SPF
Skóra atopowa - objawy i pielęgnacja

PRZEGLĄD

Co to jest skóra atopowa ? Atopowe zapalenie skóry może być wywołane szeregiem czynników, w tym zmianami pogodowymi, kontaktem z chemikaliami i noszonymi tekstyliami. Szczególnie istotne jest unikanie ekspozycji na wszelkie czynniki, które w przeszłości powodowały nawrót choroby, oraz poznanie sposobów łagodzenia swędzenia zajętych obszarów i ich właściwej pielęgnacji. Atopowa skóra wymaga leczenia, które obejmuje stosowanie produktów pielęgnacyjnych dostępnych bez recepty, które zostały stworzone specjalnie z myślą o niwelowaniu świądu, oraz zmiany trybu życia pozwalające zminimalizować ekspozycję na czynniki wywołujące chorobę. Podczas zaostrzenia symptomów należy zadbać o dostateczne nawilżenie skóry, łagodzić swędzenie i powstrzymywać się od drapania, które może uszkadzać skórę. Jeżeli potrzebujesz pomocy w identyfikacji czynników, które wyzwalają u ciebie to schorzenie, oraz niwelowaniu objawów, skonsultuj się z dermatologiem. Pomoże ci znaleźć odpowiedź na pytanie: skóra atopowa, co to tak naprawdę oznacza i jak zwalczać objawy?

Skóra atopowa – częste przyczyny

Potencjalne czynniki wyzwalające atopowe zapalenie skóry:

  • szorstkie materiały, takie jak wełna,
  • drażniące mydła, detergenty i środki czyszczące,
  • stres,
  • palenie papierosów,
  • długie, gorące prysznice,
  • nadmierna potliwość,
  • nagłe zmiany temperatury i wilgotności.

Każdy przypadek atopowego zapalenia skóry jest inny, lecz dermatolodzy zidentyfikowali kilka częstych czynników wywołujących tę chorobę, które w połączeniu z predyspozycją genetyczną mogą prowadzić do jej wystąpienia. Należy pamiętać, iż pomiędzy ekspozycją na wyzwalacz a pojawieniem się symptomów chorobowych może zachodzić odstęp czasowy, co znacznie utrudnia identyfikację jej przyczyn. Najczęstsze przyczyny atopowego zapalenia skóry i czynniki je wywołujące to:

Suchość skóry :podczas walki z egzemą dostateczne nawodnienie skóry jest absolutnym priorytetem. Szorstka, napięta i sucha skóra znacznie zwiększa prawdopodobieństwo nawrotu schorzenia.

Czynniki drażniące :ostre chemikalia takie jak środki czyszczące, produkty codziennego użytku jak mydło, detergenty, barwniki, szampony i kosmetyki, a także noszenie poliestru i wełny oraz dotykanie owoców, warzyw i mięsa – wszystko to może wywołać atak egzemy.

Czynniki pogodowe :drastyczna zmiana w warunkach środowiskowych oraz ekstrema pogodowe mają tendencję do zaostrzania atopowego zapalenia skóry. Upał i nadmierne pocenie w okresie letnim, jak również suchość skóry będąca wynikiem zimowej aury często wywołuje egzemę.

Alergeny :istnieje szereg alergenów będących jednocześnie czynnikami, które powodują, że pojawia się skóra atopowa. Objawy nasilają pyłki, roztocza, pleśń i sierść zwierząt.

Stres :napięcie emocjonalne jest częstą przyczyną atopowego zapalenia skóry, prawdopodobnie z powodu zwiększonej produkcji kortyzolu, hormonu produkowanego przez ludzkie ciało, które przysposabia je do instynktownej odpowiedzi na zagrożenie – walki lub ucieczki.

Infekcje :symptomy mogą zaostrzać się, gdy ciało walczy z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub wirusową, taką jak gronkowiec, mięczak czy opryszczka. Nadmierne obciążenie systemu odpornościowego może przyczynić się do intensyfikacji objawów. Jest to dodatkowy powód, dla którego tak ważne jest, aby dermatolog podjął leczenie tych infekcji drobnoustrojowych.

Hormony :u kobiet nawroty egzemy bardzo często są skorelowane z wahaniami poziomu hormonów.

Atopia - objawy skóry atopowej

Skóra atopowa – pielęgnacja i łagodzenie objawów

Gdy znane są czynniki wywołujące egzemę, kolejnym krokiem jest zrozumienie, jak zapewnić skórze równowagę i komfort. Oprócz unikania wyzwalaczy kluczowe znaczenie ma nawilżanie skóry przy pomocy maści i kremów. Dobroczynny wpływ mogą mieć także składniki takie jak ceramidy, które pomagają odbudować naturalną warstwę ochronną skóry. Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej to też unikanie długich kąpieli i pryszniców (oraz gorącej wody) również pomaga utrzymać symptomy pod kontrolą. Warto również zwrócić uwagę na noszone ubrania, wybierając miękkie, naturalne tkaniny takie jak bawełna i jedwab, aby zminimalizować ryzyko nawrotu stanów chorobowych. Jeżeli te działania nie pozwolą złagodzić objawów, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa

Skóra atopowa – pielęgnacja na co dzień

Walkę z egzemą należy rozpocząć od systematycznej i należytej pielęgnacji, jakiej wymaga atopowa skóra. Objawy mogą zaostrzyć się w wyniku stosowania drażniących kosmetyków, więc niezwykle istotne jest, aby wybierać delikatne środki myjące, które czyszczą, pielęgnują i nawilżają skórę. Warto również stosować produkty ze składnikami o udowodnionym działaniu przeciwatopowym, takimi jak hydrokortyzon i koloidalna mączka owsiana; są one dostępne bez recepty. Korzystny wpływ na kondycję skóry mają także ceramidy. Odbudowują one naturalną barierę ochronną skóry, co pozwala zatrzymać wilgoć i zapobiega przedostawaniu się czynników drażniących do wnętrza organizmu. Kwas hialuronowy i oleje bogate w kwasy omega również mają doskonałe właściwości nawilżające, a tego właśnie potrzebuje skóra atopowa. Stosowanie po myciu preparatów nawilżających zawierających te składniki oraz łagodzące niacynamidy pomaga znormalizować stan skóry. Warto aplikować je kilkakrotnie w ciągu dnia. W okresie zaostrzenia choroby miej zawsze przy sobie przeciwświądowy krem z hydrokortyzonem do stosowania miejscowego.

Message
Download Chrome