SPF
Twarz i dekolt kobiety - skóra z wypryskami

WPROWADZENIE

Krosty na twarzy i pryszcze zlokalizowane na różnych częściach ciała to częsty objaw trądziku. W obecnych czasach to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków: może wystąpić bez względu na wiek i przyjmować różne formy. Pryszcze na twarzy mogą stanowić poważny defekt estetyczny, jednak nie oznacza to, że nie można mu przeciwdziałać i cieszyć się gładką skórą pozbawioną niedoskonałości. Choć walka z trądzikiem wymaga czasu i cierpliwości, dzięki skutecznej diagnozie i odpowiednio dobranej pielęgnacji w postaci dermokosmetyków, jesteśmy w stanie zmniejszyć widoczność jego objawów.

Wypryski na twarzy i ciele – co je powoduje?

Trądzikowa mapa twarzy CeraVe

Skąd biorą się wypryski  na brodzie, policzkach, żuchwie, a także innych częściach ciała? Głównym winowajcą najczęściej okazuje się trądzik, który w zależności od wieku i lokalizacji na skórze może przyjmować różne formy. Co warto o nim wiedzieć, by jak najlepiej przygotować się do walki z tym problemem i znacząco poprawić kondycję skóry?


Trądzik to choroba skóry o przewlekłym i zapalnym charakterze. Co więcej, wykazuje tendencję do nawracania, dlatego nawet po zakończonej kuracji pod okiem dermatologa nie należy zapominać o właściwym doborze dermokosmetyków, które zadbają o utrzymanie skóry w jak najlepszej kondycji.


Trądzik to nie tylko choroba skóry, ale jednocześnie problem natury estetycznej. Osoby zmagające się z trądzikiem na policzkach, trądzikiem na czole czy trądzikiem na plecach lub posiadające widoczne czerwone krosty na twarzy, często nie są w stanie zaakceptować swojego wyglądu. Obawiają się także stygmatyzacji. Co więcej, w obawie przed opiniami innych osób na temat swojego wyglądu, próbują pozbyć się niedoskonałości samodzielnie, np. poprzez wyciskanie czy rozdrapywanie zmian. Niestety, to rozwiązanie może prowadzić zarówno do nasilenia objawów trądziku, jak i powstania równie nieestetycznych śladów. Przykładem są blizny potrądzikowe i przebarwienia.


By radzić sobie z trądzikiem na plecach czy twarzy i skutecznie zmniejszyć widoczność zmian oraz unikać nawrotów niedoskonałości, warto wiedzieć, skąd bierze się na naszej skórze.


Przyczyny powstawania trądziku są dosyć złożone. Bardzo duże znaczenie mają tutaj uwarunkowania genetyczne i zmiany hormonalne, które towarzyszą nam w różnych okresach życia. Przykładem może być tzw. trądzik młodzieńczy, z którym zmagają się nastolatkowie w okresie dojrzewania. Jednak gospodarka hormonalna i geny to nie jedyne przyczyny, które mogą wpłynąć na powstanie i nasilenie objawów trądziku. Zaliczamy tutaj również:


  • niewłaściwą pracę gruczołów łojowych;
  • zmiany w składzie sebum, a także jego utenianie;
  • nadmierne rogowacenie w okolicy gruczołów łojowych i mieszków włosowych;
  • niewłaściwe złuszczanie się naskórka, które prowadzi do zatkania ujść gruczołów łojowych;
  • kolonizację ujść gruczołów bakterią Cutibacterium acnes.

Cutibacterium acnes to bakteria zamieszkująca mieszki włosowe, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju trądziku. Bakteria ta wydziela enzym lipolityczny, który rozkłada triglicerydy zawarte w sebum na wolne kwasy tłuszczowe, co stymuluje mieszki włosowe. Dodatkowo, reakcja immunologiczna na obecność C. acnes przyczynia się do odpowiedzi zapalnej w skórze, prowadząc do powstawania zmian trądzikowych. Z tego powodu, nadmierna aktywność C. acnes może prowadzić do tworzenia się zaskórników, krost i stanów zapalnych, które często są trudne do wyleczenia i mogą pozostawiać blizny.


