Jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową?
Pielęgnacja skóry to temat, który od wielu sezonów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w social mediach. Obecnie można znaleźć w nich wiele treści dotyczących odbudowy bariery hydrolipidowej i jej znaczenia dla kondycji naszej skóry. Choć ten temat jest na topie, w rzeczywistości nie jest on nowinką kosmetyczną. Zmiany środowiskowe, jak i rosnąca świadomość dotycząca właściwej pielęgnacji sprawiają, że coraz większą uwagę przywiązujemy do kondycji naszej skóry oraz roli, jaką odgrywa w tym warstwa hydrolipidowa. Wiedza na ten temat jest istotna, gdyż zaburzenie bariery hydrolipidowej może prowadzić do poważnych problemów skórnych. Z poniższego artykułu dowiesz się, co to jest zaburzona bariera hydrolipidowa, jak wygląda oraz jak skutecznie ją odbudować.
SPIS TREŚCI:
Bariera hydrolipidowa – co to jest?
Jakie funkcje pełni bariera hydrolipidowa skóry?
Zaburzona bariera hydrolipidowa – objawy
Co uszkadza barierę hydrolipidową skóry?
Zaburzenie bariery hydrolipidowej – jak odbudować naturalny płaszcz ochronny?
Kosmetyki do odbudowy bariery hydrolipidowej
Uszkodzona bariera hydrolipidowa – podsumowanie
Bariera hydrolipidowa – co to jest?
Skóra to organ pełniący niezwykle istotną funkcję w organizmie. Chroni delikatne narządy wewnętrzne, dba o odpowiednią temperaturę ciała oraz zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Choć widzimy tylko jej najbardziej zewnętrzną część, w rzeczywistości skóra składa się z wielu warstw, z których każda odgrywa inną, ważną rolę.
Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest naskórek. To właśnie on zapobiega nadmiernej utracie wody i zabezpiecza pozostałe warstwy skóry przed wniknięciem szkodliwych drobnoustrojów.
Jeśli zastanawiasz się, co to bariera hydrolipidowa, jest ona warstwą ochronną, która pokrywa naskórek. W internecie znajdziesz ją pod hasłami: płaszcz hydrolipidowy (mylnie nazywany barierą, ale jest on częścią bariery), warstwa hydrolipidowa, bariera lipidowa skóry lub bariera ochronna skóry. W social mediach popularnym określeniem jest skrót BHL.
Jak zbudowana jest bariera hydrolipidowa skóry? Tak jak wskazuje jej nazwa, w dużej mierze składa się z wody oraz lipidów. Jej skład jest jednak bardziej złożony i obejmuje:
- ceramidy;
- lipidy;
- cholesterol;
- kolagen;
- elastynę;
- wolne kwasy tłuszczowe;
- NMF, czyli Naturalny Czynnik Nawilżający;
- sebum;
- wodę.
Warto pamiętać, że skład bariery hydrolipidowej u każdego człowieka nie jest jednakowy i może ulegać zmianie w zależności od wieku, diety, pielęgnacji skóry czy ewentualnych problemów skórnych.
Jakie funkcje pełni bariera hydrolipidowa skóry?
Dlaczego uszkodzona bariera hydrolipidowa stanowi przyczynę wielu problemów skórnych? Ogromne znaczenie mają funkcje, jakie pełni ona w naszym organizmie. Należą do nich:
- tworzenie bariery dla mikroorganizmów, zanieczyszczeń i wolnych rodników, które mogą wpływać na podrażnienie i stany zapalne skóry;
- ochrona przed negatywnymi skutkami promieniowania UV;
- zabezpieczenie przed nadmierną utratą wody z naskórka (TEWL);
- utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia;
- utrzymanie właściwego, kwaśnego pH skóry;
- dbanie o odpowiednią kondycję skóry (właściwa ilość sebum, brak uczucia ściągnięcia, zaczerwienień).
Zaburzona bariera hydrolipidowa – objawy
Coraz większa świadomość na temat funkcjonowania naszej skóry pozwala zrozumieć, jak wiele zróżnicowanych problemów skórnych ma związek z naruszoną barierą hydrolipidową. Wczesne rozpoznanie objawów świadczących o uszkodzeniu warstwy ochronnej pozwala na skuteczne odbudowanie bariery hydrolipidowej. To właśnie między innymi dlatego tak istotna jest znajomość swojej skóry, rozumienie jej potrzeb i zwracanie uwagi na zachodzące w niej zmiany.
