SPF
Retinol na trądzik 9 jak go stosować
Jak działa retinol na skórę – wybierz CeraVe kosmetyki z retinolem

W obecnej kosmetyce coraz częściej można spotkać produkty z formułą wzbogaconą o retinol. Jest to firma  witaminy A, która może pomóc nam przy wielu problemach skórnych – jednym z nich jest trądzik. Dzisiaj szerzej przyjrzymy się temu tematowi i zastanowimy się, jak ten składnik może pomóc nam w pielęgnacji skóry trądzikowej oraz jak go używać, by osiągnąć odpowiednie efekty i nie narazić się na skutki uboczne. Zapraszamy do czytania!

Spis treści:

Retinol – co to jest?

Retinol – działanie na skórę

Kuracja retinolem a trądzik

Kapsułkowany retinol na trądzik

Retinol – jak zacząć go stosować, kiedy mamy trądzik?

Dobre serum z retinolem – jak wybrać?

Krem do twarzy z retinolem – jak stosować?

Z czym nie łączyć retinolu?

Trądzik a retinol – jak długo go używać?

Retinol na trądzik – podsumowanie


Retinol – co to jest?

Zanim sięgniemy po różne kosmetyki z retinolem, dobrze będzie odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle jest ten składnik. Jak działa retinol i czemu zawdzięcza swoją nieustannie rosnącą popularność w kosmetyce?

Retinol jest formą witaminy A, podobnie jak kwas retinowy. Jest stosowany w produktach kosmetycznych już od ponad trzydziestu lat. Retinoidy występują także w naturze - najbardziej znany jest  beta-karoten, który następnie zostaje poddany procesowi metabolicznemu w wątrobie i zmienia się w retinal, a następnie w kwas retinowy i/lub retinol.

Znaczenie retinoidów dla prawidłowego funkcjonowania człowieka jest bardzo duże – odpowiadają między innymi za prawidłowe funkcjonowanie wzroku, układu krwionośnego i naszej skóry. Kuracja retinolem jest także pomocna przy zwiększeniu elastyczności skóry czy w sytuacji, kiedy po przebytym trądziku na naszej skórze pojawią się przebarwienia potrądzikowe.

Działanie retinolu jest niezwykle skuteczne przy pielęgnacji skóry dojrzałej i opóźnia proces jej starzenia. Po dostaniu się do organizmu przekształca się w retinal, następnie kwas retinowy. Skutkiem tego procesu jest zwiększenie produkcji kolagenu, wygładzenie skóry czy spłycenie zmarszczek. Brzmi jak idealny składnik przeciwzmarszczkowy, ale to jeszcze nie wszystko, co może zaoferować nam ten składnik.

Retinoidy to związki regulujące wydzielanie sebum, więc to składniki pożądane dla  osób z nadaktywną  pracą gruczołów łojowych, prowadzącą do przetłuszczania skóry.

Stosowanie produktów z retinolem daje wiele  pozytywnych skutków dla skóry – spłycenie zmarszczek, nawodnienie głębszych warstw skóry czy rozjaśnienie przebarwień to tylko niektóre z nich. Nie ma więc nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na stosowanie kosmetyków z tym składnikiem.

Retinol – działanie na skórę

Istnieje wiele powodów, dla których warto włączyć pochodne witaminy A do naszej rutyny pielęgnacyjnej. Na jakie efekty będziemy mogli wówczas liczyć?

Retinol jest jednym z najbardziej uznanych i przebadanych składników przeciwstarzeniowych. Wykazuje m.in. intensywne działanie antyoksydacyjne, czyli innymi słowy zapobiega działaniu wolnych rodników. Co to dokładnie oznacza?

W naszych komórkach, ale także w powietrzu znajdują się wolne elektrony pochodzące od atomów tlenu. Dążą one do równowagi, czyli znalezienia swojej pary. Niestety nowe elektrony pobierają od innych zdrowych atomów znajdujących się w naszym organizmie. W tej sytuacji będziemy musieli liczyć się z negatywnymi skutkami w kontekście stanu naszego organizmu – procesy starzenia przyspieszą, a na powierzchni skóry pojawią się pierwsze zmarszczki. Antyoksydanty zapobiegają takiej sytuacji. Przy stosowaniu retinolu w pielęgnacji porannej lub wieczornej minimalizujemy to ryzyko. Dodatkowo retinol pobudza produkcję kolagenu i świetnie współgra z innymi antyoksydantami stosowanymi w kosmetykach.

Retinol może stać się naszym sojusznikiem także wtedy, kiedy naszym problemem jest nierówny koloryt skóry, plamy pigmentacyjne czy blizny potrądzikowe. Za chwilę przyjrzymy się tej ostatniej kwestii i zastanowimy się, dlaczego osoby walczące ze śladami po trądziku mogą włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej kosmetyki z retinolem.

Jak działa retinol na trądzik

Kuracja retinolem a trądzik

Trądzik to dermatoza, z którym boryka się bardzo wiele osób. Najczęściej jego pojawienie się następuje w okresie dojrzewania – winne są wówczas szalejące hormony, zwłaszcza androgeny, czyli męskie hormony płciowe. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest znany wszystkim testosteron. Właśnie z tego powodu problem trądziku i potencjalnych blizn po jego wyleczeniu częściej dotyka panów niż panie.

