Oczyszczanie skóry twarzy – jak robić to prawidłowo?
Overview
Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest tak istotne?
Skóra twarzy musi codziennie zmagać się ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednymi z największych zagrożeń dla jej optymalnej kondycji są zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Smog niezwykle negatywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie bariery wodno-lipidowej – pyły 2.5 PM, wnikając w głębsze partie skóry, powodują przyspieszenie procesów jej starzenia, a także uszkodzenie tej bariery. Skóra staje się szara, traci swój promienny blask i jędrność. Ponadto mogą pojawić się również niedoskonałości w postaci wyprysków, grudek czy zaskórników.
O oczyszczaniu twarzy należy pamiętać niezależnie od rodzaju skóry, jednak brak regularności może dać się we znaki zwłaszcza w przypadku skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Posiadają one skłonności do nadprodukcji sebum i zatykania porów, co w konsekwencji może przyczynić się do nasilenia stanów zapalnych i pojawienia się kolejnych niedoskonałości.
Oczyszczanie twarzy – demakijaż to podstawa
Jak powinno wyglądać mycie twarzy krok po kroku? Jeśli pragniemy cieszyć się promienną i gładką skórą pełną młodzieńczego blasku, należy pamiętać o demakijażu. Pominięcie tego etapu może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje dla stanu naszej skóry twarzy. Resztki kolorowych kosmetyków w połączeniu z martwym naskórkiem, sebum oraz zanieczyszczeniami środowiskowymi pozostawione na twarzy to prosta droga do powstawania niedoskonałości. Na jej powierzchni gromadzi się wiele
zanieczyszczeń, wliczając także bakterie. W konsekwencji dochodzi m.in. do zatkania porów czy pojawienia się wyprysków, krostek i zaskórników. Na tym jednak złe wiadomości się nie kończą. Brak demakijażu często jest jednoznaczny z przyspieszeniem procesów starzenia się skóry, a co za tym idzie – pierwsze zmarszczki pojawiają się przedwcześnie.
Do codziennego usuwania makijażu warto używać sprawdzonych kosmetyków, które nie podrażniają i nie przesuszają skóry, a ponadto pozostawiają ją gładką i jędrną.
Mycie twarzy – rano czy wieczorem?
Oczyszczanie twarzy wieczorem wydaje się oczywistym krokiem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Nieco mniej oczywistym jest jej poranne oczyszczanie, którego nie powinno się jednak pomijać. Dlaczego? Pomimo wykonania wieczornego demakijażu, na powierzchni skóry twarzy pojawia się wiele zanieczyszczeń, które często przyczyniają się do pogorszenia jej kondycji. Mowa m.in. o pozostałościach produktów z wieczornej pielęgnacji. W duecie z sebum, potem, kurzem i bakteriami osadzającymi się na poduszcze i pościeli mogą powodować zatykanie się porów. Pamiętajmy również o tym, że dzięki umyciu twarzy rano kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne będą jeszcze lepiej działać, a trwałość makijażu zostanie przedłużona.
Błędy w oczyszczaniu twarzy – tego unikaj
Do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej często wkradają się błędy, które prowadzą do pogorszenia stanu naszej skóry. Warto pamiętać, że przed umyciem twarzy w pierwszej kolejności należy pozbyć się zanieczyszczeń z powierzchni dłoni. Dokładne umycie rąk jest konieczne, nim przystąpimy do oczyszczania – w końcu to one będą naszym podstawowym narzędziem w procesie oczyszczania skóry. Dotykanie jej brudnymi rękoma to prosta droga do obniżenia skuteczności działania każdego żelu do twarzy – nawet tego z najwyższej półki.
Prawidłowe oczyszczanie twarzy to również częsta wymiana ręcznika do twarzy. Wilgotny mikroklimat panujący w łazience sprzyja rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Używając nieświeżego materiału doprowadzamy do ich rozprzestrzeniania się na powierzchni skóry, co często sprzyja pojawieniu się infekcji i stanów zapalnych. Bardzo istotne jest również wygospodarowanie osobnego ręcznika do twarzy – korzystanie z tego do ciała także zwiększa ryzyko przeniesienia szkodliwych bakterii.
