SPF
 Dwie kobiety, jedna z przebarwieniami po trądziku

Wprowadzenie

Trądzik to problem skórny, który może dawać o sobie znać nawet wtedy, kiedy udało nam się wygrać walkę z wypryskami, krostkami czy zaskórnikami. Dlaczego? Bardzo często pozostawia na skórze ślad w postaci nieestetycznych przebarwień. Przebarwienia na twarzy po trądziku mocno rzucają się w oczy, oprócz tego zaburzają koloryt skóry i sprawiają, że twarz wygląda niejednolicie. Wszystko to sprawia, że osoby zmagające się z przebarwieniami czasami wstydzą się swojego wyglądu i szukają sposobów na to, by ukryć ten defekt. Jak postępować, gdy na skórze pojawią się czerwone przebarwienia po trądziku? Kluczowa okazuje się właściwa pielęgnacja.

Trądzik i przebarwienia – co warto o nich wiedzieć?

Zanim wyjaśnimy, skąd biorą się przebarwienia po trądziku, warto zacząć od ich źródła. Trądzik to choroba skóry, która przede wszystkim pojawia się u osób nastoletnich, jednak ostatnie lata pokazały, że nie jest to reguła. Coraz częściej mówi się o trądziku u osób dorosłych. Co więcej, w takiej sytuacji może on mieć charakter nawracający, a nawet wystąpić po raz pierwszy dopiero w dorosłym wieku.


Skąd taka powszechność trądziku w przypadku dorosłych? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyna trądziku często tkwi w predyspozycjach genetycznych oraz wzmożonej aktywności gruczołów łojowych i nieprawidłowościach związanych z rogowaceniem naskórka.


Wpływ na tak późne wystąpienie objawów mogą mieć również zmiany hormonalne, styl życia, stres, mała ilość snu, zmiany środowiskowe, niewłaściwa dieta, a także bardzo często – nieodpowiednia pielęgnacja.


Na nasilenie niedoskonałości wpływa także nasza higiena skóry – częste dotykanie twarzy dłońmi, bezpośredni kontakt skóry z zabrudzonym ekranem telefonu w trakcie rozmowy czy wyciskanie zmian. Może to doprowadzić do namnażania się bakterii, które w nadmiernych ilościach zaczynają kolonizować mieszki włosowe, doprowadzając do powstania stanu zapalnego.


Jak wygląda trądzik? W zależności od przebiegu i nasilenia zmian, może on przyjmować różną postać:

  • zmiany o charakterze niezapalnym – zaskórniki otwarte i zamknięte;
  • zmiany o charakterze zapalnym – grudki lub krostki potocznie nazywane pryszczami.

Co więcej, trądzik bardzo często może zostawiać po sobie zmiany o charakterze pozapalnym. To właśnie wspomniane już przebarwienia po trądziku na plecach i twarzy, którym została poświęcona dalsza część tekstu.



Co na przebarwienia po trądziku na twarzy?

Czym są przebarwienia po trądziku i jak powstają?

Jeśli na swojej skórze zauważyłaś różnej wielkości plamki o różowym, czerwonym lub brązowym zabarwieniu to znak, że możesz mieć do czynienia z przebarwieniami. Są to zmiany skórne, które powstają na skutek zaburzonej pracy komórek barwnikowych (melanocytów). Te z kolei odpowiadają za produkcję barwnika skóry, czyli melaniny. Zazwyczaj ma to miejsce w wyniku reakcji obronnej na działanie czynnika drażniącego, którym w tym przypadku najczęściej jest promieniowanie UV.


Warto wiedzieć, że melanina pełni istotną rolę w naszym organizmie. Nie tylko odpowiada za odcień naszej skóry, ale również chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Kiedy Twoja skóra zostaje zaatakowana przez czynniki środowiskowe (jak promieniowanie UV) lub zmaga się ze stanem zapalnym (niedoskonałości), daje to sygnał tzw. mediatorom stanu zapalnego, by „poinformowały” melanocyty o zwiększonej produkcji melaniny. Ma to na celu ochronę skóry.


Niestety w takiej sytuacji może dojść do nadprodukcji melaniny, która następnie zostaje rozmieszczona w skórze nierównomiernie. To z kolei krótka droga do powstania na skórze przebarwień.


Skąd biorą się przebarwienia? Na ich pojawienie się mogą mieć wpływ:

  • promieniowanie UV;
  • predyspozycje genetyczne;
  • naturalny proces starzenia się skóry;
  • zaburzenia hormonalne;
  • przyjmowanie leków lub picie ziół o działaniu fotouczulającym;
  • stan zapalny;
  • mechaniczne uszkodzenia naskórka.

