Niacynamid do twarzy – jakie daje efekty?
Niektóre składniki aktywne w produktach do pielęgnacji mogą być stosowane tylko przez wybrane typy skóry. Mimo to w kosmetyce istnieje wiele substancji, których działanie okazuje się zbawienne, niezależnie od rodzaju skóry. Jednym z takich składników aktywnych o bardzo szerokim zastosowaniu jest niacynamid. Ta popularna substancja znana jest ze swoich właściwości, które działają wspomagająco w przypadku zarówno bardzo suchej skóry, jak i tłustej czy tej z niedoskonałościami lub oznakami starzenia. Jeśli zastanawiasz się, co to jest niacynamid, z czym łączyć niacynamid oraz jakie kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała z niacynamidem wybrać, koniecznie sprawdź nasz artykuł.
SPIS TREŚCI:
Kiedy używać niacynamidu – rano czy wieczorem?
Niacynamid latem – tak czy nie?
Niacynamid do twarzy – podsumowanie
Niacynamid – co to jest?
Czy niacynamid to kwas? Tak naprawdę stanowi on amid kwasu nikotynowego. Innymi słowy, obydwa związki możesz znaleźć pod nazwą witaminy B3, niacyny lub witaminy PP.
Niacynamid to substancja, która w naturalny sposób występuje w naszym organizmie. Są to jednak bardzo śladowe ilości. Dlatego, by zadbać o prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, należy dostarczać ją wraz z pożywieniem. Witaminę B3 znajdziesz w rybach, mięsie, nabiale czy produktach pełnoziarnistych.
Niacynamid obecny w kosmetykach pozyskuje się w specjalistycznych laboratoriach. Czysty niacynamid przyjmuje formę białego proszku. Dodatkowo jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, a także odporna na działanie światła słonecznego, tlenu czy wysokiej temperatury.
Niezwykle skuteczne i wszechstronne działanie niacynamidu sprawia, że jest to kosmetyk z powodzeniem wykorzystywany zarówno w pielęgnacji gabinetowej, jak i domowej.
Niacynamid – właściwości
Działanie i właściwości tego składnika powodują, że to jedna z najpopularniejszych substancji stosowanych w kosmetyce. Znajdziesz go zarówno w produktach do oczyszczania twarzy, jak i kremach. Niacynamid i serum to również bardzo popularne połączenie. Składnik ten występuje również w kosmetykach do pielęgnacji ciała, a nawet włosów!
Skąd tak duża popularność niacynamidu? W dużej mierze wynika to z faktu, że jest on bardzo dobrze tolerowany przez wszystkie typy skóry, także wrażliwą, suchą czy reaktywną. Warto pamiętać, że w przypadku niacynamidu (jak i innych substancji aktywnych) również możemy mieć do czynienia z nietolerancją skóry na ten składnik. Dlatego przy wprowadzaniu nowego kosmetyku zawsze warto obserwować, czy nie pojawią się ewentualne podrażnienia.
Do najważniejszych właściwości niacynamidu możemy zaliczyć:
- działanie kojące: łagodzenie podrażnień, wyciszanie zaczerwienień;
- regulację nadmiernej produkcji sebum oraz zwężanie ujść gruczołów łojowych, co ogranicza ich widoczność;
- działanie antyoksydacyjne: niacynamid niweluje wpływ wolnych rodników i stresu oksydacyjnego na kondycję skóry;
- odbudowę bariery hydrolipidowej skóry i zapobieganie nadmiernej utracie wody z naskórka. Niacynamid wspomaga syntezę ceramidów i lipidów;
- działanie regenerujące: niacynamid jest nieoceniony w przypadku pielęgnacji skóry uszkodzonej czy z bliznami potrądzikowymi;
- zmniejszanie widoczności przebarwień.
Niacynamid ma bardzo duży wpływ na redukcję przebarwień. Przyczynia się do hamowania syntezy melaniny. Melanina to barwnik skóry, którego nadmiar może prowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Niacynamid nie tylko zapobiega temu procesowi, ale również wpływa na rozjaśnianie obecnych na skórze przebarwień. Innymi słowy: niacynamid na przebarwienia to bardzo dobry wybór!