Choć wymienione wyżej przyczyny mają kluczowe znaczenie przy rozwoju trądziku, wpływ na jego obecność i coraz większą liczbę wągrów, krost i pryszczy ma również nasz styl życia i dieta:

  • chroniczny stres i zmęczenie;
  • opalanie się, brak ochrony przeciwsłonecznej;
  • zanieczyszczenia środowiska;
  • niewłaściwa dieta nasilająca stan zapalny organizmu (w tym mała obecność tłuszczów roślinnych w diecie i kwasów Omega-3);
  • mechaniczne podrażnienie skóry;
  • niewłaściwa pielęgnacja i stosowanie kosmetyków niedopasowanych do potrzeb skóry.

Objawy trądziku może nasilać również nieodpowiednia higiena skóry. Można tutaj zaliczyć niedokładny demakijaż i oczyszczanie twarzy, dotykanie skóry twarzy nieumytymi dłońmi czy nawet bakterie, które przedostają się na skórę podczas korzystania z telefonu.


Mapa trądziku – gdzie występuje trądzik?

Wypryski mogą objawiać się na różnych częściach naszego ciała. Problemem mogą być wypryski na plecach czy ramionach, ale również trądzik na szyi, wypryski na dekolcie czy wypryski na pośladkach. Pomimo tego, że niedoskonałości na tych obszarach skóry również mogą nastręczać wielu problemów, to właśnie trądzik na twarzy okazuje się najbardziej problematyczny.


Osoby, które zmagają się z niedoskonałościami, z pewnością słyszały o określeniu trądzikowa mapa twarzy. Pryszcze mogą występować na różnych częściach twarzy, a często okazuje się, że ich konkretna lokalizacja nie jest przypadkowa i może mieć wpływ na ich rozmiar i kształt. To, w jakim miejscu powstają i utrzymują się niedoskonałości, może powiedzieć nam wiele na temat kondycji naszego organizmu, a także mieć związek ze stylem życia czy nawykami żywieniowymi. Warto jednak zaznaczyć, że wielu dermatologów uważa mapę trądzikową twarzy za pseudonaukę. Badania nie potwierdzają, że lokalizacja trądziku jest wskazówką dotyczącą zdrowia wewnętrznego. Mimo to, mapa trądzikowa może oferować pewne przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry. Jednak pierwszym krokiem w kierunku właściwej diagnozy powinno być udanie się do specjalisty.


O czym w takim razie jest nam w stanie powiedzieć trądzikowa mapa twarzy i miejsce występowania pryszczy?

  • Trądzik na czole – widoczne wypryski na czole mogą świadczyć o problemach z jelitami oraz ich nieprawidłową pracą. Może to stanowić wpływ diety o wysokim indeksie glikemicznym, bogatej w przetworzoną żywność typu fast food. W przypadku wyprysków na skórze zlokalizowanych w okolicy czoła warto zadbać o dietę bogatą w świeże warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze. Jeśli niedoskonałości pojawiają się na linii włosów, może to mieć związek z kosmetykami, których używasz do pielęgnacji włosów.


  • Trądzik na policzkach – pryszcze na policzkach mogą oznaczać niewłaściwą pracę żołądka lub stanowić objaw alergii pokarmowej. Co więcej, wypryski na policzkach mogą mieć swoją przyczynę w braku odpowiedniej higieny: zbyt rzadkim myciu akcesoriów do makijażu oraz braku dezynfekcji wyświetlacza telefonu, który przykładamy do twarzy podczas rozmowy.


  • Trądzik na brodzie – przyczynę nieestetycznych pryszczy na brodzie mogą stanowić zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także stres. Również ciągłe podpieranie tej części dłońmi i dotykanie jej może mieć wpływ na rozwój niedoskonałości.


  • Trądzik na żuchwie– przyczyną dużych i bolesnych krost w okolicy żuchwy mogą być zaburzenia hormonalne.