Jak wygląda uszkodzona bariera hydrolipidowa? Oto symptomy, które mogą świadczyć o zachwianiu jej równowagi i na które w szczególności powinnaś zwrócić uwagę:
- uczucie suchej, napiętej i ściągniętej skóry, szczególnie tuż po jej umyciu;
- zwiększona reaktywność skóry: wrażliwość na zmiany temperatur, a także na stosowane przez dłuższy czas sprawdzone kosmetyki;
- większa skłonność do podrażnień i reakcji alergicznych;
- zwiększona produkcja sebum;
- tkliwość skóry, nieprzyjemne uczucie pieczenia, swędzenia, ogólny dyskomfort;
- pojawienie się niedoskonałości;
- zaczerwienienie;
- utrata blasku, ziemisty, szary koloryt.
Odbudowa warstwy hydrolipidowej jest bardzo ważna. Jeśli nie pracuje ona w sposób prawidłowy, może mieć wpływ na nasilenie się objawów takich problemów skórnych, jak trądzik, AZS, egzema czy trądzik różowaty.
Co uszkadza barierę hydrolipidową skóry?
Wiesz już, jak wygląda uszkodzona bariera hydrolipidowa. Jednak by wiedzieć, jak odbudować barierę hydrolipidową twarzy i nie dopuścić do jej ponownego uszkodzenia, istotna jest znajomość czynników powodujących niekorzystne zmiany.
Zaburzenia bariery hydrolipidowej mogą być wywołane przez:
- uszkodzenia mechaniczne skóry, powstałe np. w trakcie depilacji czy wyciskania, rozdrapywania wyprysków;
- suche powietrze;
- brak ochrony przed promieniowaniem UV;
- czynniki atmosferyczne (wiatr, zimne powietrze, duże wahania temperatur);
- zanieczyszczenia środowiska;
- niewłaściwą dietę.
Co jeszcze może wpływać na uszkodzenie bariery hydrolipidowej skóry? Okazuje się, że bardzo częstą przyczyną zarówno zniszczonego płaszcza ochronnego skóry, jak i całej bariery hydrolipidowej jest zbyt agresywna i niedopasowana do potrzeb skóry pielęgnacja.
Do najczęstszych błędów pielęgnacyjnych, których skutkiem jest zaburzona bariera lipidowa skóry, można zaliczyć:
- mycie twarzy zwykłym mydłem – klasyczne mydło (w kostce, jak i w płynie) posiada odczyn zasadowy, czyli niezgodny z lekko kwaśnym pH skóry. Zaburza równowagę mikrobiomu skóry, co również przekłada się na uszkodzenia w barierze hydrolipidowej;
- nieprawidłowe mycie twarzy – zarówno niedokładne, jak i zbyt intensywne oczyszczanie może naruszać barierę hydrolipidową;
- zbyt częste złuszczanie naskórka przy użyciu peelingów;
- agresywne pocieranie twarzy ręcznikiem po umyciu;
- stosowanie substancji aktywnych w zbyt wysokich stężeniach, niedopasowanych do aktualnych potrzeb skóry;
- niedostateczne nawilżanie skóry;
- mycie twarzy w zbyt zimnej lub zbyt gorącej wodzie.
Choć o zaburzonej barierze hydrolipidowej mówimy przede wszystkim w kontekście skóry twarzy, warto pamiętać, że z jej uszkodzeniem możemy mieć też do czynienia zarówno na skórze dłoni, nóg, jak i ramion.
Zaburzenie bariery hydrolipidowej – jak odbudować naturalny płaszcz ochronny?
Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy i bariera hydrolipidowa skóry może przysporzyć nam wielu problemów, a ich odbudowa potrwa znacznie dłużej. Warto jednak wiedzieć, że nawet niewielka zmiana nawyków pielęgnacyjnych ma wpływ na poprawę kondycji naszej skóry. W takim razie jak odbudować barierę hydrolipidową skóry?
