Ceramidy czy peptydy - na co postawić w codziennej pielęgnacji skóry?
PRZEGLĄD
Marzeniem każdej kobiety jest idealnie gładka skóra bez niedoskonałości. Utrzymanie jej w optymalnej kondycji stanowi jednak nie lada wyzwanie - pod wpływem wielu szkodliwych czynników jest ona narażona na uszkodzenia, a co za tym idzie, utratę nawilżenia i sprężystości. Z upływem czasu zmniejsza się również ilość kluczowych dla jej stanu składników odżywczych. Mowa m.in. o ceramidach i peptydach, których niedobór można uzupełnić dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Czym są ceramidy?
Ceramidy to substancje naturalnie występujące w naszej skórze, które zaliczane są do grupy lipidów. Wypełniają one przestrzenie między komórkami skóry - stąd też bardzo często określane są jako cement międzykomórkowy. Ceramidy tworzą szczelną barierę wodno-lipidową, która działa dwukierunkowo. Z jednej strony chroni naskórek i głębsze warstwy skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z drugiej strony jej zadaniem jest zapobieganie nadmiernej utracie wody i regulowanie przenikania substancji aktywnych.
Warto pamiętać o tym, że ilość ceramidów zawartych w skórze z wiekiem zaczyna spadać. Jest to normalny proces, którego nie sposób zahamować. To jednak nie jedyne przyczyny niedoboru substancji lipidowych. Wśród najczęściej wymienianych możemy wyróżnić m.in. przewlekły stres, zmiany hormonalne, promieniowanie UV, nagłe zmiany temperatury czy silny wiatr. Niski poziom ceramidów w skórze jest jednoznaczny z przyspieszeniem procesów jej starzenia, dlatego warto regularnie uzupełniać ich niedobory poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji zarówno skóry twarzy, jak i całego ciała.
Peptydy - o czym mowa w praktyce?
Peptydy, podobnie jak ceramidy, należą do grupy składników naturalnie występujących w skórze i mocno wspierają jej prawidłowe funkcjonowanie. Stanowią one organiczne związki chemiczne, które powstają w wyniku biosyntezy białek. Co je od siebie odróżnia? Peptydy charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, co stanowi ich największą broń. Dzięki swojej budowie mogą z łatwością przedostać się przez rogową warstwę skóry i przenikać do jej głębszych partii.
Głównym zadaniem peptydów jest transportowanie składników aktywnych, dzięki czemu mogą one jeszcze lepiej odżywiać, nawilżać i regenerować naszą skórę. Dodatkowo odgrywają znaczącą rolę w przeciwdziałaniu powstawania oznak starzenia się skóry, ponieważ pobudzają pracę mięśni mimicznych, co skutkuje wyraźnym wygładzeniem zmarszczek. Co więcej, peptydy potrafią stymulować produkcję kolagenu oraz posiadają właściwości wiążące cząsteczki wody zawartej w skórze, zapobiegając tym samym nadmiernej utracie wody.
Niedobór tych drogocennych aminokwasów może mieć zatem bardzo poważne konsekwencje dla kondycji naszej skóry, dlatego warto sięgnąć po kosmetyki pielęgnacyjne, które posiadają je w swoim składzie.
Dla kogo kosmetyki z ceramidami i peptydami?
Odpowiednia ilość ceramidów i peptydów zarówno w naskórku, jak i głębszych partiach skóry w dużej mierze determinuje jej kondycję. Warto o tym pamiętać podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej, zwłaszcza jeśli zauważymy pierwsze problemy, które mogą świadczyć o ich niedoborach.
Skóra pozbawiona ceramidów staje się szorstka, poszarzała i brakuje jej elastyczności. Mogą także pojawić się zaczerwienienia, podrażnienia i nieprzyjemne uczucie swędzenia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po kosmetyki z ceramidami, które wspomagają odbudowę warstwy hydrolipidowej i pozwalają pozbyć się uczucia dyskomfortu. Z tego względu są polecane również osobom zmagającym się m.in. z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy trądzikiem.
Produkty z ceramidami są najlepszym przyjacielem skóry suchej i wrażliwej, choć warto ich używać niezależnie od typu naszej skóry. Należy o nich pamiętać szczególnie zimą, kiedy m.in. nagłe zmiany temperatury, suche powietrze w pomieszczeniach, mrozy czy zimny wiatr mogą uszkodzić naturalną barierę ochronną naskórka i doprowadzić do jego nadmiernego przesuszenia.
Obniżona ilość lipidów w skórze najczęściej jest także jednoznaczna z przyspieszeniem procesów jej starzenia - pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne, bruzdy wokół oczu i okolicy ust. Jest to efekt zaburzenia prawidłowej równowagi wodno-lipidowej, przez co ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi staje się mało efektywna.
Problemem często jest nie tylko niedobór ceramidów, ale również peptydów, których prawidłowa ilość w naskórku determinuje jego kondycję. Substancje należące do grupy aminokwasów stanowią składniki kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej, zniszczonej i odwodnionej. Jest to możliwe dzięki ich niewielkim rozmiarom - drobne cząsteczki mogą przenikać przez naskórek i docierać do głębszych partii skóry, przez co jest ona lepiej nawilżona, odżywiona, a procesy regeneracyjne zachodzą zdecydowanie szybciej.