  • Trądzik na nosie– krostki na nosie mogą również wymagać dokładniejszego przyjrzenia się swojej diecie, mogą mieć związek z nadmiarem cholesterolu, nietolerancją pokarmową lub nieodpowiednią ilością witamin z grupy B. Niedoskonałości na nosie bardzo często przyjmują również formę wągrów, których obecność często wynika z niewłaściwej i źle dobranej pielęgnacji.


Młoda kobieta z wypryskami na twarzy i ciele

Rodzaje trądziku

Trądzik pospolity (zwany również młodzieńczym)to najczęstsza postać tej choroby, która występuje zarówno u nastolatków, jak i dorosłych. Ze względu na zróżnicowany przebieg (od łagodnego do ciężkiego) można wyróżnić jego następujące rodzaje:

  • trądzik zaskórnikowy – obecność zaskórników otwartych i/lub zamkniętych;
  • trądzik grudkowy – obecność grudek i zaskórników;
  • trądzik krostkowy – obecność krost i zaskórników.

Wymienione wyżej formy posiadają łagodny przebieg, w którym podstawę stanowi właściwa pielęgnacja skóry, mająca na celu łagodzenie objawów i widoczności zmian. W przypadku trądziku o umiarkowanym przebiegu możemy wyróżnić:

  • trądzik grudkowo-krostkowy – występują grudki, krostki i zaskórniki;
  • trądzik guzkowo-cystowy – występują guzki i głębiej osadzone cysty.

Trądzik pospolity, choć znacznie rzadziej, może jednak przyjmować formy o ciężkim i bardzo ciężkim przebiegu. Niedoskonałości w przypadku trądziku o ciężkim przebiegu mogą być bolesne, powodować duży dyskomfort czy pozostawiać widoczne i trudne do usunięcia blizny:

  • trądzik skupiony;
  • trądzik ropowiczy;
  • trądzik bliznowcowy;
  • trądzik piorunujący.

Krosty na twarzy niemowlaka – co oznaczają?

Zmiany skórne w postaci wyprysków i krost mogą pojawić się na każdym etapie życia. Przykładem może być tzw. trądzik niemowlęcy. To dermatoza skóry o zazwyczaj łagodnym przebiegu, występująca w pierwszych miesiącach życia dziecka. Warto jednak pamiętać, że skóra małego dziecka w pierwszych latach życia jest bardzo cienka i delikatna, przez co znacznie łatwiej ją podrażnić. Nie posiada w pełni rozwiniętych gruczołów łojowych i potowych, dlatego znacznie częściej pojawiają się na niej zaczerwienienia.


Przyczyny trądziku niemowlęcego nie są w pełni poznane. Jego obecność na skórze może być jednak związana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, które wywołują hormony docierające do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki.


Krosty na twarzy u dziecka mogą mieć także związek z alergią skórną lub chorobą wirusową, dlatego jeśli wzbudzają niepokój, warto skonsultować je ze specjalistą i zasięgnąć fachowej opinii.


Małe krostki na twarzy u dorosłych – trądzik po 30, 40, 50 i 60 roku życia

Zastanawiasz się, czego oznaką są wypryski na twarzy po 50-tce? Bardzo prawdopodobne, że czerwone krosty na twarzy oznaczają, że możesz mieć do czynienia z jedną z faz trądziku różowatego. Czy ma on coś wspólnego z trądzikiem pospolitym?

Warto zaznaczyć, że trądzik różowaty nie jest odmianą trądziku pospolitego. Jest to przewlekła choroba o charakterze zapalnym i podłożu naczyniowym. W przypadku trądziku różowatego mamy do czynienia z nieprawidłową immunologią skóry i nadmierną reakcją na konkretne bodźce. Można zaliczyć do nich wahania temperatury, promieniowanie UV, stres, czy spożywanie ostrych potraw i alkoholu.


Jednym z pierwszym objawów skóry z trądzikiem różowatym jest napadowy rumień, który z czasem może ulec utrwaleniu, oraz teleangiektazje, zwane potocznie pajączkami. Teleangiektazje to nic innego jak poszerzone naczynia krwionośne. Kolejnym objawem, przez który wiele osób myli trądzik różowaty i pospolity są grudki i krosty, które w obu rodzajach trądziku zwykle są umiejscowione w okolicy policzków. W przeciwieństwie do trądziku pospolitego, nie są wypełnione treścią ropną.


