Chropowata skóra – jak zadbać o jej nawilżenie?
Szorstka i chropowata skóra to problem, który może pojawić się niezależnie od wieku – dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Bardzo często występuje pod postacią szorstkich plam w rejonach dłoni, nóg, stóp, a nawet twarzy. Mogą one być wynikiem zwykłego przesuszenia skóry, ale i objawem poważniejszych problemów. Istotna jest więc odpowiednia pielęgnacja, która nie tylko wesprze Cię w walce z objawami skórnymi, ale i pomoże uporać się z dyskomfortem psychicznym.
- Chropowata skóra, czyli jaka?
- Chropowata skóra na ciele – gdzie występuje?
- Chropowata skóra na twarzy i ciele – przyczyny
- Jak pozbyć się chropowatej skóry na twarzy i szyi?
- Chropowata skóra twarzy i ciała a jej pielęgnacja
- Chropowata skóra – jak jej zapobiegać?
- Chropowata skóra na twarzy i ciele – podsumowanie
Chropowata skóra, czyli jaka?
Nie od dziś wiadomo, że skóra to największy organ ciała człowieka. O jej wyglądzie decyduje nie tylko wiek czy stan zdrowia, ale przede wszystkim styl życia, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja. Pod pojęciem chropowatej skóry kryje się najczęściej szorstki i przesuszony naskórek, często złuszczający się i zaczerwieniony – z tendencją do pękania i świądu.
Jest to stan patologii skóry, który może być problemem przejściowym, zależnym od czynników zewnętrznych i właściwej pielęgnacji, jak i stałym – towarzyszącym różnym dermatozom i mającym podłoże genetyczne. W pierwszym przypadku chropowata skóra może dotykać osób zupełnie zdrowych, w każdym wieku, a w szczególności osób starszych, u których proces starzenia się skóry jest naturalny. W drugim może dotyczyć już najmłodszych dzieci, które cierpią np. na atopowe zapalenie skóry.
Chropowata skóra na ciele – gdzie występuje?
Choć wydaje się, że wśród wielu osób najczęściej występuje chropowata skóra na twarzy, problem ten częściej dotyczy innych części ciała, a w szczególności dłoni, nóg czy stóp. Wynika to przede wszystkim z faktu, że odpowiednia pielęgnacja tych okolic niejednokrotnie jest po prostu pomijana. Częściej zdarza nam się użyć kremu do twarzy niż odpowiedniego balsamu do ciała. Ponadto nasze ciało narażone jest na działanie różnych środków piorących czy substancji chemicznych, które wykorzystuje się do produkcji tkanin. Problemem u wielu osób może być też chropowata skóra na pośladkach, a nawet na ramionach, łokciach, szyi czy powiekach.
Chropowata skóra na twarzy i ciele – przyczyny
Jak już wspomnieliśmy, w przypadku gdy chropowate plamy na skórze są problemem kosmetycznym, najczęstszą ich przyczyną będzie niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze i witaminy, picie niewystarczającej ilości wody, a także nieprawidłowa pielęgnacja. Do suchości skóry mogą szczególnie przyczynić się czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr oraz promieniowanie UV. Skóra niezabezpieczona odpowiednio, np. poprzez kremy z filtrem czy kremy ochronne, może być podatna na ich szkodliwe działanie. Wówczas łatwo ulega podrażnieniu i wykazuje skłonność do wyprysków czy świądu.
Chropowata skóra twarzy może być też wynikiem działania niektórych składników kosmetyków, zwłaszcza tych do makijażu, takich jak barwniki, konserwanty i substancje zapachowe. Również twarda woda czy mycie twarzy mydłem mogą doprowadzić do jej przesuszenia. Sucha, chropowata skóra na twarzy często jest też wynikiem braku demakijażu czy używania nieodpowiednich kosmetyków do oczyszczania.
Chropowata skóra na nogach to częsty problem u osób, które nie dbają o odpowiednie nawilżenie skóry po depilacji albo używają do tego nieodpowiedniego wosku czy mocno drażniących kremów i pianek do golenia.
Chropowata skóra na plecach jest też częstym problemem po nadmiernym opalaniu.
W przypadku gdy chropowata plama na skórze ma podłoże chorobowe, do najczęstszych jej przyczyn zalicza się różnego rodzaju dermatozy, np. atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry czy tzw. rybią łuskę. Schorzenia te mogą mieć podłoże genetyczne, choć w dużej mierze znaczenie mają również czynniki środowiskowe i dieta. Wówczas jednak prócz odpowiedniej pielęgnacji konieczna może być konsultacja ze specjalistą.
Jak pozbyć się chropowatej skóry na twarzy i szyi?