Niacynamid – efekty
Stosując niacynamid na twarz w wybranych kosmetykach, możesz liczyć na:
- poprawę nawilżenia skóry;
- zmniejszenie widoczności przebarwień;
- ukojenie skóry i redukcję zaczerwienień;
- silne działanie antyoksydacyjne;
- opóźnienie procesów starzenia skóry;
- zmniejszenie widoczności porów skóry;
- szybszą regenerację uszkodzonej skóry;
- odbudowę uszkodzonej warstwy hydrolipidowej.
Niacynamid – jak stosować?
W jaki sposób stosować niacynamid do twarzy, by osiągnąć jak najlepsze efekty i poprawę kondycji skóry? Choć niacynamid jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez wrażliwą skórę, jego nieodpowiednie stosowanie może doprowadzić do podrażnień, a nawet stanów zapalnych. Przykładem może być charakterystyczny wysyp po niacynamidzie.
Czy oznacza to, że niacynamid to substancja, której powinniśmy się obawiać? Nic bardziej mylnego. Kluczowe jest tutaj stężenie tej substancji aktywnej, dobór do aktualnych potrzeb skóry oraz stopniowe wprowadzanie kosmetyku do rutyny pielęgnacyjnej.
Jeżeli Twoja skóra jest cienka, wrażliwa lub naczynkowa, zacznij od mniejszego stężenia (do 5%) i na początek stosuj kosmetyk 3 razy w tygodniu. Z czasem możesz zwiększyć częstotliwość stosowania i stężenie w kosmetyku, jeśli Twoja skóra tego potrzebuje i dobrze toleruje niacynamid.
Z czym łączyć niacynamid w rutynie pielęgnacyjnej? Bardzo dobrze łączy się z kwasem hialuronowym, czyli substancją o działaniu silnie nawilżającym. Bardzo dobre efekty uzyskasz też łącząc retinol z niacynamidem. Niacynamid możesz także łączyć z takimi substancjami, jak mocznik, alantoina, pantenol czy glukonolakton.
Kiedy używać niacynamid – rano czy wieczorem?
Istnieją pewne substancje aktywne, które ze względu na właściwości fotouczulające nie powinny być stosowane rano lub przy ich aplikacji niezbędne jest zastosowanie bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Kiedy stosować niacynamid, rano czy wieczorem? Witamina B3 nie wykazuje działania fotouczulającego. Dlatego kosmetyki z tym składnikiem możesz stosować zarówno w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej.
Niacynamid latem – tak czy nie?
Tak jak wspomnieliśmy, niektóre substancje aktywne jak retinol czy kwasy AHA w wyższych stężeniach mogą zwiększać wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Stąd niektóre osoby mogą mieć obawy przed stosowaniem kremu bądź dobrego serum z niacynamidem w okresie letnim.
Na szczęście w przypadku kosmetyków z niacynamidem nie musisz rezygnować z ich stosowania w czasie lata. Niacynamid to substancja, która nie tylko nie wykazuje działania fotouczulającego, ale jest również odporna na działanie wysokiej temperatury. Co więcej, niacynamid doskonale regeneruje skórę, która była zbyt długo wystawiona na działanie promieni słonecznych. Dlatego stosując serum lub krem do twarzy z niacynamidem przed kremem z filtrem, wzmacniasz jego działanie!
Kosmetyki z niacynamidem
Zastanawiasz się, po jakie produkty z niacynamidem sięgnąć? W tym miejscu szczególnie chcielibyśmy zarekomendować dermokosmetyki CeraVe, które odpowiadają na różne potrzeby skóry. Oprócz niacynamidu w ich formułach znajdziesz 3 kluczowe dla skóry ceramidy (ceramid 1, ceramid 3, ceramid 6-II), które wspierają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. W ten sposób wspomagają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oraz odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Tym, co wyróżnia dermokosmetyki CeraVe, jest także technologia MVE, która zapewnia stopniowe uwalnianie składników przez cały dzień. W ten sposób zapewniają skórze długotrwałe nawilżenie i pomagają w przywróceniu funkcji ochronnych.
