SPF
 łuszczyca na łokciach

Łuszczyca to przewlekła dermatoza zapalna, która może dotyczyć nawet 3% populacji. Niestety nie jest ona uleczalna, dlatego z jej objawami chorzy muszą zmagać się przez całe życie. Zmiany skórne, które pojawiają się w jej przebiegu, często są rozległe i mocno widoczne, co znacząco pogarsza jakość życia chorych i wpływa na ich samoocenę, relacje z ludźmi, a nawet życie zawodowe. Choć całkowite wyleczenie łuszczycy nie jest możliwe, odpowiednie dermokosmetyki mogą skutecznie łagodzić jej objawy. Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Jakie są jej rodzaje i jak można radzić sobie z uciążliwymi zmianami skórnymi?

Co to jest łuszczyca?

Pielęgnacja skóry z łuszczycą – CeraVe

Łuszczyca to choroba zapalna skóry, która przejawia się charakterystycznymi zmianami w postaci czerwonych lub srebrzystych, łuskowatych wykwitów. W jej przebiegu mogą występować okresy poprawy, remisji i ostrych nawrotów. W przypadku tego schorzenia następuje zwiększona produkcja oraz przyspieszone złuszczanie komórek skóry. 

Łuszczyca skóry może pojawić się w każdym wieku i niezależnie od płci. Zaobserwowano jednak, że szczyt choroby przypada najczęściej w okolicy 20. roku życia, a następnie między 50. a 60. rokiem życia. Choć najczęściej występuje łuszczyca skóry głowy czy rąk, warto wiedzieć, że może ona zająć również inne narządy. Nawet 30% pacjentów może zmagać się z łuszczycowym zapaleniem stawów, czyli łuszczycą stawową. Ponadto często wskazuje się na związek łuszczycy z zespołem metabolicznym – u osób chorych może wystąpić nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca czy choroby niedokrwienne.

Skąd się bierze łuszczyca?

Wśród najczęstszych przyczyn występowania łuszczycy podaje się czynniki genetyczne. Udowodniono również, że do jej rozwoju mogą przyczynić się zaburzenia immunologiczne, a także czynniki środowiskowe. Wśród tych ostatnich wymienić można zakażenia bakteryjne i wirusowe, urazy, niektóre leki (np. beta-blokery czy niesteroidowe leki przeciwzapalne), alkohol, nikotynę, a także stres emocjonalny. Objawy łuszczycy mogą wystąpić także w trakcie ciąży i porodu, w wyniku nieodpowiedniej diety, a także w okresie menopauzalnym.

Łuszczyca – początki i objawy

Jak zaczyna się łuszczyca? Już na samym początku powinny nas zaniepokoić takie objawy, jak zaczerwieniona, łuszcząca się skóra oraz grudkowate zmiany, które mogą swędzieć lub wywoływać uczucie kłucia. Znajdziesz je najczęściej na kolanach, łokciach oraz na owłosionej skórze głowy. Mogą być one łatwe do przeoczenia, zwłaszcza na głowie, ponieważ na samym początku ich wielkość nie przekracza 1-2 cm. Jak wygląda łuszczyca w późniejszym stadium? Z czasem zmiany te zamienią się w wypukłe, srebrzyste łuski o średnicy nawet do kilku cm, zwane blaszkami łuszczycowymi. Może zaczynać się od jednej, niewielkiej plamy, która po pewnym czasie zajmuje większą powierzchnię ciała. Tzw. tarczki już wkrótce zaczną wywoływać silne uczucie swędzenia, a nawet ból. Naszą uwagę powinien również zwrócić fakt, że po zdrapaniu łuski ukaże nam się błyszcząca powierzchnia, pokryta jakby woskiem, a także drobne, kropelkowate krwawienia. Warto jednak pamiętać, że możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami łuszczycy, dlatego zarówno pierwsze symptomy, jak i późniejsze objawy mogą się różnić.

Jeśli tylko zauważymy powyższe objawy, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie, dostosowane do skóry i rodzaju zmian.

Łuszczyca na ciele – gdzie występuje?

Łuszczyna na głowie

Schorzenie to najczęściej pojawia się w obrębie kolan, łokci oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Dość popularna jest też łuszczyca głowy, dłoni i paznokci. Zmiany mogą pojawić się też na twarzy, a także na narządach płciowych. W bardzo rzadkich przypadkach zmiany skórne mogą objąć całe ciało. Niezależnie jednak od miejsca występowania, schorzenie to wpływa na pogorszenie jakości życia pacjentów. Dolegliwości nie są wyłącznie problemem kosmetycznym. Chorzy odczuwają świąd i nierzadko ból. Badania wykazały, że łuszczyca na twarzy czy łuszczycowe zapalenie stawów ograniczają sprawność fizyczną i utrudniają funkcjonowanie psychiczne. Osoby chorujące na ten rodzaj dermatozy mogą odczuwać podobne stany psychiczne jak pacjenci z chorobami serca, depresją czy nowotworami. Często wycofują się całkowicie z życia społecznego – unikają basenów, plaż czy różnych form uprawiania sportu.