Do niedawna uważano, że trądzik różowaty to problem skórny, który może dotykać osób (przede wszystkim kobiet) około 50. roku życia. Tymczasem może wystąpić znacznie wcześniej, nawet przed 30. rokiem życia.

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Co na pryszcze na twarzy sprawdzi się najlepiej? Jak pozbyć się wyprysków na twarzy? Przede wszystkim, warto uzbroić się w cierpliwość. Walka z trądzikiem to proces, który wymaga naszego zaangażowania i sumienności, szczególnie w kwestii pielęgnacji.


Rozpoczynając walkę z wypryskami na twarzy i ciele, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Postawienie przez dermatologa odpowiedniej diagnozy jest bardzo ważne i ma duży wpływ na dobór właściwych dermokosmetyków i skuteczność kuracji.



W przypadku walki z trądzikiem istotną rolę odgrywa nasz styl życia. Choć może wydawać się to błahostką, odpowiednia ilość snu, codzienna dawka ruchu, picie odpowiedniej ilości wody, dieta bogata w witaminy, składniki odżywcze i składniki o działaniu przeciwzapalnym stanowią istotny element walki z tym problemem.


Oprócz kuracji wspomagającej, zaleconej przez dermatologa (jeśli są ku temu wskazania), podstawę walki z wypryskami stanowi odpowiednia pielęgnacja dobrana do konkretnych potrzeb i kondycji skóry. Warto poświęcić temu tematowi odpowiednią ilość czasu i dowiedzieć się więcej na temat potrzeb swojej skóry. Dobór kosmetyków ma kluczowy wpływ na poprawę jej kondycji i łagodzenie objawów.


Warto pamiętać, że stosowanie mechanicznych, mocno złuszczających peelingów czy silnie oczyszczających kosmetyków o działaniu ściągającym nie pomoże w walce z pryszczami. Wręcz przeciwnie, może doprowadzić do zaburzenia jej mikrobiomu i wywołania podrażnień, co z kolei może zaowocować nasileniem objawów.


Jaki wybrać żel do twarzy i ciała na wypryski?

Regularne i prawidłowe oczyszczanie skóry trądzikowej stanowi ważny filar pielęgnacji. Ważne, aby skórę twarzy oczyszczać zarówno rano, jak i wieczorem, w sposób dokładny, ale łagodny. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru sebum, zanieczyszczeń czy resztek kosmetyków, ale nie naruszymy warstwy ochronnej skóry.


Jaki żel do mycia twarzy na wypryski warto wybrać? Świetnie sprawdzi się Żel myjący przeciw niedoskonałościom od CeraVe. Jest odpowiedni do codziennego mycia twarzy. Dzięki obecności kwasu salicylowego delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, zmniejsza niedoskonałości oraz przy regularnym stosowaniu zmniejsza ryzyko powstawania nowych. Biała glinka pomaga redukować sebum i minimalizuje błyszczenie się skóry. Dzięki 3 kluczowym ceramidom wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry, a z kolei niacynamid zapewnia jej ukojenie i regenerację. Sprawdzi się dla skóry tłustej i skłonnej do trądziku.

Jeśli Twoim problemem nie są widoczne niedoskonałości, ale tłusta skóra, sięgnij po Oczyszczający Żel do Mycia .Jest ultradelikatny w działaniu i jednocześnie skutecznie oczyszcza, usuwa nadmiar sebum i odświeża skórę. Nie powoduje uczucia ściągnięcia i pozostawia odświeżoną skórę w uczuciu komfortu. Jednocześnie dba o jej barierę ochronną, nie pozostawiając jej wysuszonej. Zawiera niacynamid, kwas hialuronowy i 3 kluczowe dla skóry ceramidy. Dzięki ich obecności regeneruje naturalną barierę ochronną skóry.