Stosowanie preparatów z peptydami w codziennej pielęgnacji skóry pozwala szybko poprawić jakość, gęstość, nawilżenie i jędrność skóry, dlatego nie bez powodu polecane są dla kobiet w trakcie menopauzy. Związane z nią zaburzenia hormonalne, w tym spadek poziomu estrogenu bardzo często prowadzą do nagłej utraty objętości tkanek oraz przesuszenia skóry, przez co oznaki jej starzenia stają się jeszcze bardziej widoczne.
Ceramidy i peptydy w skórze odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu jej w odpowiedniej kondycji. Bez nich staje się ona bardziej podatna na szkodliwe czynniki czy procesy starzenia. Bardzo często towarzyszy jej nadmierne odwodnienie, utrata elastyczności i promiennego blasku. Nie bez powodu zarówno ceramidy, jak i peptydy powinny znaleźć się w kosmetykach dla osób zmagających się z podobnymi problemami - w duecie potrafią przywrócić skórze jej naturalną miękkość, gładkość i młodzieńczy wygląd.
Kosmetyki z peptydami i ceramidami - duet idealny
Ceramidy i peptydy w kosmetyce coraz częściej stanowią niezastąpione połączenie, którego dobroczynne działanie pozwala nie tylko zahamować procesy starzenia się skóry, ale również pozbyć się uczucia dyskomfortu, poprawiając tym samym samopoczucie.
Ceramidy to substancje lipidowe o silnym działaniu nawilżającym, dzięki czemu stają się nieodłącznym elementem preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej i mocno przesuszonej, która wymaga intensywnego odżywienia. Nie bez powodu polecane są również dla osób z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą - przynoszą natychmiastową ulgę i pozwalają pozbyć się nieprzyjemnego uczucia swędzenia.
Warto wskazać kosmetyki CeraVe, które wyróżniają się innowacyjną formułą. Do jej stworzenia została wykorzystana technologia MVE, dzięki której substancje aktywne uwalniają się stopniowo, przez cały dzień. To sprawia, że skóra jest nawadniania i chroniona przed uszkodzeniami od momentu aplikacji kosmetyku, aż do momentu jej oczyszczania.
Peptydy odgrywają równie ważną rolę w procesie nawilżania i odżywiania skóry. W zależności od rodzaju, działają kierunkowo, dlatego możliwe jest ich wykorzystywanie w kosmetykach o określonym działaniu. Najczęściej są to preparaty przeciwstarzeniowe lub dedykowane skórze mocno przesuszonej. Peptydy zapewniają m.in. ujędrnienie i wygładzenie skóry, wyrównanie jej kolorytu, wygładzenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, odmłodzenie i wyraźne poprawienie owalu twarzy, jak również intensywnie nawilżenie skóry od wewnątrz.
W codziennej pielęgnacji skóry warto zatem stosować zarówno ceramidy, jak i peptydy, zwłaszcza wtedy, gdy brakuje jej jędrności, elastyczności, a nadmierna utrata wody zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie. Warto pamiętać o ich stosowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych, ale w zimie pomagają utrzymać optymalną kondycję każdemu typowi skóry - w tym m.in. cerze normalnej, mieszanej czy skłonnej do przetłuszczania.
Ceramidy i peptydy w pielęgnacji włosów
Wszechstronne właściwości ceramidów i peptydów sprawiają, że stają się one składnikami nie tylko kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Ich dobroczynne działanie pozwala także poprawić kondycję włosów, zwłaszcza tych zniszczonych, przesuszonych, ze skłonnością do nadmiernego wypadania.
Warto pamiętać o tym, że liczba ceramidów we włosach ubywa wraz z naszym wiekiem - podobnie jak ma to miejsce w przypadku skóry. Ich poziom może także spadać w wyniku działania m.in. stresu, zaburzenia pracy gruczołów łojowych czy stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków do oczyszczania skóry głowy. Produkty do włosów z ceramidami pozwalają przywrócić im równowagę i zminimalizować uszkodzenia. Ceramidy wykazują się również działaniem intensywnie nawilżającym, odżywiającym i regenerującym, co przyczynia się do odbudowy włosa i uzupełniania ubytków w jego strukturze. Kosmyki stają się bardziej lśniące, gładkie w dotyku i są mniej narażone na puszenie się.
W kosmetykach do pielęgnacji włosów zniszczonych, łamliwych, które ponadto rozdwajają się na końcach bardzo często występują także peptydy, których regularne stosowanie przynosi równie wiele korzyści dla kosmyków jak w przypadku ceramidów. Aminokwasy o drobnocząsteczkowej budowie pomagają wnikać innym substancjom aktywnym zarówno w strukturę włosów, jak i skórę głowy, dzięki czemu pobudzają mieszki włosowe, a co za tym idzie, przyspieszają ich porost. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że peptydy zmniejszają wypadanie włosów.