W przypadku przebarwień po trądziku kluczowymi triggerami mającymi wpływ na ich wystąpienie są stan zapalny, mechaniczne uszkodzenia naskórka i promieniowanie UV. Ciągłe wyciskanie, rozdrapywanie niedoskonałości i brak codziennej fotoprotekcji prowadzą do powstawania nieestetycznych zmian.


Czy przebarwienia po trądziku znikną?

Wbrew pozorom przebarwienia po trądziku nie są błahym problemem, który można bagatelizować. Wiele osób zmagających się z przebarwieniami ma obniżoną samoocenę, nie jest w stanie zaakceptować swojego wyglądu. Co więcej, widoczne przebarwienia mogą negatywnie wpływać na kontakty towarzyskie.


Co za tym idzie, takie osoby zaczynają szukać sposobów na to, by pozbyć się nieestetycznych przebarwień potrądzikowych. Jak usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku? Czy przebarwienia na twarzy po trądziku znikną same?


Niestety, wbrew temu, co można czasem wyczytać w internecie, przebarwienia nie znikną z naszej skóry samoistnie. Jeśli nie zadbamy o nią w odpowiedni sposób, cały czas może dochodzić do powstawania nowych przebarwień i utrwalania starych, czego przykładem są brązowe przebarwienia po trądziku.


Przebarwienia po trądziku i domowe sposoby to połączenie, które również nie zawsze da nam efekty, jakich oczekujemy. W takim razie, jak usunąć przebarwienia na twarzy po trądziku? W wielu przypadkach doskonałe rezultaty jesteśmy w stanie osiągnąć, łącząc profesjonalne zabiegi na skórę (np. laser, fototerapia, peelingi chemiczne) ze skuteczną, domową pielęgnacją w postaci dermokosmetyków.


Co na przebarwienia po trądziku?

Pomimo tego, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są często konieczne w przypadku uporczywych i mocno utrwalonych przebarwień, nigdy nie powinniśmy lekceważyć roli pielęgnacji w całym procesie. Jeśli w naszej rutynie pielęgnacyjnej znajdą się kosmetyki dopasowane do jej aktualnej kondycji i potrzeb, a także wzbogacone w substancje o udowodnionym działaniu przeciwko przebarwieniom, z czasem możemy liczyć na zadowalające rezultaty i poprawę wyglądu naszej skóry.


Co na przebarwienia po trądziku sprawdzi się najlepiej? Wbrew pozorom, nie będą to kosmetyki, które wykazują silnie złuszczające działanie. Dlaczego? Sięgając po produkty, które mocno ingerują w naszą skórę, możemy doprowadzić do jej podrażnienia, zaburzenia mikrobiomu i uszkodzenia bariery hydrolipidowej. To z kolei nasila stan zapalny, który również wpływa na powstawanie przebarwień. Stąd kwasy na przebarwienia po trądziku powinny mieć odpowiednie stężenie i być wzbogacone łagodzącymi i kojącymi substancjami. W ten sposób skutecznie zadziałają na główny problem, ale nie podrażnią niepotrzebnie skóry.


Na jakie składniki w kosmetykach zwracać uwagę, jeśli chcemy zwalczyć przebarwienia po trądziku? Będą to m.in.:

  • retinol i jego pochodne;
  • niacynamid;
  • kwas salicylowy;
  • kwas azelainowy;
  • witamina C i jej pochodne;
  • kwas traneksamowy.

W kolejnym akapicie znajdziesz nasze rekomendacje produktów, które skutecznie dopełnią pielęgnację skóry z widocznymi przebarwieniami.


Młoda kobieta z przebarwieniami potrądzikowymi na twarzy smaruje się kremem nawilżającym

Kosmetyki na przebarwienia po trądziku

Jak stworzyć skuteczną rutynę pielęgnacyjną na przebarwienia po trądziku? Z pomocą przychodzą dermokosmetyki marki CeraVe. Warto wiedzieć, że kosmetyki na przebarwienia po trądziku to nie tylko serum czy krem, ale również produkty do oczyszczania twarzy. Jednym z nich jest Żel myjący przeciw niedoskonałościom. Zawiera kwas salicylowy, białą glinkę i niacynamid. Kosmetyk ten oczyszcza pory, zmniejsza niedoskonałości oraz redukuje nadmiar sebum, nie naruszając bariery ochronnej skóry. Dzięki obecności 3 kluczowych ceramidów oraz niacynamidu, koi, regeneruje skórę i działa antyoksydacyjnie.