Co z wypryskami na ciele? Tutaj bardzo dobrze sprawdzi się SA Wygładzający Żel do Mycia. Kosmetyk ten pomoże delikatnie złuszczyć i wygładzić naskórek. Skutecznie usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Zawiera kwas salicylowy, którego właściwości są nieocenione w przypadku walki z zaskórnikami na twarzy i wypryskami na ciele. To dobry wybór, jeśli Twoim problemem są wągry na plecach czy wypryski na pośladkach.


 CeraVe żel myjący przeciw niedoskonałościom CeraVe oczyszczający żel do mycia CeraVe wygładzający żel do mycia


Jeśli preferujesz żelowe formuły nie tylko w oczyszczaniu twarzy, podczas wieczornej pielęgnacji zamiast kremu wybierz nawilżający Żel przeciw niedoskonałościom. Zawiera kompleks kwasów BHA oraz AHA, które zmniejszają ryzyko powstawania wyprysków oraz wygładzają skórę. Oprócz tego, w jego składzie znalazł się niacynamid o właściwościach kojących i regenerujących oraz 3 kluczowe dla skóry ceramidy, które wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry. Dzięki tej wyjątkowej formule produkt zmniejsza 40% widocznych niedoskonałości już w 3 dni*.


*Ocena kliniczna rozmiaru niedoskonałości, 51 osób, stosowanie; 1x dziennie na noc, grupa 13-45 lat, kobiety i mężczyźni.


Jest to produkt przeznaczony do aktywnych zmian trądzikowych i może być stosowany punktowo lub na większe obszary skóry, nawet na całą twarz. Po jego zastosowaniu konieczne jest nałożenie normalnego kremu nawilżającego, aby zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację i ochronę.


CeraVe żel przeciw niedoskonałościom

Jakie serum na wypryski wybrać?

W pielęgnacji skóry z wypryskami warto stawiać na formuły kosmetyków wzbogacone w substancje aktywne, które skutecznie wspomogą walkę z niedoskonałościami. Będą to m.in.:

  • retinol i jego pochodne;
  • kwas BHA (salicylowy i jego pochodne);
  • kwasy AHA (np. mlekowy, migdałowy, glikolowy);
  • kwas azelainowy;
  • cynk;
  • niacynamid;
  • substancje o działaniu łagodzącym: aloes, pantenol;

W ofercie marki CeraVe znajdziesz dermokosmetyk, który doskonale sprawdzi się w przypadku odzyskania równomiernego kolorytu skóry: Odbudowujące serum z retinolem. To produkt, który pomaga wygładzić skórę, zmniejszyć widoczność niedoskonałości, porów oraz przebarwień po trądziku. Jego formuła zawiera kapsułkowany retinol, który wspomaga odnowę skóry. Oprócz tego znajdziesz w nim wyciąg z korzenia lukrecji, który wspomaga redukcję przebarwień, 3 kluczowe ceramidy, które wspomagają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry oraz kojący i regenerujący niacynamid.

CeraVe odbudowujące serum z retinolem

Jaki wybrać krem do pielęgnacji skóry z wypryskami?

Skóra tłusta, trądzikowa czy mieszana również potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia. To mit, że skórę z wypryskami należy przesuszać i matowić. To prosta droga do jeszcze większej liczby niedoskonałości.

Nawilżenie skóry z wypryskami jest bardzo ważne, jednak istotne znaczenie ma tutaj dobór odpowiedniej formuły kosmetyku. Bogate, odżywcze i mocno okluzyjne formuły mogą nie zdać tu egzaminu. Znacznie lepszym wyborem okażą się lekkie i nieobciążające skóry konsystencje ze składnikami nawilżająco-nawadniającymi.

Lekką formułę i długotrwałe nawilżenie oferuje Nawilżający Krem do twarzy.  Jego formuła została wzbogacona w 3 kluczowe dla skóry ceramidy, kwas hialuronowy i niacynamid. Dzięki temu kosmetyk ten nawilża, koi skórę, pomaga w odbudowie jej warstwy hydrolipidowej oraz poprawia jędrność.