Łuszczyca skóry i jej rodzaje

Możemy wyróżnić kilka rodzajów łuszczycy, w zależności od umiejscowienia zmian, ich wyglądu czy zabarwienia łuski.

Łuszczyca plackowata - czyli inaczej zwyczajna, występuje u nawet 90% chorych. Dla tej odmiany charakterystyczne są wypukłe, okrągłe lub owalne zmiany, pokryte łuską i wyraźnie odznaczające się od zdrowej skóry. Najczęściej występują na nogach, kolanach, łokciach, plecach, ramionach czy głowie.

Łuszczyca krostkowa - różni się od zwyczajnej postaci przede wszystkim wyglądem zmian zapalnych. Nie spotkamy tu łusek, a ropne krostki z zaczerwienieniem i niekiedy opuchniętą skórą wokół. Rodzaj ten może występować w postaci uogólnionej (najcięższej) oraz miejscowej (łuszczyca na dłoniach i stopach).

Łuszczyca kropelkowa - występuje często jako skutek infekcji gardła lub migdałków. Zmiany mają charakter małych grudek (stąd wymienna nazwa łuszczyca grudkowa) i najczęściej pojawiają się na głowie, kończynach i na tułowiu. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu objawowi Auspitza, czyli występowaniem kropelek krwi po zeskrobaniu łuski.

Łuszczyca stawów - objawia się zapaleniem stawów z możliwą towarzyszącą łuszczycą skóry. Może zająć wiele stawów, jednak najbardziej powszechne są dystalne stawy międzypaliczkowe. W przypadku łuszczycy stawów, objawy przebiegają zwykle dość łagodnie. Rzadko zdarza się jej ciężka postać.

Łuszczyca wysiękowa (łuszczyca odwrócona) - to najczęściej mniej typowe zmiany w zgięciach stawowych i w fałdach skórnych. Są one zwykle gładkie i połyskujące, bez widocznych łusek. Tutaj najczęściej pojawia się łuszczyca pachwin czy pod sutkami.

Łuszczyca na głowie - pojawia się w postaci czerwonych plam lub tarczek pokrytych srebrnymi łuskami. Czasami zmiany mogą wychodzić poza linię włosów, rozprzestrzeniając się na czoło, uszy czy kark. Bardzo często są swędzące.

Łuszczyca dłoni i stóp - może towarzyszyć innym zmianom łuszczycowym lub występować jako jedyny objaw dermatozy. Zwykle ma charakter przewlekły i jest bardziej odporna na leczenie niż zmiany w innych lokalizacjach.

Łuszczyca paznokci - podobnie jak łuszczyca na stopach i dłoniach, może występować jako jedyny objaw choroby. Wówczas w płytce paznokcia pojawiają się punktowe wgłębienia. Pod paznokciem można zauważyć żółtawe przebarwienia.

dłonie z widoczną łuszczycą

Łuszczyca – jak dbać o skórę?

Jak już wspominaliśmy, w przypadku choroby, jaką jest łuszczyca, leczenie polega wyłącznie na łagodzeniu objawów, ponieważ nie jest możliwe jej całkowite wyleczenie. Prócz leczenia dobranego przez specjalistę istotna będzie także odpowiednia pielęgnacja skóry.

Objawy tej dermatozy mogą złagodzić m.in. produkty z kwasem salicylowym, mlekowym i mocznikiem. Będą one normalizowały proces złuszczania się naskórka, przyczyniając się do zmniejszenia ilości łusek i ułatwiając działanie innych preparatów, wspomagając tym samym pielęgnację skóry z AZS. Warto również sięgać po dermokosmetyki, które nawilżają skórę, zmniejszają świąd wynikający z przesuszenia i zmiękczają zrogowaciałą skórę. Unikajmy kosmetyków, które mogą nasilać zmiany chorobowe – wybierajmy produkty bez sztucznych barwników i substancji zapachowych.

W przypadku zmian łuszczycowych warto w miarę możliwości unikać stresu, alkoholu czy nikotyny. Istotna będzie również zbilansowana dieta. Łuszczyca może nasilać się przy otyłości, więc w łagodzeniu jej objawów może pomóc powrót do prawidłowej wagi. W jadłospisie zaś dobrze jest ograniczyć produkty wysoko przetworzone, słodycze, tłuste potrawy czy słodkie napoje gazowane.