CeraVe żel myjący przeciw niedoskonałościom CeraVe odbudowujące serum z retinolem

Retinol na przebarwienia po trądziku to must have każdej osoby, która zmaga się z tym problemem. Przy jego wyborze warto jednak zwracać uwagę na stężenie i formułę. Idealną opcją będzie Odbudowujące serum z retinolem. To delikatny w działaniu, ale jednocześnie skuteczny kosmetyk, który poprawia kondycję skóry, nie naruszając jej bariery ochronnej. To serum na przebarwienia po trądziku zawiera mikrokapsułkowany, czysty retinol, który charakteryzuje się delikatnym działaniem oraz zmniejszonym ryzykiem podrażnień. Serum zmniejsza widoczność porów i zmian potrądzikowych, niweluje przebarwienia potrądzikowe i działa wygładzająco. Dodatkowo znajdziesz w nim niacynamid, trzy kluczowe dla skóry ceramidy, kwas hialuronowy i wyciąg z korzenia lukrecji.


Oprócz serum, istotnym elementem każdej pielęgnacji przeciwko przebarwieniom jest odpowiedni krem z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna jest tutaj szczególnie istotna, gdyż pomaga zapobiec powstawaniu nowych przebarwień, jak i utrwalaniu tych już istniejących. Co więcej, jest ona niezbędna, jeśli stosujemy kosmetyki zawierające retinol lub jego pochodne.

  • Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50 – zapewnia szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej. Oferuje wysoką ochronę przeciwko promieniowaniu UVA i UVB, a także odpowiednio nawilża skórę i nie zatyka porów. To wielozadaniowy kosmetyk, który dzięki trzem kluczowym ceramidom, niacynamidowi oraz kwasowi hialuronowemu dba o Twoją skórę przez cały dzień. Jest wygodny w aplikacji, rozprowadza się równomiernie i nie pozostawia białych śladów;
  • Nawilżający Krem do Twarzy SPF 30 – to kosmetyk, który nie tylko nawilża, regeneruje i koi skórę, ale również zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB na poziomie SPF 30. To doskonały wybór dla każdego typu cery.

CeraVe nawilżający krem do twarzy SPF50 CeraVe nawilżający krem do twarzy SPF30 CeraVe żel przeciw niedoskonałościom


Jeżeli natomiast Twoja skóra jest tłusta lub skłonna do trądziku, do wieczornej pielęgnacji możesz poszukiwać równie nawilżającej, ale lżejszej, żelowej konsystencji. Do tego celu świetnie sprawdzi się Żel przeciw niedoskonałościom. To kosmetyk odpowiedni dla skóry wrażliwej, tłustej i skłonnej do trądziku. Odblokowuje pory, a także redukuje wypryski i przebarwienia. Znajdziesz w nim także kompleks kwasów AHA (kwas glikolowy, mlekowy) i BHA (kwas salicylowy), które delikatnie złuszczają naskórek oraz niacynamid o kojących właściwościach. W jego składzie znalazł się także nawilżający kwas hialuronowy i 3 kluczowe dla skóry ceramidy. To doskonałe rozwiązanie w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.


Przebarwienia po trądziku – jak zapobiegać?

W jaki sposób skutecznie zapobiec powstawaniu przebarwień potrądzikowych? Pierwszym elementem profilaktyki przebarwień jest fotoprotekcja. Odpowiedni krem z filtrem nie tylko zapobiegnie powstawaniu nowych przebarwień, ale również zapobiegnie innym uszkodzeniom skóry wywołanym przez słońce, jak chociażby wpływ wolnych rodników i fotostarzenie.


Kosmetyki skuteczne w walce z widocznymi przebarwieniami warto włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej na stałe. Co niezmiernie istotne w kwestii przebarwień po trądziku – nie powinniśmy wyciskać ani rozdrapywać niedoskonałości na skórze. Postępując w ten sposób, znacznie zwiększamy prawdopodobieństwo powstania nie tylko przebarwień, ale i blizn.


Przebarwienia po trądziku – podsumowanie

Przebarwienia po trądziku to problem wielu osób, niezależnie od wieku. Choć stają się bardziej widoczne wraz z wiekiem, bardzo często dotyczą osób młodych. Łatwe do zauważenia na twarzy i ciele przebarwienia mają duży wpływ na naszą samoocenę i samopoczucie, dlatego warto zadbać o swoją skórę kompleksowo. Choć w usuwaniu przebarwień istotną rolę odgrywają profesjonalne zabiegi, nie należy zapominać o codziennej pielęgnacji przy użyciu dermokosmetyków, które każdego dnia zadbają o wygląd naszej skóry.

    1. Maciejewska, Hipermelanozy, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171336,hipermelanozy [dostęp: 29.04.2024].
    2. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna 4/2018/vol. 7.
Message
Download Chrome