Jednym z równie często popełnianych błędów jest mycie twarzy z użyciem zbyt ciepłej wody – może ona nadmiernie przesuszać delikatną skórę twarzy i zwiększać jej podatność na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei zbyt zimna, a nawet lodowata woda może działać niekorzystnie w przypadku skóry naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Najlepszym rozwiązaniem jest oczyszczanie skóry twarzy za pomocą letniej wody.
Do częstych błędów można także zaliczyć zbyt krótkie mycie twarzy, które może okazać się niedokładne. Aby produkt myjący miał czas zadziałać i zawiązać zanieczyszczenia, powinniśmy myć twarz przez około minutę. Pamiętajmy także o bardzo dokładnym spłukaniu produktu wodą, gdy zakończymy mycie – pozostawienie resztek produktu do mycia na skórze może powodować jej przesuszenie i podrażnienie. Zwróćmy także uwagę na newralgiczne miejsca, jak linia włosów, skrzydełka nosa, okolice brody i podbródka.
Kosmetyki do mycia twarzy
Kluczem do prawidłowego oczyszczania twarzy jest dobór kosmetyków skrojonych na miarę potrzeb typu naszej skóry. Np. w przypadku skóry wrażliwej warto unikać oczyszczających produktów zapachowych, zawierających silne składniki oczyszczające, które mogą podrażniać i przesuszać skórę. Stawiajmy na te, które delikatnie usuwają zanieczyszczenia, jednocześnie nie powodując podrażnień ani uczucia ściągnięcia.
CeraVe Oczyszczający żel do mycia ciała i twarzy do skóry normalnej i tłustej jest bardzo delikatny, ale jednocześnie dokładnie oczyszcza całe ciało i usuwa nadmiar sebum z twarzy. Ponadto w jego składzie znajdziemy 3 kluczowe dla skóry ceramidy, które odbudowują płaszcz wodno-lipidowy naskórka i dogłębnie go odżywiają. Bardzo istotną rolę w pielęgnacji skóry odgrywa również kwas hialuronowy, którego zadaniem jest intensywne nawilżenie skóry i przywrócenie jej elastyczności. Z kolei niacynamid koi skórę i reguluje produkcję sebum.
Ten żel oczyszczający od CeraVe jako kosmetyk opracowany we współpracy z dermatologami stanowi świetne rozwiązanie dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii, ponieważ:
- jest pozbawiony substancji zapachowych i jest hipoalergiczny
- jest także polecany w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. W jego składzie znalazło się miejsce dla niacynamidu, czyli witaminy B3, która redukuje wydzielanie sebum, a co za tym idzie, pozwala zachować uczucie świeżości skóry przez długi – nie tylko zaraz po jej umyciu.
W przypadku wrażliwej skóry, ale także suchej i odwodnionej polecamy Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia. To kosmetyk odpowiedni do oczyszczania skóry twarzy i ciała. Co więcej, może być stosowany do oczyszczania skóry dzieci i niemowląt od 1. miesiąca życia. Zawiera 3 kluczowe ceramidy oraz kwas hialuronowy, dzięki którym odbudowuje barierę ochronną skóry, nawilża, odżywia i koi już podczas mycia. Olejek jest również odpowiedni do demakijażu.
Jeżeli zmagasz się z niedoskonałościami w postaci wyprysków, wągrów i rozszerzonych porów, kosmetykami do mycia twarzy, po jakie warto sięgnąć w tym przypadku są:
- Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom – idealny w celu delikatnego złuszczenia martwych komórek naskórka, które mogą zatykać pory i przyczyniać się do powstawania niedoskonałości. Zawiera 2% kwasu salicylowego, który wspomaga walkę z trądzikiem, zmniejsza niedoskonałości i poprawia wygląd skóry oraz białą glinkę, która redukuje nadmiar sebum. Pozostawia skórę gładką, miękką i nawilżoną, nie wysuszając jej;
- SA Wygładzający Żel do Mycia – dzięki obecności kwasu salicylowego zapewnia delikatne złuszczanie bez podrażnień i szorstkich mikrogranulek, które mogą drapać skórę. Co więcej, dzięki obecności trzech kluczowych ceramidów, kwasu hialuronowego i niacynamidu, pomaga wygładzić skórę i nadać jej miękkości, nie zaburzając przy tym jej bariery ochronnej.
