Skóra sucha – sprawdzona pielęgnacja
Sucha bądź przesuszona skóra twarzy nie prezentuje się zbyt estetycznie. Bardzo często powoduje mocno odczuwalny dyskomfort, który objawia się ściągnięciem, pieczeniem czy nieprzyjemnym swędzeniem. Jak poprawić wygląd suchej skóry? Jej pielęgnacja powinna przede wszystkim opierać się na dostarczeniu optymalnej dawki nawilżenia i regeneracji bariery hydrolipidowej. Sprawdź, jaką rutynę pielęgnacyjną do suchej skóry na twarzy wybrać, by zatroszczyć się o nią we właściwy sposób.
SPIS TREŚCI:
Sucha skóra na twarzy – skąd się bierze?
Sucha skóra twarzy a odwodniona
Jak nawilżyć suchą skórę twarzy? Domowe sposoby
Jak nawilżyć suchą skórę twarzy?
Nawilżające kosmetyki dla suchej skóry
Pielęgnacja suchej skóry twarzy – podsumowanie
Sucha skóra na twarzy – skąd się bierze?
Skóra twarzy jest znacznie cieńsza niż na pozostałych obszarach ciała. To sprawia, że różnego rodzaju problemy skórne uwidaczniają się na niej znacznie szybciej. By skóra mogła we właściwy sposób pełnić swoje funkcje ochronne i zabezpieczać przed nadmierną utratą wody, jej warstwa ochronna musi działać poprawnie.
Skóra, która jest w dobrej kondycji, posiada prawidłowo funkcjonujący płaszcz hydrolipidowy. W jego skład wchodzą przede wszystkim ceramidy, wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol oraz woda. Jeśli jest szczelny, skutecznie zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka oraz chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
W momencie, gdy bariera hydrolipidowa zostanie uszkodzona, nie jest już w stanie pełnić swoich funkcji we właściwy sposób. Właśnie wtedy mamy najczęściej do czynienia z odwodnioną, suchą skórą twarzy.
Do przyczyn mających wpływ na wysuszoną skórę twarzy i utratę nawilżenia możemy zaliczyć:
- niewłaściwą pielęgnację, niedopasowaną do potrzeb skóry;
- nieświadome przesuszanie skóry kosmetykami o mocno oczyszczającym i wysuszającym działaniu;
- mycie twarzy w zbyt gorącej wodzie;
- wpływ czynników zewnętrznych i brak ochrony przed nimi: silny wiatr, mróz, promieniowanie UV, zanieczyszczenia;
- nieodpowiednią dietę: picie niewystarczającej ilości wody, niedobory witamin i substancji odżywczych;
- nieprawidłową budowę skóry, uszkodzony płaszcz hydrolipidowy (warstwa ochronna) wynikający z czynników genetycznych;
- stopniowe starzenie się skóry.
Skóra sucha – charakterystyka
Prawidłowe rozpoznanie tego, że mamy do czynienia z wysuszoną skórą na twarzy, pozwoli na szybką reakcję i skuteczne zapewnienie jej niezbędnego komfortu. Po czym w takim razie rozpoznać, że możemy mieć do czynienia z suchą skórą twarzy?
Osoby zmagające się z problemem suchej twarzy bardzo często odczuwają silny dyskomfort, wynikający z uczucia ściągnięcia i nieprzyjemnego napięcia skóry. Często pojawia się uczucie swędzenia, mrowienia, a nawet pieczenia. Skórze suchej towarzyszy także zaczerwienienie.
Częstym problemem suchej skóry na brodzie lub suchej skóry na czole czy policzkach jest także jej faktura. W takim wypadku sucha, czerwona skóra na twarzy często ma nierówną powierzchnię i jest szorstka w dotyku. Oprócz tego zazwyczaj ma nierównomierny koloryt i wygląda na bladą i poszarzałą.
Sucha skóra twarzy a odwodniona
Wiele osób, mówiąc o suchej skórze na twarzy, używa określenia: przesuszona skóra twarzy lub skóra odwodniona. Czy te wszystkie określenia dotyczą jednego problemu skórnego i można ich używać zamiennie?