- Zwróć uwagę na to, w jakiej temperaturze myjesz skórę. Idealnym rozwiązaniem będzie letnia woda. Zamiast mocnego pocierania ręcznikiem, osuszaj twarz, delikatnie przykładając ręcznik do twarzy. Zadbaj o to, by używać tego ręcznika tylko do wycierania twarzy.
- Zrezygnuj z agresywnych peelingów mechanicznych. Wybierz peelingi enzymatyczne, zawierające stężenie substancji aktywnych odpowiednich do potrzeb Twojej skóry.
- Zadbaj o to, aby Twoja codzienna dieta była bogata w substancje odżywcze, jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
- Zniszczona bariera hydrolipidowa bardzo źle znosi intensywne oczyszczanie. Jako myjące produkty do odbudowy bariery hydrolipidowej wybieraj łagodne emulsje lub bardzo delikatnie pieniące się żele bądź olejki.
- W codziennej pielęgnacji wybieraj sera i kremy nawilżające na odbudowę bariery hydrolipidowej. Po czym poznać taki kosmetyk? Istotna jest obecność konkretnych składników aktywnych, znanych ze swoich odżywczych i regenerujących właściwości. W kremie i serum odbudowującym barierę hydrolipidową skóry szukaj takich substancji, jak:
- ceramidy;
- kompleks NMF;
- kwas hialuronowy;
- nienasycone kwasy tłuszczowe;
- skwalan;
- niacynamid;
Szczególną uwagę warto zwrócić na ceramidy. To składniki, które tworzą tzw. cement międzykomórkowy i zabezpieczają skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wybierając odpowiedni krem z ceramidami, dajesz swojej skórze szansę na prawidłową regenerację.
Ile trwa odbudowa bariery hydrolipidowej? Jest to zależne od tego, jak duże są uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego oraz w jakiej kondycji jest Twoja skóra. Czasami proces może trwać około 7 dni, a w niektórych przypadkach nawet kilka tygodni.
Kosmetyki do odbudowy bariery hydrolipidowej
Co na odbudowę bariery hydrolipidowej okaże się skutecznym rozwiązaniem? Twojej uwadze polecamy dermokosmetyki marki CeraVe. To kosmetyki, które odpowiadają potrzebom skóry z naruszoną barierą hydrolipidową, a do ich tworzenia wykorzystywane są najnowsze technologie.
W formułach produktów CeraVe znajdziesz przede wszystkim 3 kluczowe ceramidy, które wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry. Ich budowa jest identyczna z ceramidami, które występują w ludzkiej skórze: ceramid 1, ceramid 3, ceramid 6-II. W połączeniu z cholesterolem, kwasami tłuszczowymi i fitosfingozyną, kosmetyki te wspierają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych.
To rewolucyjna technologia stopniowego uwalniania składników, które pozostają aktywne przez cały dzień.
Dzięki temu kosmetyki przynoszą ulgę suchej skórze, zmniejszają nadmierną utratę wody i tym samym pomagają przywrócić równowagę bariery ochronnej skóry.
Jako kosmetyki do oczyszczania skóry z naruszoną barierą hydrolipidową polecamy:
- Nawilżającą Emulsję do Mycia – delikatnie oczyszcza skórę oraz nawilża i pielęgnuje już podczas mycia za sprawą zawartości kwasu hialuronowego. Dzięki trzem kluczowym dla skóry ceramidom emulsja nawilżająca wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Sprawdzi się idealnie w przypadku skóry wrażliwej, a nawet skóry skłonnej do atopii;
- Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia – delikatnie oczyszcza i odżywia skórę. Zawarte w nim 3 kluczowe ceramidy, trójglicerydy i skwalan zapewniają głębokie odżywienie i nawilżenie skóry.
Po jakie serum wspierające barierę hydrolipidową sięgnąć? Przy wyborze serum warto zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Produkty zawierające składniki aktywne, takie jak retinol czy kwasy, mogą być skuteczne w walce z niedoskonałościami czy zmarszczkami, ale kluczowe jest, aby jednocześnie nie naruszały bariery ochronnej skóry. Dlatego tak ważne jest wybieranie produktów, które oprócz składników aktywnych zawierają również ceramidy. Ceramidy pomagają chronić i odbudowywać barierę ochronną skóry, dzięki czemu możesz bezpiecznie korzystać z działania substancji aktywnych. To właśnie dlatego w produktach CeraVe obok skutecznych składników aktywnych znajdziesz 3 kluczowe ceramidy, dbające o zachowanie prawidłowej bariery ochronnej skóry.