CeraVe nawilżający krem do twarzy CeraVe nawilżająca emulsja z kwasem hialuronowym

Jako wsparcie bariery ochronnej w walce z trądzikiem bardzo dobrze sprawdzi się Nawilżająca Emulsja z kwasem hialuronowym. To lekki balsam o nietłustej konsystencji. Zawiera 3 kluczowe dla skóry ceramidy i kwas hialuronowy. Kosmetyk zapewnia długotrwałe nawilżenie do 48h, a także łagodzi podrażnioną i wrażliwą skórę.  Dzięki technologii MVE zapewnia długotrwałe nawilżenie, a lekka i niekomedogenna formuła nie zatyka porów.


Ochrona przed słońcem skóry z wypryskami

Teza, według której słońce ma działać korzystnie na redukcję wyprysków na skórze to nic innego, jak często powielany mit. W walce z niedoskonałościami nigdy nie powinno się zapominać o tak istotnym elemencie pielęgnacji, jakim jest ochrona przeciwsłoneczna. W przypadku cery trądzikowej jest ona ważna z kilku powodów. Po pierwsze, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry i powstawaniu nieestetycznych przebarwień potrądzikowych. Po drugie, jest wręcz niezbędna, jeśli stosujemy kosmetyki zawierające retinol bądź jego pochodne i kwasy o działaniu złuszczającym. Promieniowanie UV negatywnie wpływa na naszą skórę, jej kondycję i regenerację. W przypadku walki z niedoskonałościami ochrona przed tym negatywnym działaniem jest jeszcze bardziej istotna niż w przypadku zdrowej skóry. W ofercie CeraVe znajdziesz dwa dermokosmetyki, które oferują skuteczną ochronę przeciwsłoneczną:

  • Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50– zapewnia szerokie spektrum ochrony SPF 50. Oferuje wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Nawilża i koi skórę, łatwo się rozprowadza i nie pozostawia białych śladów;
  • Nawilżający Krem do Twarzy SPF 30– zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA na poziomie SPF 30, a także ochronę przed promieniowaniem UVB. To dobry wybór podczas stosowania w okresie jesienno-zimowym i podczas pochmurnych dni. Posiada lekką konsystencję i nie zatyka porów.

CeraVe nawilżający krem do twarzy SPF 30 CeraVe nawilżający krem do twarzy SPF 50

Pryszcze na twarzy i ciele – podsumowanie

Pryszcze na twarzy i ciele to wbrew pozorom nie tylko problem wśród nastolatków i młodych osób. W rzeczywistości mogą pojawić się niezależnie od wieku i mieć różne przyczyny. Objawy trądziku mogą mieć duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego ważne jest, by do walki z tym problemem podejść kompleksowo. W łagodzeniu objawów trądziku szczególną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja pod postacią dermokosmetyków dopasowanych do potrzeb wymagającej skóry.

    1. Hwan Ju Hwang, Jong-Eun Kim2, Ki Won Lee, Sulforaphene Attenuates Cutibacterium acnes-Induced Inflammation
    2. Jenerowicz D., Objawy skórne u dzieci: plamki, krosty, bąble, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/61472,objawy-skorne-u-dzieci-plamki-krosty-bable [dostęp: 23.04]
    3. Kołodziejczak A.,Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019.
    4. Marek L., Trądzik różowaty – objawy i leczenie. Jak wygląda początek choroby?, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty-objawy-i-leczenie-jak-wyglada-poczatek-choroby  [dostęp: 22.04]
    5. Placek W, Romańska‐Gocka K, Grzanka A. Leczenie miejscowe trądziku. Przegląd Dermatologiczny, 2011.
    6. Schnopp C., Mempel M., Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży. Dermatologia po Dyplomie, 3(2) (2012).
    7. Serafin M., Dąbrowska H., Trądzik zwyczajny – etiopatogeneza i leczenie, Borgis – Nowa Pediatria 2/2003, s. 128-132
    8. Hwan Ju Hwang, Jong-Eun Kim2, Ki Won Lee, Sulforaphene Attenuates Cutibacterium acnes-Induced Inflammation

     

Message
Download Chrome