Pierwszym krokiem do lepszego nawilżenia skóry jest zmiana nawyków żywieniowych oraz picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Zadbaj o dietę bogatą w składniki odżywcze i witaminy, które mają pozytywny wpływ na skórę, poprawiają jej elastyczność i łagodzą efekty jej starzenia się. Będą to przede wszystkim: witamina A, E, C, D oraz witaminy z grupy B. Wykazują one działanie antyutleniające, wzmacniające, odbudowujące, regulujące, regenerujące i odżywcze. Nie zapominaj też o wodzie w odpowiedniej ilości – minimum to od 1,5 do 2 litrów w ciągu dnia, w zależności od płci, aktywności czy pory roku.
Jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację skóry, warto wybierać kosmetyki nawadniające, które nie tylko nawilżą skórę, ale też pomogą odbudować jej naturalną barierę ochronną. Jeśli Twoim problemem jest chropowata skóra na łokciach czy twarzy, szukaj produktów z ceramidami, a także kwasem hialuronowym. Do codziennej pielęgnacji warto też włączyć kosmetyki o delikatnym działaniu peelingującym, np. z kwasem salicylowym i mlekowym. Pomogą one pozbyć się nie tylko zanieczyszczeń, ale też zrogowaciałego naskórka, przyczyniając się do widocznego wygładzenia skóry.
Chropowata skóra twarzy i ciała a jej pielęgnacja
W utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry duże znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja. Dzień zaczynaj i kończ na oczyszczaniu skóry – rano z pozostałości kosmetyków użytych w wieczornej pielęgnacji, a wieczorem z makijażu oraz zanieczyszczeń, które zebrały się na skórze w ciągu dnia. Warto sięgnąć wówczas po dedykowane produkty dla skóry szorstkiej i z grudkami z oferty CeraVe, wzbogacone o nawilżające składniki aktywne.
Na początek wybierz SA Wygładzający żel do mycia. Dzięki zawartości kwasu salicylowego złuszcza i wygładza skórę, skutecznie oczyszczając ją z zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka. Nadaje jej miękkość i utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia.
Po oczyszczeniu przychodzi czas na SA Wygładzający balsam z kwasem salicylowym. Chropowata skóra na szyi, ramionach czy rękach zostanie delikatnie złuszczona dzięki formule opartej na kwasie salicylowym i mlekowym. Z kolei zawartość kwasu hialuronowego i mocznika pomoże nawilżyć skórę i nadać jej niezwykłą miękkość.
Dużym problemem, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, jest też zrogowaciała i chropowata skóra na piętach. Aby zapewnić stopom intensywne nawilżenie i wygładzenie, warto sięgnąć po produkty zawierające mleczan amonu i ceramidy. SA Regenerujący krem do stóp bazujący na tych właśnie składnikach nawilży skórę i zapobiegnie jej rogowaceniu.
Chropowata skóra – jak jej zapobiegać?
Chropowata skóra na ramionach czy dłoniach to najczęściej efekt nieprawidłowej diety i pielęgnacji. Aby jej zapobiegać, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie od wewnątrz i z zewnątrz. Duża ilość wody w połączeniu ze zbilansowaną dietą to już połowa sukcesu. Istotne jest jednak również odpowiednie zabezpieczenie ciała i twarzy przed słońcem, ponieważ chropowata skóra po opalaniu to dość częsty problem. Stosuj kremy z filtrem i unikaj zbyt długiej ekspozycji na słońce – zwłaszcza w godzinach między 12.00 a 15.00. Dbaj o odpowiednią pielęgnację skóry, częste złuszczanie naskórka i codzienne mycie twarzy rano i wieczorem.
Chropowata skóra na twarzy i ciele – podsumowanie
Chropowata skóra na łokciach czy stopach to dość częsty problem, niezależnie od wieku. Może on mieć podłoże kosmetyczne, wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji i stylu życia, a także genetyczne, związane z różnymi chorobami skórnymi. Warto więc znaleźć przyczynę problemu, by móc nie tylko dobrać odpowiednie kosmetyki do skóry, ale także wprowadzić do swojego życia dobre nawyki związane z dietą i prawidłową pielęgnacją. Dzięki temu już wkrótce będziesz cieszyć się jędrną, elastyczną i odpowiednio nawilżoną skórą.
-
Źródła:
- Wojnowska D., Chodorowska G., Juszkiewicz-Borowiec M., Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, “Postępy Dermatologii i Alergologii XX”, 2003/2, s. 98-105.
- Marwicka J, Gałuszka A., Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, “Aesth Cosmetol Med”, 2021,10(4), s. 181-187, https://aestheticcosmetology.com/use-of-vitamin-preparations-in-the-skin-care-process/.