Idealnym wyborem będzie Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, 3 kluczowych ceramidów, kojącemu działaniu pantenolu i opatentowanej technologii MVE, nawilżające serum do codziennego stosowania zapewnia wielogodzinne nawilżenie i odżywienie oraz wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.
Po jaki krem na odbudowę bariery hydrolipidowej sięgnąć? Polecamy krem barierowy CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy.Posiada przyjemną dla skóry, lekką konsystencję, która nie obciąża i szybko się wchłania. Zawiera kwas hialuronowy, który intensywnie nawilża oraz poprawia jędrność skóry. Dzięki 3 kluczowym dla skóry ceramidom wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Dodatkowo zawiera niacynamid, który koi, wygładza skórę i działa antyoksydacyjnie.
Jedną z przyczyn uszkodzenia bariery hydrolipidowej jest wpływ promieniowania UV. By ochronić przed nimi skórę, do swojej pielęgnacji warto włączyć krem barierowy z SPF 50, jak Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50. Nie tylko skutecznie nawilża, ale również oferuje wysoką ochronę SPF 50 przed promieniowaniem UVA i UVB. Oprócz 3 kluczowych ceramidów zawiera kwas hialuronowy i niacynamid.
Warto pamiętać, że uszkodzona bariera hydrolipidowa może dotyczyć także skóry mieszanej lub tłustej. Wymaga to zastosowania odpowiedniego dermokosmetyku, dopasowanego do szczególnych potrzeb tych typów skóry. Zamiast treściwych i mocno odżywczych kremów lepszym rozwiązaniem będzie żel-krem do tłustej i mieszanej skóry Nawilżający Żel-Krem Oil Control. Ten kosmetyk wspiera odbudowę bariery ochronnej oraz przywraca równowagę tłustej skórze, zapewniając nawilżenie przez cały dzień bez świecenia się skóry. Oprócz tego pomaga redukować nadmiar sebum, długotrwale nawilża i zapewnia efekt matujący. Technologia Oil Control pomaga wchłaniać nadmiar sebum i przywrócić skórze równowagę.
Jaki krem do odbudowy bariery hydrolipidowej ciała wybrać? Tutaj warto postawić na balsam barierowy, jak Nawilżający Balsam. To ratunek dla suchej i bardzo suchej skóry z uszkodzoną barierą hydrolipidową, wymagającą intensywnej regeneracji. Zawarte w nim ceramidy i kwas hialuronowy zapewniają długotrwałe nawilżenie do 48 godzin, a także łagodzą suchą, swędzącą i wrażliwą skórę. Opatentowana technologia MVE stopniowo uwalnia składniki aktywne przez całą dobę. Dzięki temu Twoje ciało pozostaje idealnie nawilżone od momentu nałożenia balsamu, aż do kolejnego prysznica.
Uszkodzona bariera hydrolipidowa – podsumowanie
Uszkodzona bariera hydrolipidowa może początkowo wyglądać niepozornie, jednak nigdy nie powinniśmy lekceważyć jej objawów. Jeśli je zbagatelizujemy, uszkodzenia w płaszczu i całej barierze hydrolipidowej będą się pogłębiać. To z kolei może prowadzić do zwiększonej reaktywności skóry, częstszych podrażnień, a także zwiększonych tendencji do pojawienia się problemów skórnych.
Świadomość przyczyn uszkodzonej warstwy ochronnej skóry oraz czynników, które ją nasilają, jest kluczowa. Równie istotne jest unikanie częstych błędów pielęgnacyjnych i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Sięgając po dermokosmetyki wysokiej jakości, z odpowiednimi substancjami aktywnymi, możesz pomóc swojej wymagającej skórze.
-
Bibliografia:
- Kilian-Pięta E., Ciekłokrystaliczność głównego składnika emulsji kosmetycznej. Działanie regenerujące i nawilżające barierę hydrolipidową naskórka, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 2.
- Kosmopedia, Bariera hydrolipidowa – o niej się mówi!, https://www.kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/bariera-hydrolipidowa-o-niej-sie-mowi/ [dostęp: 12.09.2024].