagającym się z rogowaceniem okołomieszkowym zaleca się przede wszystkim zmiany w diecie oraz w pielęgnacji skóry. Zaleca się m.in. suplementację witaminy A i C oraz włączenie do diety produktów je zawierających. Jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji skóry, warto szukać dermokosmetyków, które zawierają mocznik, kwas hialuronowyv, kwas salicylowy, kwas mlekowy oraz retinoidy. Substancje te mają właściwości złuszczające, nawilżające i regenerujące. Wskazane jest również wykonywanie peelingów enzymatycznych lub lekko kwasowych, a także kąpiele w wodzie z dodatkiem soli zmiękczających.

Co na rogowacenie okołomieszkowe?

W przypadku problemu dermatologicznego, jakim jest rogowacenie okołomieszkowe, kosmetyki dobrane do skóry mogą znacząco poprawić jej stan. Warto jednak zadbać o kompleksową pielęgnację. Seria kosmetyków CeraVe, stworzona we współpracy z dermatologami, pomoże Ci złagodzić objawy i nawilżyć skórę. Znajdziesz tu zarówno kosmetyki na rogowacenie okołomieszkowe polecane dla skóry normalnej, jak i suchej oraz bardzo suchej.

Pielęgnację warto zacząć od stosowania odpowiedniego, żelu do mycia. Tutaj świetnie sprawdzi się SA Wygładzający Żel do mycia od marki CeraVe. Dzięki zawartości kwasu salicylowego, hialuronowego i ceramidów, nie tylko skutecznie oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek, ale też wygładza ją i zmiękcza, nie zaburzając bariery ochronnej skóry.

pieniący się żel oczyszczający z kwasem salicylowym dla gładkiej skóry od CeraVe

A jaki krem na rogowacenie okołomieszkowe wybrać? CeraVe przygotowała dla Ciebie kilka propozycji, wśród których znajdziesz m.in. Nawilżający krem do twarzy z niacynamidem oraz dwa kremy z filtrem: Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50 i Nawilżający krem do twarzy SPF 30. Produkty te to formuły oparte na nawilżającym kwasie hialuronowym, kojącym niacynamidzie i ceramidach, odbudowujących barierę ochronną skóry. Dzięki opatentowanej technologii MVE składniki aktywne uwalniane są przez 24 godziny, zapewniając długotrwałą ochronę i nawilżenie.

nawil¿aj¹cy krem do twarzy z niacynamidem od CeraVe Niekomedogenny krem nawil¿aj¹cy do twarzy z SPF 50 od CeraVe niekomedogenny krem nawilżający z SPF 30 od CeraVe

A jeśli szukasz produktów do ciała, w naszej ofercie znajdziesz również balsam na rogowacenie okołomieszkowe, a dokładniej Balsam z kwasem salicylowym dla szorstkiej skóry, który złuszcza, zmiękcza i wygładza bardzo suchą skórę. Bardzo dobrym wyborem będzie także Nawilżająca emulsja. Podobnie jak w pozostałych kosmetykach, formuły zawierają m.in. kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym oraz ceramidy, dzięki którym przywrócisz naturalną barierę ochronną skóry.

wygładzający balsam z kwasem salicylowym dla skóry szorstkiej od CeraVe  nawilżająca emulsja z kwasem hialuronowym od CeraVe

Rogowacenie okołomieszkowe – jak go uniknąć?

Czy jesteś w stanie zapobiec rogowaceniu okołomieszkowemu? Choć jedną z przyczyn występowania tej dermatozy są czynniki genetyczne, na zapalenie okołomieszkowe na ramionach czy udach wpływ może mieć również przesuszona skóra czy niedobór witaminy A. Ważna więc będzie zarówno zbilansowana dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze, jak i stosowanie kremów nawilżających i odbudowujących warstwę hydrolipidową skóry. Istotne może być również regularne stosowanie peelingów enzymatycznych lub produktów zawierających kwas salicylowy, które ułatwią pozbycie się zrogowaciałego naskórka i zapobiegną odkładaniu się substancji rogowej w sąsiedztwie mieszków włosowych. Warto unikać także mocnego pocierania skóry, np. w wyniku stosowania peelingów mechanicznych, ponieważ może to doprowadzić do zaostrzenia objawów.

Rogowacenie okołomieszkowe – podsumowanie

Rogowacenie okołomieszkowe na policzkach, ramionach, udach i pośladkach jest dość popularnym problemem dermatologicznym. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie oraz dieta bogata w witaminy A i C może pomóc Ci złagodzić objawy i nawilżyć skórę. W zapobieganiu temu schorzeniu kluczowe będzie również regularne złuszczanie naskórka oraz stosowanie nawilżających kremów i balsamów do ciała.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

 

 

 

    1. Małek E., Pielęgnowanie kończyn górnych 514[03].Z1.04 . Poradnik dla ucznia, Radom 2006.
    2. Brzozowska J.M., Rogowacenie mieszkowe (łac. keratosis pilaris) w świetle najnowszych doniesień. Alternatywne formy łagodzenia objawów niniejszej genodermatozy – znaczenie pielęgnacji domowej monitorowanej przez dermokonsultacje na odległość. Opis przypadku, Acta Balneol, TOM LXIII, nr 4(166), 2021, s. 315-324.
Message
Download Chrome