Pielęgnacja skóry z łuszczycą

Jak już wspomnieliśmy, łuszczyca twarzy czy dłoni i stóp wymaga odpowiedniej pielęgnacji, opartej na nawilżających i regenerujących składnikach. W ofercie CeraVe dostępne są dedykowane produkty dla skóry z łuszczycą. Zostały one opracowane we współpracy z dermatologami, by łagodzić świąd wynikający z suchości skóry, łuszczenie się skóry i podrażnienia. Formuła oparta na kwasie salicylowym nie tylko regeneruje skórę, ale też pomaga zminimalizować ryzyko nawrotów objawów.

Warto zacząć od odpowiedniej pielęgnacji twarzy, dłoni, ramion i nóg. W tym celu sprawdzi się balsam na łuszczycę. SA Wygładzający balsam z kwasem salicylowym wygładza i delikatnie i złuszcza szorstką skórę dzięki formule opartej na kwasie salicylowym i mlekowym. Z kolei zawarte w nim kwas hialuronowy, niacynamid oraz ceramidy mają właściwości nawilżające, regenerujące i kojące. Codzienną pielęgnację powinien uzupełnić również SA Wygładzający żel do mycia, który skutecznie oczyszcza skórę, usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczenia i martwy naskórek. Jednocześnie zapobiega przesuszeniu i utracie nawilżenia.

 wygładzający balsam z kwasem salicylowym do skóry z łuszczycą od CeraVe wygładzający żel do mycia do skóry z łuszczycą od CeraVe regenerujący krem do stóp do skóry z łuszczycą od CeraVe<

Warto zadbać również o odpowiednią pielęgnację stóp. Krem na łuszczycę stóp – SA Regenerujący krem do stóp nie tylko zapobiega rogowaceniu skóry, ale i nawilża ją, zmniejszając ryzyko podrażnień..

Łuszczyca skóry – najczęściej zadawane pytania

Chorzy zmagający się z łuszczycą, a także osoby z ich otoczenia bardzo często mają wiele pytań dotyczących przebiegu choroby czy jej leczenia. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te najbardziej nurtujące.

Czy łuszczyca swędzi?
Może, ale nie musi. Najczęściej uporczywe swędzenie pojawia się przy zaostrzeniu objawów choroby. Często też towarzyszy łuszczycy owłosionej skóry głowy.

Czego nie lubi łuszczyca?
Łuszczyca niestety nie lubi stresu oraz nieodpowiedniej diety. Dodatkowo duży nadmiar kilogramów może utrudniać działanie leków przeciwłuszczycowych. W przypadku otyłości uwalniane są dodatkowe cytokiny prozapalne, które mogą wpływać na pogorszenie się stanu skóry łuszczycowej. Przy schorzeniu tym należy unikać również spożycia mięsa, nabiału, produktów wysoko przetworzonych czy alkoholu.Dlatego przy skórze łuszczycowej należy zadbać o dobrze zbilansowaną dietę dopasowaną indywidualnie do stanu pacjenta.

Łuszczyca  czy jest zaraźliwa?
Nie, łuszczycą nie da się zarazić poprzez kontakt z chorą osobą.

Czy łuszczyca jest dziedziczna?
Według badań czynniki genetyczne odgrywają dużą rolę w rozwoju łuszczycy. Ryzyko występowania objawów u dziecka, którego rodzice nie chorują na łuszczycę jest dużo niższe (ok. 1-2%) niż w przypadku, gdy oboje jego rodzice chorują (50-70%).

Czy łuszczyca jest wyleczalna?
Całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowo dobranemu leczeniu możemy doprowadzić do remisji choroby i przedłużenia okresu bezobjawowego.

Łuszczyca skóry – podsumowanie

Łuszczyca na łokciach, twarzy czy stopach to poważne schorzenie dermatologiczne, które nieleczone może doprowadzić do erytrodermii łuszczycowej, czyli ciężkiego stanu zapalnego, obejmującego nawet 90% powierzchni ciała. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta i pielęgnacja skóry, która pomoże złagodzić zmiany i utrzymać jak najdłużej dobry stan skóry. Dzięki dermokosmetykom CeraVe możesz cieszyć się długotrwałym nawilżeniem, zmiękczeniem zrogowaciałego naskórka oraz jego regeneracją.

    1. Szepietowski J., Adamski Z. , Chodorowska G., Gliński W., Kaszuba A., Placek W., Rudnicka L., Reich A., Leczenie łuszczycy zwyczajnej – rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I: łuszczyca łagodna, łuszczyca wieku dziecięcego, “Przegląd Dermatologiczny” 2012/2, 99, s. 83-96.
    2. Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie, [online], dostęp: 22.02.2024, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74363,luszczyca.
    3. Co to jest łuszczyca?, [online], dostęp: 22.02.2024, https://podyplomie.pl/dermatologia/27014,co-to-jest-luszczyca.
Message
Download Chrome