W tym miejscu chcielibyśmy podkreślić, że bardzo sucha skóra to nie to samo co skóra, która zmaga się z objawami odwodnienia. Podstawową różnicą jest fakt, że skóra odwodniona może wystąpić w przypadku każdego typu skóry, nawet tłustej. Jest to tymczasowy i odwracalny stan. Najczęściej wynika on z błędów pielęgnacyjnych, które prowadzą do zaburzenia pracy bariery hydrolipidowej, przez co zwiększa się jej przepuszczalność.
Natomiast skóra sucha bądź też bardzo sucha oznacza rodzaj skóry. To utrzymujący się stan, który może towarzyszyć nam już od urodzenia. W przypadku skóry suchej gruczoły łojowe wykazują się znacznie mniejszą aktywnością, co przekłada się na uboższy i nieprawidłowo działający płaszcz hydrolipidowy. Taka skóra jest bardzo cienka i delikatna.
Jak nawilżyć suchą skórę twarzy? Domowe sposoby
Czy istnieją skuteczne, domowe sposoby na to, by przesuszona skóra na twarzy przestała być naszym problemem? Chociaż nie rekomendujemy domowej roboty maseczek i kremów na suchą skórę twarzy, odpowiednie dbanie o nią zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz jest w stanie działać wspomagająco przy właściwej pielęgnacji.
Jak poprawić wygląd suchej skóry? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na swoją codzienną dietę. To, co spożywamy w ciągu dnia, nie pozostaje bez wpływu na jej kondycję naszej skóry. Dlatego też warto pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Jeśli zdarza Ci się o tym zapominać, ustaw sobie przypomnienie w telefonie lub skorzystaj z odpowiedniej aplikacji. Nie lubisz smaku samej wody? To żaden problem! Wrzuć do niej plasterek cytryny, pomarańczy lub kilka listków mięty, aby poprawić jej walory smakowe.
Zadbaj o to, aby Twoja codzienna dieta była bogata w witaminy, minerały, antyoksydanty i substancje odżywcze, jak tak zwane zdrowe tłuszcze, które są źródłem kwasów omega-3, omega-6 i omega-9. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich, awokado, oliwie z oliwek, nasionach roślin strączkowych, orzechach czy jajkach.
W dbaniu o komfort suchej skóry istotne są też Twoje codzienne nawyki. Staraj się unikać długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także przegrzewania skóry. Postaraj się ograniczyć długie i gorące kąpiele, a do tego zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywasz.
Zwróć również uwagę na swoją codzienną pielęgnację. Nigdy nie myj twarzy zwykłym mydłem. Ze względu na mocno zasadowe pH (nasza skóra ma lekko kwaśne pH) zwykłe mydło może mocno podrażnić i przesuszyć skórę, czego efektem bywa naruszona bariera hydrolipidowa.
W pielęgnacji suchej skóry twarzy unikaj także kosmetyków, które oparte są na wysokich stężeniach alkoholu (np. niektóre toniki szczególnie do pielęgnacji cery trądzikowej) i silnie oczyszczających substancjach. One również mogą przyczynić się do nasilenia dyskomfortu.
Jak nawilżyć suchą skórę twarzy?
Jeśli jesteś posiadaczką lub posiadaczem suchej skóry (sucha skóra twarzy u mężczyzn to również coraz częstszy problem), to warto wiedzieć, jak skomponować swoją poranną i wieczorną rutynę pielęgnacyjną, by nawilżyć skórę i zniwelować dyskomfort. Pomocne okażą się poniższe substancje aktywne, których warto szukać w składach dermokosmetyków:
- ceramidy;
- kwas hialuronowy;
- gliceryna;
- mocznik;
- masło shea;
- witamina E;
- niacynamid;
- pantenol;
- beta-glukan.
Jak w takim razie powinna wyglądać poranna i wieczorna rutyna pielęgnacyjna suchej skóry twarzy?