Jakie serum do twarzy z niacynamidem warto wybrać?
Twojej uwadze polecamy dwa produkty, dopasowane do różnych potrzeb skóry:
- Odbudowujące Serum z Retinolem– sprawdzi się w przypadku skóry skłonnej do niedoskonałości, aby redukować przebarwienia potrądzikowe. Połączenie niacynamidu z retinolem sprawia, że serum skutecznie zmniejsza widoczność porów i zmian potrądzikowych, wygładza skórę i pomaga wyrównać koloryt skóry. Dodatkowo dzięki 3 kluczowym ceramidom wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skory. Odbudowujące serum od CeraVe zawiera kapsułkowany retinol, który pomaga zmniejszać przebarwienia i wygładzić skórę;
Jaki krem z niacynamidem wybrać?
Tutaj również wiele zależy od rodzaju naszej skóry oraz jej codziennych potrzeb.
- Do codziennej porannej pielęgnacji skóry normalnej i suchej polecamy Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50. Obecność kwasu hialuronowego sprawia, że kosmetyk ten intensywnie nawilża oraz poprawia jędrność skóry. Z kolei niacynamid działa kojąco i wygładzająco. Ten krem z niacynamidem zapewnia wysoką ochronę SPF 50 przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
- W przypadku wieczornej pielęgnacji skóry suchej i normalnej dobrym wyborem okaże się Nawilżający Krem do Twarzy. Długotrwale nawilża i wspiera odbudowę bariery ochronnej, dzięki kwasowi hialuronowemu i 3 kluczowym ceramidom. Obecność niacynamidu sprawia, że krem dodatkowo zapewnia ukojenie skóry.
- Jeżeli Twoja skóra jest tłusta lub mieszana, klasyczne nawilżające formuły mogą być dla niej niekomfortowe. Nie oznacza to, że musisz rezygnować z jej nawilżenia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po krem-żel z niacynamidem, jak Nawilżający Żel-KreM Oil Control. Ten matujący krem z niacynamidem wspiera odbudowę bariery ochronnej oraz przywraca równowagę tłustej skórze, zapewniając nawilżenie przez cały dzień bez świecenia się skóry. Dzięki technologii Oil Control pomaga wchłaniać nadmiar sebum, aby nie była ani zbyt tłusta, ani zbyt sucha.
Jakie kosmetyki z niacynamidem wybrać w przypadku pielęgnacji ciała?
- Jeżeli Twoja skóra potrzebuje nawilżenia, ale preferujesz lekkie i szybko wchłaniające się konsystencje, warto sięgnąć po Nawilżającą Emulsję.Ten dermokosmetyk intensywnie nawilża, a także wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry, dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona na dłużej.
- Jeśli z kolei Twoja skóra wymaga silnego nawilżenia i regeneracji ze względu na mocno uszkodzoną barierę ochronną, wybierz Nawilżający Balsam bogatej, otulającej formule. Zapewnia długotrwałe nawilżenie do 48 godzin oraz łagodzi objawy suchej, swędzącej czy wrażliwej skóry.
Niacynamid do twarzy – podsumowanie
Niektóre składniki aktywne, pomimo wysokiej skuteczności, nie mogą być stosowane w przypadku suchej, wrażliwej czy reaktywnej skóry. Na szczęście istnieją również takie, które cechuje bardzo wysoka tolerancja wśród osób ze skórą o szczególnych potrzebach. Przykładem takiego składnika jest niacynamid. To substancja o wszechstronnym zastosowaniu, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki działaniu regeneracyjnemu, regulującemu oraz antyoksydacyjnemu dba o zdrowy wygląd Twojej skóry.
-
Bibliografia:
- Zasada, Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf [dostęp: 11.09.2024].
- Kosmopedia, Niacynamid, https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/niacinamide/ [dostęp: 11.09.2024].
- Kosmopedia, Niacynamid w kosmetykach, https://www.kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/niacynamid-w-kosmetykach/ [dostęp: 11.09.2024].