Jeżeli po oczyszczaniu twarzy odczuwasz dyskomfort, czujesz, że Twoja skóra jest ściągnięta, napięta i przesuszona, to znak, że potrzebujesz innego kosmetyku do mycia twarzy. W tym celu bardzo dobrym wyborem okażą się:
- Nawilżający Krem-Pianka do Mycia – ma postać kremu, który następnie przekształca się w delikatną piankę, po spienieniu go na skórze z wodą. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż, nie pozbawiając skóry naturalnego nawilżenia i nie pozostawiając skóry napiętej ani suchej. Posiada delikatną, bezzapachową formułę, wzbogaconą w trzy kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy i aminokwasy;
- Nawilżająca Emulsja do Mycia – usuwa zanieczyszczenia, bez naruszania bariery hydrolipidowej. Zawiera ceramidy i kwas hialuronowy, które wspierają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry oraz działają nawilżająco.
Czytaj też Skin streaming - rutyna pielęgnacyjna z kosmetykami dobranymi do potrzeb Twojej skóry >>>
Mycie twarzy – krok po kroku
Krok 1. Umyj dokładnie dłonie
Zanim rozpoczniesz oczyszczanie twarzy należy dokładnie umyć dłonie, aby nie przenieść zanieczyszczeń i bakterii na skórę twarzy.
Krok 2. Usuń makijaż
Jeśli masz nałożony makijaż, przed umyciem twarzy produktem oczyszczającym, należy wykonać demakijaż. Najlepiej do tego zastosować nasz Nawilżający Pieniący się Olejek do mycia lub Nawilżający Krem-piankę do mycia, które skutecznie usuwają makijaż nie naruszając naturalnej bariery ochronnej skóry. Możesz również użyć inny preparat np. dwufazowy płyn do demakijażu oczu, płyn micelarny czy mleczko do demakijażu.
Krok 3. Myj twarz produktem oczyszczającym przez 30-60 sekund
W kolejnym kroku sięgnij po produkt oczyszczający dobrany do potrzeb Twojej skóry. Oczyszczanie twarzy należy rozpocząć od zwilżenia twarzy chłodną lub letnią wodą – dzięki temu pobudzisz krążenie, a co za tym idzie, skóra nabierze jędrności i gładkości. Następnie należy nałożyć odrobinę produktu oczyszczającego na wilgotną dłoń i delikatnie wmasować go w skórę kolistymi ruchami, omijając wrażliwe okolice oczu. Masuj w ten sposób skórę przez 30-60 sekund, aby dokładnie oczyścić twarz z pozostałego makijażu i zanieczyszczeń. Zbyt krótkie mycie może skutkować nie dokładnym oczyszczeniem skóry. Pamiętaj jednak o tym, aby oczyścić nie tylko skórę twarzy, ale też poniżej linii żuchwy aż do szyi.
Krok 4. Dokładnie zmyj produkt myjący
Kolejnym krokiem na drodze do dokładnie oczyszczonej i zadbanej skóry jest obfite spłukanie produktu ciepłą wodą.
Krok 5. Osuszenie twarzy i pielęgnacja nawilżająca
Po umyciu twarzy czas na jej delikatne osuszenie. Zamiast tarcia ręcznikiem po skórze, należy przykładać go punktowo. W ten sposób unikniemy podrażnień czy uszkodzeń, a także zminimalizujemy ryzyko przenoszenia się bakterii na pozostałe partie skóry. Po osuszeniu twarzy nałóż ulubione serum i krem nawilżający do twarzy.
Dla uzyskania efektu wyraźnego wygładzenia i ujednolicenia kolorytu warto raz na tydzień wykonać peeling twarzy. Złuszczenie martwego naskórka pozwala na dogłębne oczyszczenie porów, dzięki czemu składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji mogą wnikać do głębokich warstw skóry. Rodzaj peelingu należy dobrać do jej indywidualnych potrzeb.
W przypadku porannej pielęgnacji skóry, ważnym etapem pielęgnacji skóry jest krem z filtrem, który zadba o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. W tym celu idealnie sprawdzi się Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50. Dzięki takim składnikom jak kwas hialuronowy, niacynamid, 3 kluczowe ceramidy oraz niekomedogennej formule, nawilża skórę i wspomaga odbudowę bariery ochronnej skóry. Natomiast zawarta technologia MVE zapewnia stopniowe uwalnianie się składników nawilżających przez cały dzień.