KROK 1: Istotnym krokiem jest tutaj prawidłowe mycie. Skóra sucha źle znosi silne oczyszczanie i mocne pocieranie w trakcie mycia. Do mycia twarzy rano i wieczorem wybieraj kosmetyki, które skutecznie oczyszczają z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, ale nie naruszają bariery hydrolipidowej. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się syndet, delikatna emulsja czy odpowiedni olejek do mycia twarzy - najlepiej w wersji z emulgatorem.
KROK 2: Kolejnym krokiem, który sprawdzi się zarówno rano, jak i wieczorem, jest użycie serum o właściwościach nawilżających i regenerujących. Serum to kosmetyk charakteryzujący się wysoką koncentracją składników aktywnych, które mają wspomagać skórę w walce z konkretnym problemem. Dobrze dobrane serum nawilżające przyniesie suchej skórze niezbędną ulgę.
KROK 3: Po serum warto sięgnąć po nawilżający krem do skóry suchej, aby domknąć pielęgnację. W przypadku porannej pielęgnacji wybierz produkt, który oprócz składników o działaniu nawilżającym i odżywczym będzie zawierał odpowiednie filtry SPF, chroniące przed szkodliwym promieniowaniem. Z kolei wieczorem, szczególnie w przypadku bardzo suchej skóry, sprawdzi się intensywnie nawilżający krem do twarzy do skóry suchej i wrażliwej o bardziej treściwej i otulającej konsystencji.
KROK 4: W codziennej pielęgnacji suchej skóry na twarzy nie możemy zapominać o okolicy oka. Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż na policzkach czy brodzie, dlatego objawy braku nawilżenia stają się tam bardzo szybko widoczne. Rano i wieczorem stosuj krem pod oczy, który zarówno nawilży, zregeneruje, jak i doda temu wymagającemu obszarowi skóry blasku.
Nawilżające kosmetyki dla suchej skóry
Kosmetykami, które pozwolą zapewnić niezbędny komfort zarówno skórze suchej, przesuszonej, jak i odwodnionej, są dermokosmetyki marki CeraVe. Wspólną cechą produktów marki CeraVe jest obecność 3 kluczowych ceramidów, których budowa jest identyczna z ceramidami zawartymi w naszej skórze. Są to: ceramid 1, ceramid 3 oraz ceramid 6-II, a także cholesterol i fitosfingozyna. Dlaczego ich obecność jest tak istotna? Składniki te wspomagają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Dzięki temu wspomagają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Po jaki kosmetyk do oczyszczania skóry suchej warto sięgnąć? Doskonale sprawdzi się Nawilżająca Emulsja do Mycia. To produkt skierowany do skóry suchej i bardzo suchej. Oprócz trzech kluczowych ceramidów w jej formule znalazł się kwas hialuronowy. To składnik, który intensywnie nawilża i poprawia jędrność skóry dzięki zdolności wiązania wody w naskórku. Emulsja delikatnie oczyszcza skórę oraz nawilża i pielęgnuje. Zastosowano tutaj technologię MVE, która umożliwia stopniowe uwalnianie składników aktywnych przez całą dobę.Emulsja jest odpowiednia nawet dla bardzo wrażliwej skóry oraz skóry skłonnej do atopii.
Po oczyszczeniu skóry warto zastosować Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, 3 kluczowych ceramidów, kojącemu działaniu pantenolu i technologii MVE, nawilżające serum do codziennego stosowania od CeraVe zapewnia do 24h* nawilżenia i odżywienia oraz wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Serum charakteryzuje delikatna dla skóry, niewysuszająca formuła. Jest odpowiednie dla suchej skóry twarzy, łącznie z wrażliwą i wymagającą nawilżenia oraz wspomaga odbudowę naturalnej bariery ochronnej.