Powodów powstawania trądziku jest jednak znacznie więcej i możemy zaliczyć do nich chociażby niewłaściwą pielęgnację skóry, predyspozycje genetyczne czy nawet zanieczyszczenia występujące w naszym środowisku. Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na pojawienie się na naszej twarzy nieestetycznych zmian.

Retinol a trądzik – jak serum z retinolem na trądzik może nam pomóc w pozbyciu się tego uporczywego kłopotu? Ze względu na to, że wiemy już, co to jest retinol i jakie ma działanie, część czytelników zapewne się domyśla, jakie cechy tej substancji czynią z niej tak dobre zabezpieczenie przed plamami potrądzikowymi.

Przede wszystkim retinol reguluje pracę gruczołów łojowych. Niezależnie od tego, czy przyczyną takiego stanu rzeczy będą hormony, czy nieodpowiednia pielęgnacja, będziemy mogli liczyć na mniejszą produkcję sebum, które niewłaściwie usuwane jest świetną pożywką dla bakterii wywołujących trądzik.

Krem z retinolem na trądzik jest również niezwykle cenny w sytuacji, kiedy po niedoskonałościach i krostach zostaną nam przebarwienia. Jak już wiemy, retinol sprawia, że koloryt skóry staje się bardziej równomierny, a blizny ulegają spłyceniu, podobnie jak zmarszczki. W związku z tym każdy, kto skarży się na ślady po przebyciu trądziku na skórze, powinien docenić wszystkie korzyści, jakie może zapewnić mu retinol.

Kapsułkowany retinol na trądzik

Do tej pory zajmowaliśmy się jedynie pozytywnymi skutkami, jakie płyną z kuracji retinolem. Niestety na świecie nie ma nic idealnego i nawet ta cudowna substancja nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Co to oznacza?

Zbyt wysokie stężenie retinolu w kosmetykach może prowadzić do pojawienia się na skórze różnych podrażnień. Z tego powodu każdy, kto zamierza użyć tego składnika w swojej rutynie, powinien wybrać kosmetyk o niskim stężeniu. Jedną z zasad wprowadzania retinolu jest budowanie tolerancji, która stopniowo wprowadzi retinol .

Niektórzy producenci dermokosmetyków, tacy jak CeraVe, stosują retinol kapsułkowany.

Kapsułkowy retinol to nic innego, jak klasyczny retinol opakowany w specjalną otoczkę. Jej działanie sprawia, że jest on łagodniejszy   dla powierzchni naszego naskórka (skóra nie ma bezpośredniego kontaktu od razu z retinolem, a jego uwalnianie potrwa znacznie dłużej. Pomimo lżejszego kontaktu z zewnętrznymi warstwami naskórka retinol w kapsułkach przenika do jego głębszych warstw. Kapsułkowany retinol w kremie to opcja polecana szczególnie dla tych osób, które zmagają się z problemami takimi jak ​​skóra wrażliwa czy skóra reaktywna.

Retinol – jak zacząć go stosować, kiedy mamy trądzik?

Należy przypomnieć, że krem z retinolem na trądzik w wieku dorosłego powinien być do naszej rutyny wprowadzany stopniowo. To, czy nasza skóra zareaguje gwałtownie na jego wprowadzenie, będzie zależne od wielu czynników, takich jak stan naszej bariery hydrolipidowej czy genetyki, jednak z całą pewnością wolelibyśmy uniknąć potencjalnych negatywnych skutków, jakie może przynieść nam taka terapia.

Jak zacząć stosować retinol? Bezpieczne będzie używanie go dwa razy na tydzień przed pójściem spać – przynajmniej na początku. Kiedy zauważymy, że nasza skóra dobrze reaguje na substancję, możemy zwiększyć częstotliwość jego aplikacji, jednak w dalszym ciągu pamiętajmy, by zachować rozwagę – w przeciwnym wypadku nasza kuracja może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.

Nawet najlepsze serum z retinolem na niewiele się zda, jeśli nasza skóra będzie na niego nieprzygotowana. Co to oznacza? Podobnie jak przy aplikacji innych kremów, należy dokładnie oczyścić powierzchnię naszej twarzy przed jego użyciem. Możemy postawić na oczyszczanie dwuetapowe – jako pierwszy przyda nam się skuteczny płyn micelarny lub emulsja, natomiast jako drugi odpowiedni żel lub pianka do mycia twarzy, które dokładnie usuną wszelkie zanieczyszczenia.

W rutynie pielęgnacyjnej należy także stosować krem nawilżający, najlepiej bogaty w ceramidy, a w porannej rutynie pielęgnacyjnej - ochronę przeciwsłoneczną. Stosowanie ​​kremu z filtrem SPF jest ważne, ponieważ na początku retinol ścieńcza naskórek, dopiero po pewnym czasie go pogrubia.