*Badanie aparaturowe
Jaki krem na suchą skórę twarzy warto wybrać? W porannej pielęgnacji najlepszy krem nawilżający to taki, który łączy w sobie skuteczne nawilżenie z filtrem SPF, chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jeżeli zależy Ci na kremie do twarzy na suchą skórę z bardzo wysoką ochroną, sięgnij po Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50. To produkt skierowany do skóry normalnej oraz suchej. Dzięki technologii MVE zapewnia nawilżenie przez całą dobę oraz wysoką ochronę przeciwsłoneczną UVA/UVB. W jego formule, oprócz 3 kluczowych ceramidów, znajdziesz niacynamid oraz kwas hialuronowy. Co istotne, krem nie zatyka porów i nie pozostawia białych śladów na skórze.
W ofercie CeraVe znajdziesz także Nawilżający Krem do Twarzy SPF 30 dla skóry normalnej i suchej. Jego formuła, podobnie jak w przypadku wariantu SPF 50, została wzbogacona kompleksem 3 kluczowych ceramidów, kwasem hialuronowym i niacynamidem.
Na jaki krem do cery suchej postawić w przypadku wieczornej pielęgnacji suchej skóry twarzy? Polecamy Nawilżający Krem do Twarzy. To bardzo dobry wybór zarówno w przypadku skóry suchej, jak i normalnej. Posiada lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję. Technologia MVE zapewnia stopniowe uwalnianie składników aktywnych przez 24 godziny. W jego formule, oprócz 3 kluczowych ceramidów, znalazł się niacynamid i kwas hialuronowy.
Jak w codziennej pielęgnacji postępować w przypadku suchej skóry wokół oczu? Tutaj warto postawić na intensywne nawilżenie i regenerację. Pomoże w tym Odbudowujący Krem pod Oczy. To dermokosmetyk, który intensywnie nawilża i regeneruje delikatną skórę pod oczami. Jeżeli Twoim problemem oprócz suchej skóry wokół oczu są cienie i opuchlizna, ten krem również będzie bardzo dobrym wyborem, ponieważ widocznie redukuje cienie i opuchnięcia pod oczami. Dzięki zawartości trzech kluczowych dla skóry ceramidów regeneruje naturalną barierę ochronną skóry.
Bardzo sucha skóra dotyczy nie tylko skóry twarzy, ale również ciała. Dlatego, by pożegnać nieprzyjemne swędzenie i dyskomfort, sięgnij po Nawilżającą Emulsję. To odpowiednie rozwiązanie w przypadku codziennej pielęgnacji. Dzięki trzem kluczowym ceramidom, kwasowi hialuronowemu oraz technologii MVE zapewnia długotrwałe nawilżenie do 48H* oraz łagodzi suchą, swędzącą i wrażliwą skórę. Dzięki niej Twoje ciało pozostanie optymalnie nawilżone od momentu nałożenia balsamu do kolejnego prysznica. Nawilżająca Emulsja to produkt o lekkiej konsystencji, który szybko się wchłania - idealne rozwiązanie w przypadku codziennej pielęgnacji.
*Test aparaturowy.
Jeśli preferujesz bogatszą, bardziej otulającą formułę, wypróbuj Nawilżający Balsam. Ten bestsellerowy produkt ma odżywczą konsystencję, która zapewnia intensywne nawilżenie i ukojenie dla skóry suchej i wrażliwej. Za sprawą technologii MVE zawarte w nim składniki uwalniane są stopniowo. Dzięki temu balsam długotrwale nawilża skórę i pomaga przywrócić jej funkcję ochronną.
Pielęgnacja suchej skóry twarzy – podsumowanie
Sucha i bardzo sucha skóra twarzy i ciała mogą być źródłem silnego dyskomfortu. Nieprzyjemne napięcie, pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie mogą mieć znaczący wpływ nie tylko na jej kondycję, ale również nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest świadomość potrzeb naszej skóry. W przypadku nadmiernej suchości dużą ulgę przyniosą dermokosmetyki CeraVe. Ich formuły zostały stworzone w taki sposób, aby długotrwale nawilżać i zapewniać skórze ukojenie, a ponadto dzięki 3 kluczowym ceramidom wspierają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.
-
Bibliografia:
- Drobnik, A. Słodka, Kosmetologia z immunologią skóry, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 114-120.
- Wojnowska D., Chodorowska G., Juszkiewicz-Borowiec M., Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/2.