Retinol – jak długo stosować bogate w niego kosmetyki, zanim zobaczymy odpowiednie efekty? To bardzo indywidualna kwestia, jednak na wyższe stężenie tej substancji poleca się przejść po około sześciu tygodniach jej stosowania. Pamiętajmy, że jeśli z dnia na dzień zrezygnujemy z pielęgnacji retinolem, będziemy musieli od nowa przyzwyczajać do niego naszą skórę, więc lepiej będzie zachować cierpliwość i poczekać na pierwsze pozytywne efekty.

Dobre serum z retinolem – jak wybrać?

Serum to jedno z najlepszych wyjść, jeśli chodzi o kosmetyki z retinolem. Wynika to z jego formuły bogatej nie tylko w ten składnik, ale najczęściej również w inne substancje wspomagających jego działanie. Dodatkowo po etapie serum, jeśli skóra tego potrzebuje, można nałożyć dodatkowy krem pielęgnacyjny.

Nie inaczej jest w przypadku Odbudowujące Serum z Retinolem CeraVe Jego działanie jest przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy chcą pozbyć się przebarwień i blizn potrądzikowych. Znajdziemy tam nie tylko kapsułkowaną wersję retinolu, ale także 3 kluczowe ceramidy, które wspomagają odbudowę bariery ochronnej naszej skóry, kojący niacynamid oraz ekstrakt z korzenia lukrecji, który wpływa na wyrównanie kolorytu skóry. Produkt zmniejsza widoczność porów, redukuje zmiany potrądzikowe i nie powoduje powstawania zaskórników. Do tego wygładza skórę i wzmacnia jej barierę ochronną.

Krem do twarzy z retinolem – jak stosować?

Krem do twarzy to dobre wyjście, gdy interesuje nas retinol w produkcie o bardziej otulającej konsystencji. . Jak stosować ten kosmetyk, żeby osiągnąć odpowiednie efekty? Przede wszystkim należy zachować ostrożność, żeby nie narazić się na żadne podrażnienia czy powstawanie przebarwień. Na samym początku stosujmy retinol tylko dwa razy w tygodniu – dotyczy to także tych sytuacji, kiedy używamy łagodnego produktu w kremie. Pod krem możemy także zaaplikować dodatkową warstwę serum nawilżającego.

Ze względu na właściwości retinolu kosmetyki z tym składnikiem należy nakładać na noc. Dlaczego? Retinol może zwiększyć ryzyko powstawania przebarwień. Podczas używania tego produktu, należy jednocześnie stosować na dzień krem przeciwsłoneczny z filtrem

minimum SPF 15, np. Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50.

Z czym nie łączyć retinolu?

Wiemy już, czym jest retinol, jak używać bogate w niego kosmetyki oraz jakie skutki może nam to zapewnić. Warto wspomnieć jeszcze o tym, jakich połączeń kosmetycznych unikać, by nie narazić się na zbędne nieprzyjemności.

O ile retinol i kwas hialuronowy to rewelacyjne połączenie, nie o wszystkich produktach kosmetycznych możemy powiedzieć to samo. Na samym początku wprowadzania retinolu nie warto łączyć go w jednej rutynie z mocnymi składnikami aktywnymi, np. z kwasami złuszczającymi, takimi jak kwas migdałowy czy kwas glikolowy. Niewskazane jest również łączenie z witaminą C w formie kwasu askorbinowego, gdyż ich działanie wzajemnie się niweluje i może zwiększyć ryzyko podrażnienia.

Trądzik a retinol – jak długo go używać?

Tak jak zdążyliśmy już nadmienić, nie ma złotej reguły na to, jak długo powinien być stosowany retinol, jeśli chcemy osiągnąć odpowiednie efekty przy eliminowaniu zmian trądzikowych oraz blizn. Zdecydowanie nie powinniśmy robić tego jednak krócej niż około sześć tygodni. W innym razie „oduczymy" naszą skórę kontaktu z tą substancją i będziemy musieli całą kurację zaczynać od początku.

Retinol na trądzik – podsumowanie

Zwiększona produkcja kolagenu, ujędrnienie skóry, wygładzenie zmarszczek i właściwości antyoksydacyjne – to tylko część korzyści, jakie może zapewnić nam retinol. To pochodna witaminy A, która znalazła swoje miejsce w różnych produktach kosmetycznych. Chociaż może zaoferować nam wiele zalet, pamiętajmy, że jego działanie może się okazać drażniące dla naszego naskórka, więc do naszej pielęgnacyjnej rutyny powinniśmy wprowadzać go stopniowo.

Jego stosowanie jest szczególnie polecane na zmiany trądzikowe oraz powstałe w jego wyniku blizny – stosując retinol, możemy liczyć na wyrównanie kolorytu skóry, jej wygładzenie i uelastycznienie.

Bibliografia:

  1. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2010.
  2. Semba R.D., On the 'discovery' of vitamin A. Annals of nutrition & metabolism, 2012.
  3. Zawadzka P., Dąbrowska D., Zavyalova O., Witamina A jako substancja aktywna w terapii trądziku i profilaktyce przeciwstarzeniowej. Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce. Choroby. 2017.
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022227520421236
Message
Download Chrome